Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu
24. 06. 2020, Kategorie Zdraví a sport
327 shlédnutí

Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

https://starchild.co.uk/products/linden-blossom-absolute

Už jen samotný pobyt v blízkosti lípy na nás velmi dobře působí. Podle tradice je lípa považována za matku všech stromů - je vyživující, milující, soucitná a pečující, jak to dovedou jen matky. Rozprostírá kolem své větve jako ochranné objetí. Lípy byly ceněny zejména ve slovanských zemích, ale také ve Francii a Německu, kde téměř každá vesnice měla centrální strom lípu, kolem které se soustředil sociální a kulturní život dané komunity. Právě zde se pořádaly oslavy a obřady, zde si páry navzájem slibovaly svou věčnou lásku a tady se také konaly veřejné soudy. Žádný jiný strom není tak populární v poezii, písních a literatuře.

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

Nektar z jejích květů poskytuje hostinu pro miliony včel a ztělesňuje její velkorysou a přirozenou povahu. Lipový med patří mezi nejchutnější a nejcennější ze všech medů. Lípy jsou opravdu velmi léčivé - nejen jejich med a květ, ale také vnitřní kůra, dřevěné uhlí a listy se používají v lidové medicíně pro širokou škálu obtíží. Věřilo se, že tento výjimečný strom také poskytuje ochranu před čarodějnicemi, démony a jinými zlými duchy. Větvičky byly zavěšovány nade dveřmi a listy byly připevňovány ke kloboukům nebo límcům, aby se zabránilo veškerému zlu.

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

Podle folklóru byla lípa požehnána všemi těmito léčivými a ochrannými ctnostmi Marií, Ježíšovou matkou. Lípa může sloužit k meditaci o duchovní a transcendentální lásce a k otevření srdeční čakry. Její ochranná a léčivá energie se dobře hodí pro jakýkoli léčebný rituál.


Už několik let si koncem června sbírám zásobu lipového květu. Nejdříve jsem nevěděla, co se vlastně sbírá, ale teď už jsem zkušenější. Otrhávám nebo nůžkami odstřihávám polo rozkvetlé květy do papírového sáčku, a to i s přisedlými listeny, které jsou na stonku u květu.


Lipové květy je dobré sbírat v čistém prostředí, za slunného dne. Když se rozprostřou na papír, po chvíli z nich vymizí případný drobný hmyz. Suší se ve stínu a skladují se v uzavřených sáčcích nebo sklenicích. Samotný sběr je příjemný, neboť lípy krásně voní. Jenom pozor na včely, kterých lítá kolem květů velké množství.

Využití lipového čaje v lidovém léčitelství

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

  • Lípa je známá pro své uklidňující vlastnosti a schopnost snížit mentální stres a úzkost. Pokud trpíte změnami nálad či nevysvětlitelným chronickým stresem, šálek lipového čaje může být velmi dobrým pomocníkem. Lipový čaj celkově prohřívá organismus a přispívá k bezproblémovému usínání a dobrému spánku.
  • K jedněm z nejlepších kvalit lípy patří její antioxidační a detoxikační schopnosti. Antioxidanty v ní obsažené působí jako lapače volných radikálů, což eliminuje škodlivé vedlejší produkty buněčného systému a zlepšuje celkové zdraví organizmu.
  • Lipový čaj stimuluje pocení, které dokáže snížit horečku a přispívá také k léčbě dalších příznaků nachlazení nebo chřipky, jako je například zánět horních cest dýchacích. Může pomoci jako prostředek na uklidnění bolesti v krku a kašle. Stejně tak si poradí s bolestmi hlavy a dalšími zánětlivými stavy, včetně artritidy a dny. Pomáhá snižovat i vysoký krevní tlak a odstraňovat záněty v cévách.
  • Léčí zažívací potíže. Pokud často trpíte žaludeční nevolností, nadýmání, zácpou nebo křečemi, pak je pro vás šálek lipového čaje dobrou volbou.

Lipový čaj si snadno připravíte tak, že přelijete 1 polévkovou lžíci suchého květu 1/4 l vařící vody, necháte asi 15 minut odstát, přecedíte a můžete podávat.

Léčivé rostliny používají lidé od nepaměti. Naučte se je využívat k prevenci a léčení nemocí a k dosažení optimálního zdraví i vy. Mohl by vás zajímat také článek 3 snadné kroky pro jarní očistnou kúru

Věříte, že nad každým z nás bdí anděl?
Ano (59 %)
Ne (28 %)
Nevím (13 %)

Oblíbené články

7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna 7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna

 Měď nám může pomoci v boji s viry – ničí je pouhým kontaktem Měď nám může pomoci v boji s viry – ničí je pouhým kontaktem

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den 13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

 Z ošklivého kačátka krásnou labutí? Jde to! Z ošklivého kačátka krásnou labutí? Jde to!

5 tipů na zdravou snídani, která vás zaručeně nastartuje! 5 tipů na zdravou snídani, která vás zaručeně nastartuje!

 Jaká rizika může mít pomalá chůze pro naši dlouhověkost Jaká rizika může mít pomalá chůze pro naši dlouhověkost

 Proč předstíráme v práci emoce Proč předstíráme v práci emoce

7 rostlin, díky kterým se snáze zbavíte negativní energie 7 rostlin, díky kterým se snáze zbavíte negativní energie

 Konzumace plnotučných mléčných výrobků může snižovat riziko diabetu a vysokého krevního tlaku Konzumace plnotučných mléčných výrobků může snižovat riziko diabetu a vysokého krevního tlaku

6 výhod hlubokých dřepů + co to je, a jak se cvičí 6 výhod hlubokých dřepů + co to je, a jak se cvičí

8 ingrediencí, kterými zpestříte své recepty na saláty 8 ingrediencí, kterými zpestříte své recepty na saláty

10 důvodů, proč začít s pole dance 10 důvodů, proč začít s pole dance

Komentáře

    Vložit nový komentář