Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu
24. 06. 2020, Kategorie Zdraví a sport
250 shlédnutí

Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

https://starchild.co.uk/products/linden-blossom-absolute

Už jen samotný pobyt v blízkosti lípy na nás velmi dobře působí. Podle tradice je lípa považována za matku všech stromů - je vyživující, milující, soucitná a pečující, jak to dovedou jen matky. Rozprostírá kolem své větve jako ochranné objetí. Lípy byly ceněny zejména ve slovanských zemích, ale také ve Francii a Německu, kde téměř každá vesnice měla centrální strom lípu, kolem které se soustředil sociální a kulturní život dané komunity. Právě zde se pořádaly oslavy a obřady, zde si páry navzájem slibovaly svou věčnou lásku a tady se také konaly veřejné soudy. Žádný jiný strom není tak populární v poezii, písních a literatuře.

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

Nektar z jejích květů poskytuje hostinu pro miliony včel a ztělesňuje její velkorysou a přirozenou povahu. Lipový med patří mezi nejchutnější a nejcennější ze všech medů. Lípy jsou opravdu velmi léčivé - nejen jejich med a květ, ale také vnitřní kůra, dřevěné uhlí a listy se používají v lidové medicíně pro širokou škálu obtíží. Věřilo se, že tento výjimečný strom také poskytuje ochranu před čarodějnicemi, démony a jinými zlými duchy. Větvičky byly zavěšovány nade dveřmi a listy byly připevňovány ke kloboukům nebo límcům, aby se zabránilo veškerému zlu.

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

Podle folklóru byla lípa požehnána všemi těmito léčivými a ochrannými ctnostmi Marií, Ježíšovou matkou. Lípa může sloužit k meditaci o duchovní a transcendentální lásce a k otevření srdeční čakry. Její ochranná a léčivá energie se dobře hodí pro jakýkoli léčebný rituál.


Už několik let si koncem června sbírám zásobu lipového květu. Nejdříve jsem nevěděla, co se vlastně sbírá, ale teď už jsem zkušenější. Otrhávám nebo nůžkami odstřihávám polo rozkvetlé květy do papírového sáčku, a to i s přisedlými listeny, které jsou na stonku u květu.


Lipové květy je dobré sbírat v čistém prostředí, za slunného dne. Když se rozprostřou na papír, po chvíli z nich vymizí případný drobný hmyz. Suší se ve stínu a skladují se v uzavřených sáčcích nebo sklenicích. Samotný sběr je příjemný, neboť lípy krásně voní. Jenom pozor na včely, kterých lítá kolem květů velké množství.

Využití lipového čaje v lidovém léčitelství

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

  • Lípa je známá pro své uklidňující vlastnosti a schopnost snížit mentální stres a úzkost. Pokud trpíte změnami nálad či nevysvětlitelným chronickým stresem, šálek lipového čaje může být velmi dobrým pomocníkem. Lipový čaj celkově prohřívá organismus a přispívá k bezproblémovému usínání a dobrému spánku.
  • K jedněm z nejlepších kvalit lípy patří její antioxidační a detoxikační schopnosti. Antioxidanty v ní obsažené působí jako lapače volných radikálů, což eliminuje škodlivé vedlejší produkty buněčného systému a zlepšuje celkové zdraví organizmu.
  • Lipový čaj stimuluje pocení, které dokáže snížit horečku a přispívá také k léčbě dalších příznaků nachlazení nebo chřipky, jako je například zánět horních cest dýchacích. Může pomoci jako prostředek na uklidnění bolesti v krku a kašle. Stejně tak si poradí s bolestmi hlavy a dalšími zánětlivými stavy, včetně artritidy a dny. Pomáhá snižovat i vysoký krevní tlak a odstraňovat záněty v cévách.
  • Léčí zažívací potíže. Pokud často trpíte žaludeční nevolností, nadýmání, zácpou nebo křečemi, pak je pro vás šálek lipového čaje dobrou volbou.

Lipový čaj si snadno připravíte tak, že přelijete 1 polévkovou lžíci suchého květu 1/4 l vařící vody, necháte asi 15 minut odstát, přecedíte a můžete podávat.

Léčivé rostliny používají lidé od nepaměti. Naučte se je využívat k prevenci a léčení nemocí a k dosažení optimálního zdraví i vy. Mohl by vás zajímat také článek 3 snadné kroky pro jarní očistnou kúru

Pijete doma alkohol?
Ano (48 %)
Ne (45 %)
Nevím (6 %)

Oblíbené články

8 praktických rad pro prevenci rakoviny 8 praktických rad pro prevenci rakoviny

5 dobrých rad pro výběr domácí infrasauny 5 dobrých rad pro výběr domácí infrasauny

3 způsoby, jak lépe usínat 3 způsoby, jak lépe usínat

4 tipy, jak začít pravidelně cvičit 4 tipy, jak začít pravidelně cvičit

15 skvělých rad, jak se dožít vysokého věku! 15 skvělých rad, jak se dožít vysokého věku!

7 životních změn pro šťastnější život, s kterými můžete začít ráno 7 životních změn pro šťastnější život, s kterými můžete začít ráno

5 výhod ekolahví 5 výhod ekolahví

3 důvody, proč dát šanci menstruačnímu kalíšku 3 důvody, proč dát šanci menstruačnímu kalíšku

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte 3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

5 důvodů, proč si pořídit psa 5 důvodů, proč si pořídit psa

13 zdravotních potíží, kterých se zbavíte díky zázračným účinkům banánu 13 zdravotních potíží, kterých se zbavíte díky zázračným účinkům banánu

11 kroků ke skvělé pleti 11 kroků ke skvělé pleti

Komentáře

    Vložit nový komentář