Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu
24. 06. 2020, Kategorie Zdraví a sport
180 shlédnutí

Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

https://starchild.co.uk/products/linden-blossom-absolute

Už jen samotný pobyt v blízkosti lípy na nás velmi dobře působí. Podle tradice je lípa považována za matku všech stromů - je vyživující, milující, soucitná a pečující, jak to dovedou jen matky. Rozprostírá kolem své větve jako ochranné objetí. Lípy byly ceněny zejména ve slovanských zemích, ale také ve Francii a Německu, kde téměř každá vesnice měla centrální strom lípu, kolem které se soustředil sociální a kulturní život dané komunity. Právě zde se pořádaly oslavy a obřady, zde si páry navzájem slibovaly svou věčnou lásku a tady se také konaly veřejné soudy. Žádný jiný strom není tak populární v poezii, písních a literatuře.

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

Nektar z jejích květů poskytuje hostinu pro miliony včel a ztělesňuje její velkorysou a přirozenou povahu. Lipový med patří mezi nejchutnější a nejcennější ze všech medů. Lípy jsou opravdu velmi léčivé - nejen jejich med a květ, ale také vnitřní kůra, dřevěné uhlí a listy se používají v lidové medicíně pro širokou škálu obtíží. Věřilo se, že tento výjimečný strom také poskytuje ochranu před čarodějnicemi, démony a jinými zlými duchy. Větvičky byly zavěšovány nade dveřmi a listy byly připevňovány ke kloboukům nebo límcům, aby se zabránilo veškerému zlu.

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

Podle folklóru byla lípa požehnána všemi těmito léčivými a ochrannými ctnostmi Marií, Ježíšovou matkou. Lípa může sloužit k meditaci o duchovní a transcendentální lásce a k otevření srdeční čakry. Její ochranná a léčivá energie se dobře hodí pro jakýkoli léčebný rituál.


Už několik let si koncem června sbírám zásobu lipového květu. Nejdříve jsem nevěděla, co se vlastně sbírá, ale teď už jsem zkušenější. Otrhávám nebo nůžkami odstřihávám polo rozkvetlé květy do papírového sáčku, a to i s přisedlými listeny, které jsou na stonku u květu.


Lipové květy je dobré sbírat v čistém prostředí, za slunného dne. Když se rozprostřou na papír, po chvíli z nich vymizí případný drobný hmyz. Suší se ve stínu a skladují se v uzavřených sáčcích nebo sklenicích. Samotný sběr je příjemný, neboť lípy krásně voní. Jenom pozor na včely, kterých lítá kolem květů velké množství.

Využití lipového čaje v lidovém léčitelství

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

  • Lípa je známá pro své uklidňující vlastnosti a schopnost snížit mentální stres a úzkost. Pokud trpíte změnami nálad či nevysvětlitelným chronickým stresem, šálek lipového čaje může být velmi dobrým pomocníkem. Lipový čaj celkově prohřívá organismus a přispívá k bezproblémovému usínání a dobrému spánku.
  • K jedněm z nejlepších kvalit lípy patří její antioxidační a detoxikační schopnosti. Antioxidanty v ní obsažené působí jako lapače volných radikálů, což eliminuje škodlivé vedlejší produkty buněčného systému a zlepšuje celkové zdraví organizmu.
  • Lipový čaj stimuluje pocení, které dokáže snížit horečku a přispívá také k léčbě dalších příznaků nachlazení nebo chřipky, jako je například zánět horních cest dýchacích. Může pomoci jako prostředek na uklidnění bolesti v krku a kašle. Stejně tak si poradí s bolestmi hlavy a dalšími zánětlivými stavy, včetně artritidy a dny. Pomáhá snižovat i vysoký krevní tlak a odstraňovat záněty v cévách.
  • Léčí zažívací potíže. Pokud často trpíte žaludeční nevolností, nadýmání, zácpou nebo křečemi, pak je pro vás šálek lipového čaje dobrou volbou.

Lipový čaj si snadno připravíte tak, že přelijete 1 polévkovou lžíci suchého květu 1/4 l vařící vody, necháte asi 15 minut odstát, přecedíte a můžete podávat.

Léčivé rostliny používají lidé od nepaměti. Naučte se je využívat k prevenci a léčení nemocí a k dosažení optimálního zdraví i vy. Mohl by vás zajímat také článek 3 snadné kroky pro jarní očistnou kúru

Láska je k životu nezbytná, máte se rád(a) i vy?
Ano (58 %)
Ne (27 %)
Nevím (15 %)

Oblíbené články

8 dalších skvělých receptů na smoothie, které vám ještě navíc pomůžou i zhubnout 8 dalších skvělých receptů na smoothie, které vám ještě navíc pomůžou i zhubnout

4 tipy, jak se vyhnout podzimnímu nachlazení 4 tipy, jak se vyhnout podzimnímu nachlazení

 Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost

7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení 7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení

5 důvodů, proč chodit relaxovat do přírody 5 důvodů, proč chodit relaxovat do přírody

3 důvody, proč zkusit alespoň měsíc abstinovat 3 důvody, proč zkusit alespoň měsíc abstinovat

3 rady, jak zatočit s nepříjemným zánětem močového měchýře 3 rady, jak zatočit s nepříjemným zánětem močového měchýře

 Velká chyba, kterou děláme při keto dietě + co s tím? Velká chyba, kterou děláme při keto dietě + co s tím?

6 jednoduchých kroků k udržení dobrého zdraví vašeho těla 6 jednoduchých kroků k udržení dobrého zdraví vašeho těla

7 překvapivých příznaků, že trpíte nedostatkem bílkovin 7 překvapivých příznaků, že trpíte nedostatkem bílkovin

4 cviky pro pevnější prsa 4 cviky pro pevnější prsa

4 přírodní energetické nápoje na povzbuzení 4 přírodní energetické nápoje na povzbuzení

Komentáře

    Vložit nový komentář