Jsou silikony v přípravcích na péči o vlasy a pleť dobré, nebo špatné?
28. 02. 2021, Kategorie Zdraví a sport
339 shlédnutí

Jsou silikony v přípravcích na péči o vlasy a pleť dobré, nebo špatné?

https://www.mindbodygreen.com/articles/silicones-in-hair-care-good-or-bad?mbg

Jedna složka v přípravcích na péči o vlasy vyvolává bouřlivou debatu: silikony. Nacházejí se v mnoha produktech. Pokud produkt není stoprocentním přírodním olejem nebo konkrétně neuvádí, že je „bez silikonu“, pravděpodobně obsahuje určité variace silikonů.

Co jsou silikony?

Silikony jsou druhem chemikálií, které dodávají vlasům a pokožce hebkou texturu a lesk. Skládají se z křemíku a kyslíku, na které mohou být připojeny další atomy. Silikony jsou svou povahou okluzivní: „Jejich hlavní funkcí je vytvořit fyzickou bariéru na pokožce a vlasech, která je odolná vůči vodě a vzduchu,“ říká dermatolog Zenovia Gabriel, M.D.


Existuje několik typů silikonů a každý má jiné vlastnosti. „Silikony mají mnoho názvů, ale dobrým vodítkem je hledat v seznamu složek vašeho přípravku něco, co končí na -cone. Většina silikonů (ale ne všechny) končí na -cone,“ říká Ron McLaughlin, viceprezident pro výzkum a vývoj ve  společnosti Living Proof, značce pro péči o vlasy, která pomáhá propagovat a uvádět na trh produkty bez silikonu.

Zde je několik běžně používaných názvů: dimethicone, amodimethicone, cyclomethicone, methicone, nylon, trimethylsilylamodimethicone, trimethicone, dimethiconol, bis-PEG-18 methyl ether dimethyl silane.

Proč se používají v péči o vlasy?

Jsou levné, efektivní a vlasy vypadají lesklé a bez krepatění. Jiné produkty péče o vlasy s oleji a živinami jsou pro dosažení stejného estetického výsledku časově i finančně náročné. Z krátkodobého hlediska poskytují přitažlivé výhody, kterým je těžké odolat.

Jsou silikony škodlivé pro zdraví vlasů?

Odpověď je, stejně jako u mnohých oblastí krásy, komplikovaná. Existují však některé klíčové body, které nám usnadní orientaci.

  • Nejsou nebezpečné pro lidské zdraví

Nadšenci čisté a přírodní krásy se často přísadám vyhýbají, protože jsou považovány za nebezpečné - nebo přinejmenším sporné - pro lidské zdraví. Jsou to složky jako ftaláty, parabeny, formaldehydová pryskyřice a další věci, které odmítáme. Silikony nespadají do stejné škatulky, protože se nejedná o známé karcinogeny nebo látky narušující endokrinní systém.

  • Silikony poskytují pouze estetický přínos; nedělají nic pro celkové zdraví vlasů

Jak je uvedeno výše, díky silikonům jsou vlasy lesklé, měkké, bez krepatění a snáze se upravují. Dosahují toho však tak, že kolem vlasu vytvoří povrchový povlak, nikoli tím, že vlasům dodávají živiny nebo vlhkost.


„Jsou doplňkovým plnivem, které pomáhá produktu dodat vlasům neodolatelný vzhled,“ říká Gabriel. Porovnejte to s využitím přírodního vlasového oleje, který používá přísady jako vitamin E, jojoba nebo argan. Díky nim budou vaše vlasy lesklé a poddajné. Tyto přísady prospívají vlasům tím, že jim dodávají antioxidanty, mastné kyseliny, aminokyseliny, minerály a podobně. Získáte tedy estetický přínos a zároveň zvýšíte kvalitu svých vlasů.

 Jsou silikony v přípravcích na péči o vlasy a pleť dobré, nebo špatné?

  • Zadržují vodu, ale mohou také časem blokovat vlhkost a živiny

Okluzivní materiály způsobují, že se nic se nedostane ven, ale nic se nedostane dovnitř. Silikony zabraňují ztrátě vlhkosti, protože zadržují vlhkost v prameni vlasů prostřednictvím tohoto okluzivního povlaku. Problém však nastává, když se při sprchování z vašich vlasů nesmývá. Silikony jsou hydrofobní, což znamená, že odpuzují vodu. Je jim to vlastní a je to důvodem, proč jsou teoreticky skvělé při snižování krepatění. Když vlasy umyjete, silikony se drží na vlasech a snadno se neoplachují, protože odpuzují vodu, místo aby se v ní rozpustily.


Pokud použijete šampon se silikony, kondicionér se silikony, a poté vlasy upravíte dalším přípravkem se silikony, způsobí pravděpodobně tato rutina hodně silikonového vrstvení a hromadění na pokožce hlavy a na vlasech. Takže i když tyto jednotlivé produkty obsahují přísady vhodné pro vlasy, tyto živiny nemusí být schopny kvůli okluzivnímu silikonovému povlaku proniknout přímo do struktury vlasu. 

  • Silikonový povlak spouští nezdravý cyklus v mytí vlasů

„Zjevnou nevýhodou toho všeho je to, že skončíte s vlasy, které jsou nezdravé nebo mastné, takže je pravděpodobné, že je budete častěji mýt a upravovat. Tím se udržuje to, čemu říkáme cyklus poškození. Čím více vlasy umýváte a upravujete, čím více jsou vaše vlasy poškozené, tím více budete sahat po silikonu, abyste získali znovu ten hedvábný pocit. Je to začarovaný kruh,“ říká McLaughlin.

 Jsou silikony v přípravcích na péči o vlasy a pleť dobré, nebo špatné?

  • Je znepokojivé, že mnoho silikonů není biologicky odbouratelných

Silikony se ve vodě nerozkládají snadno. A musíme si pamatovat, i když jsme schopni smýt jejich částečky z našich vlasů, silikon jen tak nezmizí. Spláchneme ho do odtoku a začíná se akumulovat v našich dodávkách vody. To není ekologické a naopak to přispívá ke znečištění našich oceánů, protože jeho rozpad může trvat stovky let.

„Kosmetický průmysl nyní produkuje velké množství odpadu - to není tajemství - a mnoho ekologických znečištění rozhodně převyšuje potenciální nebezpečnost silikonů - například plastový odpad. Ale je to také určitě něco, čím bychom se měli zabývat.

  • Pokud používáte šampony bez obsahu síranů, nepotřebujete používat silikony

Ti, kdo se vyhýbají silikonům se obvykle vyhýbají i jinému typu přísad: síranům. Sírany, jak možná víte, jsou silnou pěnivou substancí v mnoha šamponech a mycích prostředcích. Bezsulfátové šampony, které se v posledních letech začaly prosazovat, jsou ve svém jádru šetrnějším způsobem mytí. To je dobrá věc, protože nenarušují náš mikrobiom, nepoškozují ochrannou funkci kůže ani neodstraňují z povrchu našeho těla přirozené oleje. Znamená to však také, že nemusí být tak efektivní při odstraňování povlaku způsobeného silikony.

  • Existují ve vodě rozpustné silikony, které jsou obecně bezpečné

Ne všechny silikony jsou špatné. Vědci dokázali vyvinout ve vodě rozpustné silikony, které jsou obecně šetrnější v péči o vlasy, protože se snáze odstraňují, nejsou tak lepivé a ve vlasech se nehromadí. Hledejte dimethicone copolyol nebo jakýkoli dimethicone s předponou PEG, jako je PEG-8 (nebo vyšší) dimethicone.

A co silikony v péči o pleť?

Z nějakého důvodu silikony v péči o pleť nevyvolávají tolik kontroverzí. Silikony se přidávají do produktů péče o pleť, aby se dosáhlo její přitažlivé textury a jemnosti. Mají mnoho stejných vlastností jako přípravky na vlasy. Nemusí nutně poskytovat celkový přínos pro zdraví, ale obecně jsou považovány za bezpečné.

 Jsou silikony v přípravcích na péči o vlasy a pleť dobré, nebo špatné?

Zde jsou doporučení specifická pro pleť:

Silikony mohou zanášet pleť, takže buďte opatrní, pokud máte pleť náchylnou k akné: „Nedoporučoval bych výrobky se silikony pro pleť náchylnou k akné kvůli jejich okluzivní povaze - to znamená, že mohou snadno ucpávat póry a způsobit vzplanutí akné,“ říká Gabriel. Silikony mohou způsobit podráždění, pokud máte sklon k vyrážkám: „Jelikož působí jako druh bariéry, která udržuje v pokožce teplo,“ říká Nazarian. „Pokud máte určité kožní problémy, díky nimž jste citliví na vysoké teploty nebo náchylní ke vzniku vyrážek nebo podráždění potem, možná budete chtít použít produkt, který je trochu „prodyšnější“. Ale pro drtivou většinu lidí je tato složka je v pořádku."

Silikony používají dermatologové k hojení ran: „Silikony jsou prozkoumanou přísadou pro remodelaci jizev, pro zlepšení nových i starých jizev a pro zlepšení vzhledu při keloidních jizvách. Silikon je jedinou přísadou, u které byl proveden rozsáhlý výzkum podporující jeho použití,“ říká Morgan Rabach, dermatolog a spoluzakladatel společnosti LM Medical NYC. „Díky výsledkům výzkumu s jizvami a mé osobní zkušenosti s jejich používáním u pacientů jsem velkým fanouškem silikonů.“

Shrnutí:

I když jsou silikony pro lidské zdraví bezpečné, nemusí nutně přispívat k celkovému zdraví. Používají se proto, aby poskytly estetická vylepšení v krátkodobém horizontu, ale kvůli jejich okluzivní povaze způsobují dlouhodobé hromadění a nadměrné mytí. Mohou se hromadit ve vodě. Celkově vzato existují důvody, proč se někteří mohou rozhodnout se jim v péči o vlasy vyhnout - nejdůležitější je, abyste byli o jejich působení informováni.

Všechny typy vlasů potřebují pravidelnou a náležitou péči. Jestli se chcete o své vlasy starat správně, mohl by vás zajímat článek 10 kroků, jak mít krásné vlasy

Cítíte se někdy nedoceněně?
Ano (71 %)
Ne (15 %)
Nevím (15 %)

Oblíbené články

 Velká chyba, kterou děláme při keto dietě + co s tím? Velká chyba, kterou děláme při keto dietě + co s tím?

4 tipy, jak se vyhnout podzimnímu nachlazení 4 tipy, jak se vyhnout podzimnímu nachlazení

 Měď nám může pomoci v boji s viry – ničí je pouhým kontaktem Měď nám může pomoci v boji s viry – ničí je pouhým kontaktem

10 tipů na hubnutí, které určitě fungují! 10 tipů na hubnutí, které určitě fungují!

 Zdravě vypadající pleť není samozřejmost. Co (ne)dělat, abyste ji měla i vy? Zdravě vypadající pleť není samozřejmost. Co (ne)dělat, abyste ji měla i vy?

4 výhody stoprocentně účinného nápoje na hubnutí 4 výhody stoprocentně účinného nápoje na hubnutí

3 rizika pro nastávající maminky 3 rizika pro nastávající maminky

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace 10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

5 tipů, jak zpevnit svaly pánevního dna 5 tipů, jak zpevnit svaly pánevního dna

10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky 10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky

5 receptů na rychlou a zdravou snídani 5 receptů na rychlou a zdravou snídani

 Více než dva šálky kávy denně mohou u žen snižovat množství tělesného tuku Více než dva šálky kávy denně mohou u žen snižovat množství tělesného tuku

15 skvělých rad, jak se dožít vysokého věku! 15 skvělých rad, jak se dožít vysokého věku!

10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení 10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení

8 ingrediencí, kterými zpestříte své recepty na saláty 8 ingrediencí, kterými zpestříte své recepty na saláty

2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku 2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku

Komentáře

    Vložit nový komentář