7 způsobů, jak získat respekt, který si zasloužíte
11. 01. 2021, Kategorie Rady a návody
348 shlédnutí

7 způsobů, jak získat respekt, který si zasloužíte

https://www.powerofpositivity.com/7-ways-get-respect-deserve/

Potřeba uznání patří mezi základní lidská potřeby. Respekt si zaslouží každý člověk, i když ne každý ví, jak ho dosáhnout. Abraham Maslow napsal o sebeúctě a respektu k ostatním ve svém článku „Teorie lidské motivace“ z roku 1943, který uvádí hierarchii potřeb, počínaje našimi nejzákladnějšími fyziologickými potřebami a postupujícími k vyšším úrovním potřeb emocionálního charakteru. Maslow napsal, že „uspokojení potřeby uznání vede k pocitům sebevědomí, hodnoty, síly a schopnosti cítit se užitečně pro ostatní.“


Člověk jako společenský tvor je velmi často odkázán na spolupráci s jinými lidmi. Proto je potřeba respektu téměř stejně nezbytná jako potřeba jídla, vody a přístřeší. Pokud se nebudete cítit respektováni, může to vést k depresivní náladě a pocitům nízké vlastní hodnoty. V tomto článku se podíváme na 7 způsobů, jak můžete posílit respekt ostatních lidí k vám:

1) Očekávejte respekt

7 způsobů, jak získat respekt, který si zasloužíte

Je nepravděpodobné, že by vám někteří lidé, projevovali respekt, pokud jim o to neřeknete. Když o něj nepožádáte, mohou si myslet, že ho nepotřebujete ani neočekáváte. Přímí lidé jsou schopni vyjádřit své potřeby bez obav, co se stane, pokud tak učiní.

Také si uvědomte, že chování lidí, se kterými se setkáváte, je odrazem vašeho chování vůči sobě samému. Lidé, se kterými se setkáváte, nevědomky zrcadlí váš vztah k sobě samému. Pokud chceme mít přirozený respekt u ostatních lidí, je třeba vážit si sám sebe.


2) Zaujímejte vzpřímený postoj

Vzpřímeným postojem dáváte najevo ostatním, že odmítáte být nerespektováni, protože byste neměli „rovná záda“.  Termín „bezpáteřní“ pochází z postoje, který v řeči těla charakterizuje slabého a málo sebevědomého člověka.

3) Využívejte efektivní oční kontakt

7 způsobů, jak získat respekt, který si zasloužíte

Dívat se dolů, dívat se stranou, dívat se nahoru; dívat se kamkoli kromě osoby, která s vámi mluví, způsobí, že se vám nedostane respektu, který si zasloužíte. Navažte oční kontakt sebevědomě a kompetentně s kýmkoli, s kým máte co do činění.

Zírání je neslušné a je považováno za agresivní, ale navázání pevného očního kontaktu je asertivní. Zkuste se podívat na jedno oko osoby, se kterou mluvíte, za chvilku na krátký okamžik přesuňte pohled na obočí a poté na druhé oko. Po očním kontaktu s tímto okem znovu přesuňte pohled na obočí a poté zpět na první oko. Pohled na obočí nebo oblast nad okem je způsob, jak uplatnit dominanci nad osobou, se kterou mluvíte. Pohled pod úroveň očí je známkou pasivity. Způsob očního kontaktu je klíčem, na jehož základě lidé rovněž posuzují, zda si myslíte, že si zasloužíte respekt.


4) Pochvalte se

Děláte více, než si myslíte, ať už je to pro vaši rodinu, vašeho šéfa nebo vaše přátele. Ve skutečnosti jste možná zapomněli na některé ze svých zásluh jen proto, že jste si nenechali dost času na to, abyste si k tomuto úspěchu pogratulovali. Dovednost vyprávět ostatním o vašem dosaženém úspěchu je ujišťuje, že jste schopný člověk, a zároveň to potvrdíte sám sobě, když to říkáte nahlas někomu jinému. Říká se, že když se nepochválíte sami, nikdo jiný to za vás neudělá. Vědci, kteří studují téma respektu a spolupráce, zjistili, že lidé, kteří se cítí respektováni, pravděpodobně více přispívají k dobrému pracovnímu výsledku a úspěchu skupiny.

5) Zvykněte si, že s vaším přístupem nemusí být všichni spokojeni

Když nastavíte vhodné hranice, je větší pravděpodobnost, že získáte respekt, který si zasloužíte. Je však také větší pravděpodobnost, že někteří lidé s tím budou mít problém. Nemyslete si, že musíte za každou cenu potěšit ostatní. Jste důležití, a pokud žádáte o něco, co potřebujete, neustupujte jen proto, že se to druhému nebude líbit.

6) Vyhněte se nejednoznačné intonaci   

Nedělejte ze svých výroků otázky. Zvyšující se tón vašeho hlasu na konci věty zní jako otázka. Ptát se, místo toho, abyste uvedli, co potřebujete, je rozdíl. Buď můžete získat to, co chcete, nebo necháte jiné lidi, aby si vybrali za vás.

7) Zasloužíte si respekt

Trvejte na respektu ke své osobě, když se cítíte zneuznaní. Řekněte lidem, čím se dotkli vaší sebeúcty. Respekt ostatních k vám posílí určitá míra vašich osobních kvalit. Nepřijímejte méně, než si zasloužíte.

Klíčová se sebedůvěra. Pokud budete mít důvěru sami v sebe, ve svůj vzhled, své schopnosti a svou práci, budete lidi přitahovat a budou vás respektovat. Více si můžete přečíst v článku 6 projevů chování, které zapůsobí na ostatní lidi tak, že budou vyhledávat vaši společnost

Cítíte se někdy nedoceněně?
Ano (70 %)
Ne (15 %)
Nevím (15 %)

Oblíbené články

5 univerzálních dárků, kterými potěšíte každého 5 univerzálních dárků, kterými potěšíte každého

12 nejzdravějších ingrediencí, které ve vaší kuchyni nesmí chybět 12 nejzdravějších ingrediencí, které ve vaší kuchyni nesmí chybět

35 tipů jak flirtovat 35 tipů jak flirtovat

5 důvodů, proč jet na výlet vlakem 5 důvodů, proč jet na výlet vlakem

 Novoroční předsevzetí? Vyzkoušejte tyto 4 alternativy! Novoroční předsevzetí? Vyzkoušejte tyto 4 alternativy!

 Dámský Gambit Dámský Gambit

15 pravidel flirtu aneb jak dostat chlapa, který se vám líbí 15 pravidel flirtu aneb jak dostat chlapa, který se vám líbí

4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat 4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat

 Jak si vybudovat na zahradě přírodní jezírko Jak si vybudovat na zahradě přírodní jezírko

11 tipů, jak si usnadnit domácí přípravu jídla 11 tipů, jak si usnadnit domácí přípravu jídla

65% věcí nepotřebujeme! Takhle se jich můžeme zbavit při úklidu 65% věcí nepotřebujeme! Takhle se jich můžeme zbavit při úklidu

10 nejhorších rodičů 10 nejhorších rodičů

Komentáře

    Vložit nový komentář