Užíváte si katastrofické scénáře? 3 tipy, jak to změnit

 Užíváte si katastrofické scénáře? 3 tipy, jak to změnit

Hádky s partnerem. Zná to z každá z nás. Občas všechny zažíváme obrovské spory, kdy máme pocit, že se musíme okamžitě odstěhovat, vyhodit partnera z domu nebo mu říci, ať se s námi rozejde hned a ulehčí nám tak trápení. Chceme po něm hodit talíř, telefon nebo cokoliv, co máme zrovna při ruce. Říkáme si, že tento problém je nevyřešitelný, a že vztah už nemá cenu. V noci nespíme a máme pocit, že je konec světa.

Co jsou katastrofické scénáře

 Užíváte si katastrofické scénáře? 3 tipy, jak to změnit

Zažíváte to samé? Nejste rozhodně samy. Dokonce pro takové myšlení, kdy vidíme nejhorší možné scénáře existuje odborný termín, katastrofizace. Katastrofizace, neboli katastrofické myšlení, znamená, že si problém zveličíte do nejhorších možných proporcí a čekáte pouze negativní výsledek. Pohádali jste se kvůli tomu, že váš muž zase zapomněl na vaše narozeniny? Ve vaší hlavě se začnou množit pochyby a katastrofické scénáře: nejsem pro něho důležitá, kdyby mu na mě záleželo, tak na mé narozeniny nezapomene, asi má někoho jiného, nemá ke mně vůbec žádný respekt, a tak můžeme pokračovat donekonečna.

Jaká je ale realita? Pravděpodobně ne tak dramatická a pravděpodobně toho měl jen moc v práci nebo má prostě blbou paměť na data. Ve většině případů to nebude jeho osobní útok na vás, ale spíše jeho vlastní nedostatek, který ho také štve (ale protože je chlap, tak to neumí říct!).

Jak se katastrofických scénářů zbavit?

Určitě vám bude lépe, když se pokusíte katastrofického myšlení zbavit. K ničemu totiž nevede, jen vám komplikuje život a zkazí v lepším případě jeden večer, v horším několik dnů. A za to to přeci nestojí ne? Být naštvaná je opravdová ztráta času.

1) Negativní myšlení je jen další zlozvyk

 Užíváte si katastrofické scénáře? 3 tipy, jak to změnit

V okamžiku, když si v hlavě začnete vytvářet katastrofické scénáře, řekněte si „A dost!“ a uvědomte si, co váš mozek dělá. Řekněte si, že na 99 % je váš scénář nepravděpodobný. Tendenci vytvářet tyto negativní obrazy v hlavě lze totiž považovat za zlozvyk, kterého se můžeme zbavit. Berte to tak, že to je jako snažit se přestat kouřit nebo začít jíst zdravě.

2) Některé spory ve vztazích se nikdy nevyřeší

 Užíváte si katastrofické scénáře? 3 tipy, jak to změnit

Každý jsme jiný a pravděpodobnost, že najdeme někoho, s kým si budeme ve všem rozumět je docela malá. Většina z nás vyrostla na ideálních, romantických vztazích z televize nebo knih. Je dobré si uvědomit, že realita je úplně jiná. Je normální, že máme ve vztazích spory nebo hádky, nejde totiž o to nehádat se, ale o to, jak s hádkou naložíme. Navíc některé spory nevyřešíme nikdy, tak je lepší se s tím smířit a brát to s větším nadhledem.

3) Změň sebe, změň svět

 Užíváte si katastrofické scénáře? 3 tipy, jak to změnit

Ano, zní to jako jedno velké klišé, ale změnit opravdu můžete jen sebe. Můžete se hádat, nadávat, házet knihy, nemluvit s ním, prásknout dveřmi, ale jeho chování nezměníte. Zkuste tak raději věnovat energii něčemu smysluplnějšímu než přemýšlení nad nepravděpodobným katastrofickým scénářem. Možná je lepší strategií pracovat na tom, jak být trpělivější, mít více porozumění nebo si uvědomit, co od života (či partnera) vlastně chceme a udělat takové kroky, které jsou pro nás nejlepší.

Přidej první komentář

Napsat komentář