Pravidelných konzumentů alkoholu loni přibylo, denně pije pětina Čechů

Národ alkoholiků? V Česku má potíže s konzumací alkoholu přibližně 1,5 milionů Čechů a Češek, přičemž v době mimořádných karanténních opatření počet popíjejících ještě vzrostl. Se spotřebou 8 litrů čistého alkoholu se Česko řadí na světovou špici. Odborníci varují před možnými důsledky, protože počet alkoholiků roste. Jak poznat, že už je překročena hranice rizikového pití a je nutné vyhledat odbornou pomoc?

Normální nebo rizikové pití?

Existuje pověstná hranice mezi běžným pitím alkoholu a alkoholismem? Je alkoholik jen člověk s krabicí vína v ruce a červeným nosem v parku? Podle odborníků to tak snadné není, někteří totiž považují rizikové každé pití alkoholu. Hranicí mezi nízko a vysokorizkovým pitím pak jsou 3 dcl vína pro muže denně a asi polovina tohoto množství pro ženy. Záleží také na důvodu pití alkoholu, zda se jedná o příležitostné napití při setkání s přáteli nebo o nutkavou touhu nebo dokonce nezbytnost před důležitou schůzkou, což jsou znaky závislosti na alkoholu.

Klíčem je vyhledat pomoc včas

Mezi další rizikové signály, že alkohol pohlcuje tělo i mysl více než je zdrávo, jsou momenty, kdy jsou destiláty používány jako léky na bolest, nespavost, stres nebo také prázdnotu či špatnou náladu. Vyhledat odborníka je také záhodno při častých alkoholových tazích trvajících i několik dnů, které končívají v lepším případě „okny“. Pro odbornou pomoc by si však měli říci i lidé, kteří ztrácí ostych před požíváním alkoholu v práci nebo před jízdou autem, protože ohrožují tímto chováním nejen sebe, ale také své okolí.

 Pravidelných konzumentů alkoholu loni přibylo, denně pije pětina Čechů

Abstinence nebo kontrolované pití

Po kontaktování psychoterapeutického centra dochází k vyšetření a následnému určení terapie, jak se zbavit závislosti na alkoholu. V dnešní době se nepřistupuje jen k abstinenční léčbě v léčebně, ale existují také jiné možnosti. Mezi nejvyhledávanější patří terapie kontrolované konzumace, která má za cíl snížení dávek alkoholu. Tato forma terapie se hodí pro alkoholiky, kteří pijí vlivem psychologických obtíží a u nichž je možné posílit sebekontrolu natolik, aby byli schopni korigovat své pití alkoholu ve společnosti i domácím prostředí.

Kategorizováno v:

Zdraví a sport,

Poslední aktualizace: 24. 5. 2022