10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace
22. 03. 2020, Kategorie Zdraví a sport
1012 shlédnutí

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

https://www.powerofpositivity.com/ways-to-stop-a-panic-attack/

Ti, kteří trpí záchvaty paniky, potvrdí, že se jedná o hroznou věc. Často jsou nepochopení, a dokonce jsou mnohokrát obviňovaní z přehánění. To ale zdaleka není pravda, panické ataky vůbec nejsou příjemnými zážitky, a pro toho, kdo je zažil, jsou velmi reálné.

Panické ataky jsou fyzickou reakcí v důsledku vnímané hrozby, skutečné nebo domnělé, která je charakterizována takovými příznaky, jako je pocení, třes, mělké dýchání, bušení srdce, a prostě celkově nepříjemnými pocity. Zkuste si vzpomenout, jak jste se cítili, když jste při jízdě téměř havarovali; při aquaplaningu na mokré vozovce nebo když jste o vlásek vyvázli ze srážky s jiným autem. Ten pocit, který jste pravděpodobně zažili, nával adrenalinu a strach, je to, jaké je být uprostřed panické ataky.

Panická ataka může potkat každého. Může ji vyvolat mimořádně stresující situace. Pokud zjistíte, že pravidelně dostáváte záchvaty paniky, a to bez skutečného důvodu, které negativně ovlivňují váš život, může se bohužel jednat o panickou poruchu.


1) Vyzkoušejte samo-masáž hlavy

Kdo by nechtěl příjemnou masáž pokaždé, když prožívá stres nebo se cítí nervózní? Výzkum zjistil, že masáž poskytuje skutečné výhody a může změnit biochemii člověka. Podle jedné studie se dařilo hladinu kortizolu výrazně snížit, zatímco dopamin a serotonin se v důsledku masáže výrazně zvýšily! Pokud se ocitnete v situaci, kdy může dojít k záchvatu paniky, zvažte samo-masáž hlavy. Masírování hlavy snižuje napětí, které cítíte v krku a v týlu, a zajišťuje zvýšený průtok krve do mozku. S trochou informací a nějakou praxí je snadné si provést masáž hlavy.

2) Zhluboka dýchejte

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

Téměř každá technika použitá k úlevě od stresu a k navození relaxace zahrnuje hluboké dýchání. Je úžasné, jak něco tak jednoduchého, jako je pomalé řízené dýchání, může mít tak uklidňující účinek na celý náš nervový systém.

Některé techniky zmírňující stres, které využívají hluboké dýchání, zahrnují rezistenční dýchání, dech doprovázený pohybem a plynulé dýchání, z nichž všechny tyto metody stimulují bloudivý nervu, což poskytuje úlevu v důsledku uvolňování hormonů a enzymů jako je prolaktin, acetylcholin, oxytocin a vasopressin.


Pokud máte pocit, že může dojít k panické atace, nebojte se držet se výše uvedených technik; zkuste prostě jen pomalu a plnohodnotně dýchat. Pomalu se nadechněte, zadržte dech na několik sekund a poté pomalu vydechněte. Pravděpodobně rychle nastane úleva.

3) Dýchejte do sáčku

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

Během záchvatů paniky vzniká hyperventilace. Lidé mají pocit, že se dusí. Zrychleně dýchají a vypuzují tím z těla spoustu oxidu uhličitého. Zvětší se přísun kyslíku, což mimo jiné způsobuje motání hlavy nebo mravenčení v prstech. Tyto projevy záchvat úzkosti jen umocňují. Pomůže vám, když začnete dýchat do igelitového nebo papírového sáčku. Postupně by se měl dech zpomalit, protože v sáčku začne docházet kyslík a člověk bude dýchat oxid uhličitý, který v tu chvíli potřebuje.


4) Třeste se

Chvění je přirozenou reakcí většiny zvířat poté, co unikla z nebezpečné situace. Ale zdá se, že tato odezva u lidí v důsledku snížení počtu rizik vymizela. Až se příště budete cítit více nervózní, zkuste se trochu zatřást a pravděpodobně zjistíte, že vaše napětí se zmenšuje, a díky tomu pravděpodobně panickou ataku překonáte.

5) Pusťte si binaurální rytmy

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

Binaurální rytmy jsou typem technologie, která může mít hluboký vliv na schopnost ovládat bolest a také náladu. Bylo prokázáno, že binaurální rytmy významně snižují úzkost u těch, kteří jsou k ní náchylní, a mohou dokonce zmírnit příznaky dětí trpících ADHD.

Stáhněte si do svého mobilu nahrávku binaurálních rytmů nebo zvuky moře, takže pokud se ocitnete v situaci vedoucí k záchvatu paniky, můžete zkusit relaxovat a nechat zvuky uklidnit vaši mysl. Zkuste se opravdu soustředit na zvuky a představit si sebe na příjemném bezpečném místě. Po několika minutách se pravděpodobně budete cítit mnohem lépe.

6) Noste u sebe kousek hořké čokolády

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

Je jisté, že tato technika je pro většinu opravdu přitažlivá, a jakmile zjistíte, že pro vás funguje, bude pravděpodobně obtížné ji vynechat! Konzumací hořké čokolády s obsahem 85 % nebo více kakaa zažijete infuzi hořčíku. Hořčík má hluboký uklidňující účinek, a čokoláda je jedním z nejlepších zdrojů tohoto zázračného minerálu. Kromě toho, že hořká čokoláda obsahuje významné množství hořčíku, obsahuje také theobromin, který pomáhá zlepšovat náladu, a tryptofan, což je aminokyselina, která je prekurzorem hormonu serotoninu.

Zvykněte si mít u sebe několik čtverečků tmavé čokolády, a až příště budete cítit záchvat paniky, zkuste je sníst. Pravděpodobně se panika nedostaví, a ještě si pochutnáte.

7) Opláchněte si obličej studenou vodou

Studená voda na obličej je velice účinná. Studie zjistily, že ponoření obličeje do studené vody má vliv na parasympatický systém. V důsledku toho dochází k fyziologickým změnám, které stimulují bloudivý nerv, významně snižují srdeční frekvenci a také aktivují náš imunitní a trávicí systém. Opláchnutí obličeje funguje velmi dobře na stimulaci bloudivého nervu díky oblasti za našima očima, které jsou zvláště citlivé.

8) Rozptylte se

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

K záchvatům paniky obvykle dochází v důsledku našeho vlastního úzkostného myšlení. Pokud se můžete odvrátit od myšlenek vyvolávajících úzkost, lze se vyhnout panickému útoku. Dostat úzkostné myšlenky pod kontrolou je skvělý způsob, jak překonat panickou ataku.

Čtení knihy, hraní hry, úklid stolu, sledování televize, telefonování s přítelem nebo jednoduše počítání (např. knih v knihovně) jsou skvělé způsoby, jak se odvrátit od úzkostných myšlenek. Cokoli, co můžete udělat pro to, abyste se zbavili negativních myšlenek ve vaší hlavě, pravděpodobně povede ke konci stresových pocitů a umožní vám překonat záchvat paniky. Odvádění mysli od stresujících myšlenek je dovednost, kterou se lze naučit, takže čím lépe se vám to podaří, tím lépe překonáte panický útok.

9) Zahřejte si ruce

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

Když se začneme cítit stresovaní, naše tělo začne zásobovat krví nejvíce napjaté částí těla, jako jsou naše boky a ramena, díky přípravě na boj nebo útěk. Výsledkem bude, že naše ruce obvykle zchladnou! Zahřátím rukou se zvrátí stresová reakce a spustí se parasympatická relaxace. Bylo provedeno mnoho výzkumů, které zjistily, že krevní tlak lze významně snížit zahřátím rukou.

Fyzické zahřívání rukou pod horkou vodou, v teplé lázni, držením šálku horké kávy nebo čaje, to vše jsou skvělé způsoby, jak si zahřát ruce a zažít úlevu, ale vizualizační techniky jsou pro to také efektivní. Představte si sami sebe v teple, jako je například postel, pod teplými přikrývkami, nebo u hřejivého ohně. To vše vám může přinést uvolňující reakci těla.

10) Použijte kostky ledu

Pokud zjistíte, že míváte hodně záchvatů paniky doma, mějte led připravený v mrazničce. Pokud máte pocit, že by mohl nastat záchvat, položte balíček s ledem na spodní část zad a držte další ve svých rukou. Pravděpodobně si všimnete úlevy od stresu a úzkosti, které na vás přicházejí. Tímto způsobem můžete dosáhnout okamžité úlevy, jak se napětí z horní části těla pohybuje dolů, kde jsou soustředěny chladové pocity vyvolané ledovými balíčky. Po minutě se můžete začít s pomalým dýcháním a během několika minut pravděpodobně panika a úzkost odezní.

Na závěr

Panické ataky jsou hrozné zážitky a panická porucha je oslabující stav, se kterým se musíme vypořádat! Máme-li však v záloze několik technik, které snižují stres a úzkost, nemusí záchvaty paniky ovládat náš život. Zapamatujte si tyto techniky, a až příště ucítíte paniku, použijte je, a budete pravděpodobně cítit, jak stres začíná mizet.

Sami si můžeme vědomě zvolit, že chceme v přítomném okamžiku prožívat vděčnost a mír. Tipy najdete v článku 11 rad jak najít vnitřní klid a udělat váš den poklidnější a život šťastnější

Máte doma kočku?
Ano (42 %)
Ne (54 %)
Nevím (4 %)

Oblíbené články

5 falešných památek, které prostě musíte vidět 5 falešných památek, které prostě musíte vidět

5 tipů, jak zpevnit svaly pánevního dna 5 tipů, jak zpevnit svaly pánevního dna

 Super zdravá přísada, která dodá vašim dobrotám chuť bílé čokolády Super zdravá přísada, která dodá vašim dobrotám chuť bílé čokolády

 Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost

2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku 2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku

 Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle

3 metody přerušovaného hladovění pro začátečníky: výhody, nevýhody a zdravotní přínosy 3 metody přerušovaného hladovění pro začátečníky: výhody, nevýhody a zdravotní přínosy

5 receptů na rychlou a zdravou snídani 5 receptů na rychlou a zdravou snídani

6 příčin, proč se z Bulharska stává boom pro české turisty 6 příčin, proč se z Bulharska stává boom pro české turisty

3 rady, jak zatočit s nepříjemným zánětem močového měchýře 3 rady, jak zatočit s nepříjemným zánětem močového měchýře

4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv 4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv

12 trendů pro zdraví a wellness v roce 2020 12 trendů pro zdraví a wellness v roce 2020

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají? 3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

 Jsou silikony v přípravcích na péči o vlasy a pleť dobré, nebo špatné? Jsou silikony v přípravcích na péči o vlasy a pleť dobré, nebo špatné?

7 rostlin, díky kterým se snáze zbavíte negativní energie 7 rostlin, díky kterým se snáze zbavíte negativní energie

 Studená sprcha podle „Ledového muže“ Wima Hofa má zázračné účinky na zdraví Studená sprcha podle „Ledového muže“ Wima Hofa má zázračné účinky na zdraví

Komentáře

    Vložit nový komentář