Introvertní typ osobnosti může mít obavu z pohovorů – víme, jak zazářit
06. 09. 2019, Kategorie Rady a návody
653 shlédnutí

Introvertní typ osobnosti může mít obavu z pohovorů – víme, jak zazářit

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-nail-a-job-interview-as-an-introvert-6-expert-tips?

Jako introvertní osobnost asi nejste upovídaný člověk, který si libuje ve vlastní velkolepé prezentaci. Může vám například dělat problém upřímně odpovídat na otázky při pracovním pohovoru a tísní vás pomyšlení, že byste měli hovořit o vašich dosažených úspěších a osobních kvalitách.

Vaše vyhlídky ale nejsou beznadějné. Můžete snadno proměnit svou nejistotu v úspěšný pohovor. Chce to jen udělat si předem plán a zapracovat na technikách budování sebedůvěry. Zde jsou některé strategie, které mohou pomoci:

Zaprvé si uvědomte, že být introvertem je dobrá věc

Jako introvert neradi moc mluvíte o sobě, ale máte tendenci být při jednání s lidmi opatrní. Než se však zapojíte do konverzace, připomeňte si, že díky své vnímavosti a přemýšlivosti můžete na položené otázky promyšleně odpovídat.

Na pohovor se předem připravte

 Introvertní typ osobnosti může mít obavu z pohovorů – víme, jak zazářit

Někdy necháváte v popisu svých vlastností mezery, které by si mohl váš potencionální zaměstnavatel nesprávně doplnit. Místo toho přijďte vyzbrojeni příklady úspěchů a kvalitní práce, která odráží vaše dovednosti a nadání.

Přemýšlejte o příkladech osobních kvalit, jako jsou kreativita, pozitivní přístup, flexibilita nebo motivace. Když si uvědomíte podstatu své osobnosti předem, pomůže vám to vyhnout se koktání a rozpakům, když budete požádáni, abyste se „popsali“.


Dále si udělejte čas na přezkoumání své kvalifikace - nejdůležitější informace o vašich zkušenostech a dovednostech, díky nimž budete vynikat. Bez ohledu na to, v jakém oboru pracujete, následující otázky vám pomohou je formulovat:

  • Jaké jsou vaše hlavní úkoly a povinnosti ve vaší současné pozici a v posledních minulých zaměstnáních?
  • Jaké jsou vaše nejdůležitější úspěchy?
  • Na jaké překážky jste na pracovišti narazili a jak jste je vyřešili?
  • Jaké dovednosti a schopnosti jste u sebe rozvinuli nebo posílili?
  • Jak pracujete ve skupinách nebo týmech?

Použijte své dovednosti, abyste získali informace o zaměstnavateli

Využijte svůj introvertní styl dobrého pozorovatele, abyste odhalili kulturu a cíle organizace. To vám pomůže generovat otázky na personalistu a také promyslet odpovědi na jeho otázky, které prokazují, jak můžete prospět organizaci. Zjistěte si co nejvíce o produktech nebo službách společnosti, její velikosti a růstu, konkurenci, kultuře a finančním zdraví. Když použijete některé skutečnosti, které jste se během průzkumu dozvěděli, zaujmete personalistu svými znalostmi a iniciativou.

A když jste u toho, zjistěte také něco o personalistovi. Podívejte se na LinkedIn a přečtěte si profil, projděte Google a zjistěte, zda nebyl zmíněn v médiích, nebo zda byl oceněn za vynikající výkon, a Twitter, a zjistěte, zda zveřejnil článek nebo zajímavý tweet.

Při odpovídání na otázky si pamatujte metodu „STAR“

 Introvertní typ osobnosti může mít obavu z pohovorů – víme, jak zazářit

Ať už se vám to líbí nebo ne, žádost o práci je typem soutěže. Musíte se procvičit a připravit se mentálně i fyzicky, abyste měli nejlepší šanci dostat se na cílovou čáru a vyhrát zlato. V současnosti personalisté často používají metodu STAR. Dávají kandidátům otázky, při kterých chtějí zjistit jejich osobnostní předpoklady pro určitou pozici. Jde o behaviorální metodu pohovoru, která slouží k odhalení vašeho chování v určité situaci. Personalista vyhodnocuje míru schopností uchazeče podle jeho jednání v minulosti. Když rozpoznáte metodu STAR, odpovídejte promyšleně, aby se z vás stal konkurence schopný kandidát.


Otázka personalisty může znít například: „Kdy jste museli zůstat v práci déle“? Neodpovídejte zbytečně stručně, ale řiďte se strukturou STAR:

S (Situation) - Situace: Popište prostředí a okolnosti, za kterých se situace odehrála.

T (Task) - Úkol: Co se od vás očekávalo?

A (Action) - Akce: Co jste vlastně udělali, jak jste přispěli k vyřešení situace?

R (Result) - Výsledek: Popište výsledek vašeho jednání i vaše zásluhy.

Procvičte si pohovor s někým, jehož názoru důvěřujete

 Introvertní typ osobnosti může mít obavu z pohovorů – víme, jak zazářit

Kromě toho, že si vyzkoušíte vlastní odpovědi, můžete mít prospěch z toho, že požádáte důvěryhodného přítele nebo kolegu, aby v pohovoru hrál vaši roli. Získání objektivní zpětné vazby v předstihu může být neocenitelné, když si vyzkoušíte roli personalisty.

Shlédnutí nahraného videa s vaším výkonem vám také může poskytnout upřímný obraz vašich dovedností při pohovoru, pokud se budete dívat kritickým (ale ne příliš kritickým) okem. Buďte si vědomi svých nedostatků, ale ne natolik, aby vám to narušilo sebevědomí. Oceňte také svůj výkon, kdy se vám odpovídání otázek dařilo.

Těsně před pohovorem buďte v pohodě

Chcete-li se dostat do uvolněného stavu, zvažte před pohovorem cvičení, abyste uvolnili napětí a soustředili svou mysl a ducha správným směrem. Hluboké dýchání a meditace vám také mohou pomoci zůstat klidní a bdělí, stejně jako kreativní vizualizace. Tato jednoduchá, ale účinná technika přináší úspěch vyvoláním pozitivních a posilujících obrazů. V podvědomí je velká síla a to, co si dokážete představit, se může překvapivým způsobem uskutečnit.

Když konečně nastal pohovor, uvolněte se a vyprávějte svůj profesionální příběh způsobem, který je přirozený. Pojmenujte své úspěchy a dejte zaměstnavateli nahlédnout do toho, čím zabodujete. Klíčem je vyvážení vašich introvertních silných stránek s trochou vypůjčené extrovertní energie. Hodně štěstí!

V práci snů můžete také změnit své současné zaměstnání 5 tipů, jak udělat z vašeho současného zaměstnání práci snů


Pijete alkohol každý den?
Ano (21 %)
Ne (75 %)
Nevím (4 %)

Oblíbené články

 Jaké zvíře jste podle znamení zvěrokruhu? Jaké zvíře jste podle znamení zvěrokruhu?

 Tyto neuvěřitelné děti se naučily, jak otevřít své třetí oko a číst se zakrytýma očima Tyto neuvěřitelné děti se naučily, jak otevřít své třetí oko a číst se zakrytýma očima

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné 4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

6 důvodů k návštěvě Lipna 6 důvodů k návštěvě Lipna

9 jednoduchých účesů pro pohodlné dívky 9 jednoduchých účesů pro pohodlné dívky

5 nejlepších komedií pro ženy 5 nejlepších komedií pro ženy

5 tipů, co si s sebou vzít pod stan 5 tipů, co si s sebou vzít pod stan

7 otázek, ve kterých by měl mít každý pár jasno, než si pořídí dítě 7 otázek, ve kterých by měl mít každý pár jasno, než si pořídí dítě

7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let 7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let

 Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání

4 strategie, jak zastavit úzkostné myšlenky 4 strategie, jak zastavit úzkostné myšlenky

 Jak si zachovat zdravý rozum při omezení volného pohybu Jak si zachovat zdravý rozum při omezení volného pohybu

5 rad, jak se vypořádat s nadměrným pocením 5 rad, jak se vypořádat s nadměrným pocením

11 způsobů jak okouzlit muže (2. díl) 11 způsobů jak okouzlit muže (2. díl)

5 tipů, jak pečovat o vlasy 5 tipů, jak pečovat o vlasy

5 minut: investice do štěstí 5 minut: investice do štěstí

Komentáře

    Vložit nový komentář