3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte
20. 01. 2020, Kategorie Zdraví a sport
770 shlédnutí

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

https://www.mindbodygreen.com/articles/the-three-ayurvedic-well-being-techniques-kriyas-your-routine-is-missing?

Pojem krijá (kryia) jóga se nejčastěji objevuje ve spojitosti se specifickými technikami, zejména očistného charakteru. Mnoho z nich se dodnes praktikuje po celém světě. Některé mohou být trochu intenzivní pro ty, kteří teprve začínají objevovat Áyurvédu, ale následující tři jsou velmi jednoduché a přinášejí nám mnohé benefity!

1) Používání škrabky na jazyk – Tongue scraping

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

První, a pravděpodobně nejběžnější krijá, je oškrabování jazyka neboli „jihwa prakshalana“. Provádí se tak, že se jazyk hned ráno poté, co vstanete, oškrabuje za použití škrabky na jazyk nebo např. lžičky. Stoupněte si před zrcadlo a škrabkou jemným tlakem přejeďte od kořene jazyka dopředu. Škrabku opláchněte a pokračujte tak dlouho, dokud není jazyk zbavený povlaku. Mnoho toxinů, škodlivých bakterií a odumřelých buněk z našeho těla se vylučuje přes jazyk, když se jich tělo snaží zbavit. Oškrábání jazyka je prostředkem, jak zlikvidovat všechen nepříjemný nános. Kromě toho je také mnohem účinnější proti špatnému dechu, než je pouhé čištění zubů. Čistý jazyk vám umožní lépe vychutnat vaše jídlo. Odstranění bakterií je dobré pro celkové zdraví zubů, dásní a celého organismu, neboť je prevencí proti znovu vstřebání škodlivin do těla.

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

Dobrou zprávou je, že se dá snadno začlenit do vaší ústní hygieny.

2) Převalování oleje v ústech -  Oil pulling

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

Hodně mluvíme o zdraví našich střevních mikrobiomů, ale co jsou to mikrobiomy v ústech? Ústa jsou místo, kudy přijímáme do našich těl všechny živiny.

Začněte provádět techniku převalování oleje v ústech neboli „gundusha“. Převalujte 1 polévkovou lžíci oleje (tradičně sezamového, ale může to být také kokosový nebo slunečnicový olej!) v ústech po dobu 20 minut, a pak ho vyplivněte spolu se všemi toxiny, které vytáhl z vašeho těla. Následně si vypláchněte ústa. Poté budou vaše zuby hladké a lesklé, a dásně zbavené škodlivých bakterií. Když jste hotovi, nezapomeňte olej vyplivnout do odpadků, aby neucpal kanalizaci. Rozhodně jej nechcete spolknout! Tato technika pomáhá udržovat celkové zdraví ústní dutiny a celého těla svými protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Není ale vhodná pro děti mladší 5 let, které by mohly olej vdechnout. Zastánci převalování oleje v ústech jsou přesvědčeni, že pomáhá při asi třiceti systémových onemocněních od bolesti hlavy a migrény, po cukrovku a astma.

3) Nosní konvička - Neti pot

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

A v neposlední řadě je to neti pot. Zdá se, že se jí lidé vyhýbají, ale slibujeme, že jakmile tento postup zvládnete, už se ho nikdy nebudete chtít vzdát.


Konvička Neti slouží k proplachování nosních dutin slaným roztokem. Ano, slaná voda se nalije do nosu. Pokud jste to přesně nevěděli, dutiny se nacházejí v hlavě v oblasti čela, lícních kostí a nosu, a když jsou zanícené, cítíte bolest. (Sbohem, ucpané nosy a infekce dutin.)

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte 

Vyplachování těchto dutin zabraňuje hromadění hlenu a alergenů, uvolňuje tlak v dutinách a pomáhá navlhčit suché nosní průchody. A jako další bonus: v komunitě jógy se předpokládá, že pomůže otevřít čakru třetího oka.

Může vám chvíli trvat, než tuto techniku zvládnete, ale je to vynikající preventivní opatření, pokud jste náchylní ke sezónním alergiím a infekcím dutin. Připravte si čistou nosní konvičku a nalejte do ní vlažnou vodu – buď filtrovanou nebo převařenou a ochlazenou. Do konvičky nasypte cca 2,3 ml obyčejné soli nebo soli z lékárny, která je k tomu určená. Nahněte se nad umyvadlo tak, aby ucho směřovalo do umyvadla. Potom nalévejte vodu z konvičky do horní nosní dírky tak, aby zase vytékala spodní dírkou do umyvadla. Otočte hlavu na druhou stanu a propláchněte stejným způsobem druhou dírku. Nakonec zlehka vyfoukněte zbylou vodu a umyjte konvičku. Kupovaná konvička u sebe mívá odměrku na sůl i návod k použití s obrázky.

Doufáme, že s rokem 2020 začnete používat tyto očistné techniky, abyste se mohli cítit co nejlépe. Jsou jednoduché, efektivní, cenově dostupné a praktikují se už celé generace. A pokud se teprve začínáte seznamovat se světem Ájurvédy, je dobré začít právě s nimi.

Když se budete dobře starat o své tělo, odvděčí se vám zdravím a vitalitou: 6 jednoduchých kroků k udržení dobrého zdraví vašeho těla


Oblíbené články

8 ingrediencí, kterými zpestříte své recepty na saláty 8 ingrediencí, kterými zpestříte své recepty na saláty

20 jednoduchých způsobů, jak rychle zhubnout už za týden 20 jednoduchých způsobů, jak rychle zhubnout už za týden

7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna 7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna

13 zdravotních potíží, kterých se zbavíte díky zázračným účinkům banánu 13 zdravotních potíží, kterých se zbavíte díky zázračným účinkům banánu

15 způsobů, jak přirozeně snížit hladinu cukru v krvi na zdravou úroveň 15 způsobů, jak přirozeně snížit hladinu cukru v krvi na zdravou úroveň

10 tipů na hubnutí, které určitě fungují! 10 tipů na hubnutí, které určitě fungují!

10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky 10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky

 Jaká rizika může mít pomalá chůze pro naši dlouhověkost Jaká rizika může mít pomalá chůze pro naši dlouhověkost

3 tipy pro krásnější ráno 3 tipy pro krásnější ráno

7 překvapivých příznaků, že trpíte nedostatkem bílkovin 7 překvapivých příznaků, že trpíte nedostatkem bílkovin

7 životních změn pro šťastnější život, s kterými můžete začít ráno 7 životních změn pro šťastnější život, s kterými můžete začít ráno

4 rady, jak s malým miminkem zvládnout horka 4 rady, jak s malým miminkem zvládnout horka

Komentáře

    Vložit nový komentář