3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte
20. 01. 2020, Kategorie Zdraví a sport
920 shlédnutí

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

https://www.mindbodygreen.com/articles/the-three-ayurvedic-well-being-techniques-kriyas-your-routine-is-missing?

Pojem krijá (kryia) jóga se nejčastěji objevuje ve spojitosti se specifickými technikami, zejména očistného charakteru. Mnoho z nich se dodnes praktikuje po celém světě. Některé mohou být trochu intenzivní pro ty, kteří teprve začínají objevovat Áyurvédu, ale následující tři jsou velmi jednoduché a přinášejí nám mnohé benefity!

1) Používání škrabky na jazyk – Tongue scraping

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

První, a pravděpodobně nejběžnější krijá, je oškrabování jazyka neboli „jihwa prakshalana“. Provádí se tak, že se jazyk hned ráno poté, co vstanete, oškrabuje za použití škrabky na jazyk nebo např. lžičky. Stoupněte si před zrcadlo a škrabkou jemným tlakem přejeďte od kořene jazyka dopředu. Škrabku opláchněte a pokračujte tak dlouho, dokud není jazyk zbavený povlaku. Mnoho toxinů, škodlivých bakterií a odumřelých buněk z našeho těla se vylučuje přes jazyk, když se jich tělo snaží zbavit. Oškrábání jazyka je prostředkem, jak zlikvidovat všechen nepříjemný nános. Kromě toho je také mnohem účinnější proti špatnému dechu, než je pouhé čištění zubů. Čistý jazyk vám umožní lépe vychutnat vaše jídlo. Odstranění bakterií je dobré pro celkové zdraví zubů, dásní a celého organismu, neboť je prevencí proti znovu vstřebání škodlivin do těla.

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

Dobrou zprávou je, že se dá snadno začlenit do vaší ústní hygieny.

2) Převalování oleje v ústech -  Oil pulling

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

Hodně mluvíme o zdraví našich střevních mikrobiomů, ale co jsou to mikrobiomy v ústech? Ústa jsou místo, kudy přijímáme do našich těl všechny živiny.

Začněte provádět techniku převalování oleje v ústech neboli „gundusha“. Převalujte 1 polévkovou lžíci oleje (tradičně sezamového, ale může to být také kokosový nebo slunečnicový olej!) v ústech po dobu 20 minut, a pak ho vyplivněte spolu se všemi toxiny, které vytáhl z vašeho těla. Následně si vypláchněte ústa. Poté budou vaše zuby hladké a lesklé, a dásně zbavené škodlivých bakterií. Když jste hotovi, nezapomeňte olej vyplivnout do odpadků, aby neucpal kanalizaci. Rozhodně jej nechcete spolknout! Tato technika pomáhá udržovat celkové zdraví ústní dutiny a celého těla svými protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Není ale vhodná pro děti mladší 5 let, které by mohly olej vdechnout. Zastánci převalování oleje v ústech jsou přesvědčeni, že pomáhá při asi třiceti systémových onemocněních od bolesti hlavy a migrény, po cukrovku a astma.

3) Nosní konvička - Neti pot

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

A v neposlední řadě je to neti pot. Zdá se, že se jí lidé vyhýbají, ale slibujeme, že jakmile tento postup zvládnete, už se ho nikdy nebudete chtít vzdát.


Konvička Neti slouží k proplachování nosních dutin slaným roztokem. Ano, slaná voda se nalije do nosu. Pokud jste to přesně nevěděli, dutiny se nacházejí v hlavě v oblasti čela, lícních kostí a nosu, a když jsou zanícené, cítíte bolest. (Sbohem, ucpané nosy a infekce dutin.)

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte 

Vyplachování těchto dutin zabraňuje hromadění hlenu a alergenů, uvolňuje tlak v dutinách a pomáhá navlhčit suché nosní průchody. A jako další bonus: v komunitě jógy se předpokládá, že pomůže otevřít čakru třetího oka.

Může vám chvíli trvat, než tuto techniku zvládnete, ale je to vynikající preventivní opatření, pokud jste náchylní ke sezónním alergiím a infekcím dutin. Připravte si čistou nosní konvičku a nalejte do ní vlažnou vodu – buď filtrovanou nebo převařenou a ochlazenou. Do konvičky nasypte cca 2,3 ml obyčejné soli nebo soli z lékárny, která je k tomu určená. Nahněte se nad umyvadlo tak, aby ucho směřovalo do umyvadla. Potom nalévejte vodu z konvičky do horní nosní dírky tak, aby zase vytékala spodní dírkou do umyvadla. Otočte hlavu na druhou stanu a propláchněte stejným způsobem druhou dírku. Nakonec zlehka vyfoukněte zbylou vodu a umyjte konvičku. Kupovaná konvička u sebe mívá odměrku na sůl i návod k použití s obrázky.

Doufáme, že s rokem 2020 začnete používat tyto očistné techniky, abyste se mohli cítit co nejlépe. Jsou jednoduché, efektivní, cenově dostupné a praktikují se už celé generace. A pokud se teprve začínáte seznamovat se světem Ájurvédy, je dobré začít právě s nimi.

Když se budete dobře starat o své tělo, odvděčí se vám zdravím a vitalitou: 6 jednoduchých kroků k udržení dobrého zdraví vašeho těla


Cítíte se někdy nedoceněně?
Ano (71 %)
Ne (15 %)
Nevím (13 %)

Oblíbené články

10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení 10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení

20 způsobů jak zhubnout, odpustíte-li si těchto 500 zbytečných kalorií denně 20 způsobů jak zhubnout, odpustíte-li si těchto 500 zbytečných kalorií denně

8 praktických rad pro prevenci rakoviny 8 praktických rad pro prevenci rakoviny

 Jak být šťastnější za 10 minut Jak být šťastnější za 10 minut

10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky 10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky

3 tipy pro krásnější ráno 3 tipy pro krásnější ráno

25 nejlepších způsobů jak se zbavit tuku na bříšku 25 nejlepších způsobů jak se zbavit tuku na bříšku

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace 10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

 Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle

2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku 2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku

 Honeydew vs. Cantaloupe: Který z těchto letních melounů je zdravější? Honeydew vs. Cantaloupe: Který z těchto letních melounů je zdravější?

4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv 4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv

Komentáře

    Vložit nový komentář