10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy
13. 04. 2020, Kategorie Vztahy
254 shlédnutí

10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy

https://www.mindbodygreen.com/articles/habits-of-couples-who-stay-together-longterm-study

Ať už jste v relativně novém vztahu nebo žijete v dlouholetém manželství, dlouhá izolace s partnerem přináší celou řadu výzev, s nimiž jste se pravděpodobně ještě nikdy nesetkali. Naštěstí existuje několik návyků ověřených výzkumem, které si páry mohou osvojit, aby úspěšně překonaly jakoukoli výzvu - včetně toho, že jsou v odloučení společně na delší dobu.

Následujících 10 návyků vychází z výzkumu university v Exeteru z roku 2018 o tom, co vytváří odolný vztah. Výzkumníci provedli rozhovor s 55 páry, z nichž 45 bylo v průběhu posledního desetiletí dotázáno čtyřikrát. Tým poté určil, jaké kvality a vztahové dovednosti sdílely nejšťastnější a nejtrvalejší vztahy. Mezi ně patřily věci jako úcta, sdílené zájmy, humor a realistická očekávání.

Nyní vědci aplikovali tato zjištění na současnou dobu. "Nová opatření kvůli nemoci COVID-19, omezující volný pohyb osob, způsobují napětí ve vztazích, i když členové rodiny nejsou nemocní," uvedla v tiskové zprávě profesorka Anne Barlowová, vedoucí výzkumná pracovnice na univerzitě v Exeteru. „Udržení pevných vztahů s vašimi nejbližšími v době krize je ještě důležitější než obvykle. V posledních letech náš výzkum ukázal, co pomáhá dlouhodobým vztahům prospívat i v obtížném období.“


1) Mějte týmového ducha

10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy

Ve studii ty páry, které obstály ve zkoušce času, byly schopné čelit stresové situaci jako tým. Ať už má milovaná osoba koronavirus, zhoršila se finanční situace, nebo nyní sami vyučujete své děti, je důležité, aby oba partneři řešili situaci společně, nikoli jako jednotlivci. Jste v tom přece spolu.

2) Rozvíjejte vzájemné přátelství

10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy

Páry, které prospívaly, spolu zažívaly i v průběhu let legraci. Pokuste se i během těchto stresujících časů (a někdy i trochu nudných) si užít zábavu. Dopřejte si slavnostní večeři o několika chodech, kterou jste si společně uvařili, vyzkoušejte nové cvičení v prostředí domova, nebo se vydejte na pěknou dlouhou procházku, abyste vypnuli a skutečně pocítili vzájemné spojení.

3) Těšte se na budoucnost a plánujte

Dalším obvyklým návykem spokojených párů byla schopnost dívat se dopředu. Připomeňte si, že tyto podivné časy jsou pouze dočasné, a nakonec budete moci opět uskutečňovat své velké životní cíle. Mít naplánované věci, na které se těšíte, může sloužit jako jiskřička naděje. Ať už se jedná o výčet malých věcí, které spolu chcete uskutečnit, plánování výletů a dovolené, nebo přemýšlíte o tom, jaké jsou vaše individuální a sdílené cíle pro příštích pět let, plánování do budoucnosti může vás i vašeho partnera sbližovat.


4) Mějte realistická očekávání

Za současných podmínek to znamená pochopit, že každý právě teď žije v napětí, ať fyzickém, mentálním nebo duchovním, takže musíme být realističtí a spravedliví vůči tomu, co jeden od druhého očekáváme. Je naprosto normální a přirozené, že v tak tísnivých podmínkách zažíváme pocity úzkosti. Pokuste se zůstat velkorysí a vzájemně si odpouštět. Udržování plynulé komunikace v této situaci pomůže, abyste všichni zůstali vyrovnaní.

5) Hledejte ve svém partnerovi to nejlepší

10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy

Je to významná kvalita. Kultivovat své soucítění s druhým může pomoci vidět věci s nadhledem. Opět platí, že se jedná o nezvyklou dobu a malé věci nám mohou hodně odlehčit. V těchto chvílích mějte na paměti, že každý dělá to nejlepší, co umí. Můžete být dokonce více aktivní a napsat si seznam věcí, které na druhém máte rádi, a sdílet poznatky mezi sebou.


6) Ukažte, že vám na partnerovi záleží

Trávíte celou dobu společně, a to vám nabízí spoustu příležitostí druhého potěšit. I malá gesta mohou hrát velkou roli při utužení párů v těžké době. Nemusí to být extravagantní! Může to být taková maličkost, jako připravit kávu, postarat se o večeři (možná uvařit oblíbené jídlo?), nebo udělat domácí práce, o kterých víte, že se tomu druhému zvlášť nelíbí.

7) Komunikace je klíčová

10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy

Páry v prosperujících vztazích měly tendenci mít otevřenou a čestnou komunikaci. Je důležitější než kdy jindy účinně komunikovat, protože úzkost je velká a trpělivost malá. Buďte ke svému partnerovi upřímní, dejte najevo, jak se cítíte, a samozřejmě také vnímejte to, co druhý říká. Ptejte se, buďte zvědaví a nikdy nepředpokládejte, že víte, co si váš partner myslí, aniž byste se zeptali.

8) Buďte odhodlaní, že tuto dobu zvládnete

10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy

Záměr je mocná věc. Ve studii byly nejsilnější ty páry, které vůči sobě navzájem a ke své rodině cítily silný závazek. Ubezpečujte se navzájem, že máte v úmyslu projít tímto obtížným obdobím a podnikněte nezbytné kroky k řešení problémů, které mohou nastat. Uvědomování si nastalé situace a úsilí se s ní vypořádat vám může pomoci se sblížit a posílit vaše pocity týmu a přátelství.

9) Buďte flexibilní

Páry, které spolu vydrží v dobrém i zlém, jsou adaptabilní. Jak se situace s koronaviry mění a vyvíjí, budeme všichni potřebovat trpělivost a flexibilitu. Tyto změny mohou někdy ovlivnit to vaše potřeby; zkuste zůstat otevření změnám - v náladě, rutině a dalších - a pamatujte si, že to není navždy.

10) Hledejte podporu mimo vaše partnerství

V neposlední řadě měly páry, které dlouhodobě zůstaly spolu, pomoc zvenčí. Obzvláště v časech, jako jsou tyto, je důležité mít mimo váš romantický vztah jiné zdroje podpory. Ano, právě teď je to výzva, když se nemůžete setkat s přáteli nebo vidět členy rodiny, ale využívejte požehnání moderní technologie! Péče o vaše další vztahy se vám vrátí a podpoří pocit sounáležitosti.

Zamyslete se s partnerem nad těmito deseti body a hledejte v nich inspiraci. Nyní jsme dostali více než kdy jindy příležitost pracovat na sobě a našich vztazích.

Nikomu není lehko, ale můžeme udělat něco pro to, abychom se cítili co nejlépe. Zkuste se zaměřit na vyzdvihování toho, čeho si na svém partnerovi opravdu ceníte: Vděčnost vám může pomoci stále milovat vašeho partnera

Láska je k životu nezbytná, máte se rád(a) i vy?
Ano (60 %)
Ne (26 %)
Nevím (14 %)

Oblíbené články

3 stylové psí kavárny, které bude váš mazlíček milovat 3 stylové psí kavárny, které bude váš mazlíček milovat

3 rady, jak si zlepšit milostný život 3 rady, jak si zlepšit milostný život

12 nejlepších věcí na faktu, že jste v létě single 12 nejlepších věcí na faktu, že jste v létě single

6 tipů na udržení romantiky a vášně v trvalém partnerském vztahu 6 tipů na udržení romantiky a vášně v trvalém partnerském vztahu

 Nadměrná žárlivost ve vztazích může mít spojení s narcismem Nadměrná žárlivost ve vztazích může mít spojení s narcismem

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 2) Upevněte vaše přátelství Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 2) Upevněte vaše přátelství

5 důvodů, proč nechat květiny, aby mluvily za vás 5 důvodů, proč nechat květiny, aby mluvily za vás

5 způsobů, jak poslouchat své instinkty při hledání partnera 5 způsobů, jak poslouchat své instinkty při hledání partnera

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 3) Zaujměte ho Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 3) Zaujměte ho

10 způsobů, jak okouzlit každého muže (1. díl) 10 způsobů, jak okouzlit každého muže (1. díl)

10 věcí, které jsem měla vědět předtím, než jsem podala žádost o rozvod 10 věcí, které jsem měla vědět předtím, než jsem podala žádost o rozvod

7 benefitů ranního sexu 7 benefitů ranního sexu

8 rituálů, které patří k pravé svatbě 8 rituálů, které patří k pravé svatbě

 Vytvořte si svého vlastního svatebního průvodce Vytvořte si svého vlastního svatebního průvodce

17 věcí, které by se neměly změnit se vstupem do manželství 17 věcí, které by se neměly změnit se vstupem do manželství

17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví 17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví

Komentáře

    Vložit nový komentář