3 úvahy, které vás spojí s přírodou i v prostředí vlastního bytu
22. 04. 2020, Kategorie Rady a návody
250 shlédnutí

3 úvahy, které vás spojí s přírodou i v prostředí vlastního bytu

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-connect-with-nature-from-inside-your-home-3-practices

V době omezení mezilidských kontaktů a možnosti chodit ven jsou pocity izolace a odloučení nevyhnutelné. A přesto, pokud nás koronavirus může něco naučit, je to poznatek, jak jsme skutečně se vším spojení. Toto propojení přesahuje náš lidský druh. Jsme neoddělitelně spjati s celou Zemí a se vším na ní. I v prostředí našeho domova jsme v neustálém kontaktu s přírodou.


Pěstování hlubokého pocitu spojení se Zemí je účinný způsob, jak si zachovat v dobách nejistoty stabilitu. Můžeme také posílit náš smysl pro duchovní rozměr, naši kreativitu a naši schopnost najít krásu ve všednosti. Zde je několik postupů, které vám pomohou prohloubit váš pocit sounáležitosti s vnějším světem i z domova.

1) Zamyslete se hlouběji o kyslíku, který dýcháte

3 úvahy, které vás spojí s přírodou i v prostředí vlastního bytu

Dýchejte. Nadechněte se a vydechněte. Tento jednoduchý akt dýchání je vaším přirozeným, i když neviditelným, spojením se světem kolem nás. Věřte tomu nebo ne, většina kyslíku, který dýcháme, pochází z fytoplanktonu - drobných rostlin, které žijí v oceánu. Připomínejte si tuto skutečnost během dne nebo při své ranní meditaci.


I když nejste nikde poblíž mořského pobřeží, kdykoli se vás začnou zmocňovat vtíravé myšlenky, zhluboka se nadechněte. S každým nádechem se zaposlouchejte do zvuku vln, ciťte vůni mořské soli ve vzduchu a kapky chladné vody na kůži. Při každém výdechu nechávejte všechny negativní pocity odejít a mějte jistotu,  že se o vás postará vesmír. Přijměte a oceňte skutečnost, že vás tyto malé organismy podporují při každém nadechnutí.

2) Zastavte se a zvědomte si jídlo na svém talíři

3 úvahy, které vás spojí s přírodou i v prostředí vlastního bytu

Každé sousto je příležitostí kultivovat naše spojení se Zemí. Jak píše Michael Pollan v knize Dilema všežravce, „... způsob našeho stravování reprezentuje naše hluboké spojení se Zemí. Naše stravovací návyky ji přeměňují v naše těla a mysli.“

Jak vypadá procvičování? Více se zajímejte o své jídlo. Začněte s ním mluvit. Ptejte se ho. Poděkujte mu. Toto je jedna z mých nejoblíbenějších meditací o jídle, inspirovaná vědomým stravováním: Předtím, než začnete jíst, si chvilku představujte proces, který potravu umožnil. Přemýšlejte o půdě, na která vyrostla, o vodě, která ji zavlažovala, o lidech, kteří ji pěstovali, přepravovali a skladovali v místním obchodě. Přemýšlejte o všem času a energii, která umožnila jediné sousto. Užívejte si života a dobrého zdravého jídla s láskou a vděčností.

3) Nechte se ohromit světem za oknem

3 úvahy, které vás spojí s přírodou i v prostředí vlastního bytu

Pozorujte. I v době krize je svět krásný. I z našich domovů můžeme najít útěchu v tom, že každé ráno vychází slunce a každý večer slunce zapadá. Na jaře kvetou květiny. Ptáci zpívají. Stromy se majestátně vypínají k obloze. Ochránce přírody Rachel Carsonová napsala, že „ti, kdo uvažují o kráse Země, najdou sílu, která je bude podporovat celý jejich život“. Zvedněte oči od obrazovek, pozorujte krásy přírody a najděte útěchu v prostém faktu, že žijete. Možná by to mohl být jeden z největších darů, které si můžeme dát - zejména v obdobích, jako je toto.


Poslouchejte vítr. Sledujte měsíc. Podívejte se z okna. Dívejte se na hvězdy. Krása přírody je ohromující. Připomíná nám to nekonečnost vesmíru a skutečnost, že jsme součástí něčeho mnohem většího než jsme my sami. I když to zní paradoxně, nejsme sami ani v časech odloučení. Jsme součástí celku. Každý okamžik nám může připomenout, jak hluboce jsme spojeni s každým a se vším na této planetě. Jen si musíme uvědomit, kde hledat.

Chcete najít ještě víc tipů, jak nabýt vnitřního klidu? Přečtěte si článek 11 rad jak najít vnitřní klid a udělat váš den poklidnější a život šťastnější

Máte doma kočku?
Ano (38 %)
Ne (57 %)
Nevím (5 %)

Oblíbené články

7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít 7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít

10 nejhorších mužských zlozvyků a jak si s nimi poradit 10 nejhorších mužských zlozvyků a jak si s nimi poradit

5 tipů, jak co nejrychleji získat dlouhé vlasy 5 tipů, jak co nejrychleji získat dlouhé vlasy

9 tipů jak úspěšně projít zkoušky 9 tipů jak úspěšně projít zkoušky

 První pomoc při bolestivé menstruaci První pomoc při bolestivé menstruaci

 Recenze na knihu Divočina od Cheryl Strayedové Recenze na knihu Divočina od Cheryl Strayedové

5 důvodů, proč s chutí přivítat podzim 5 důvodů, proč s chutí přivítat podzim

3 tajemství, která stojí za skvělou instagramovou fotkou 3 tajemství, která stojí za skvělou instagramovou fotkou

4 pokojové rostliny, které kvetou i v zimě 4 pokojové rostliny, které kvetou i v zimě

 Jak si vybudovat na zahradě přírodní jezírko Jak si vybudovat na zahradě přírodní jezírko

5 způsobů, jak být hygge a vytvořit si po vzoru Dánů šťastný život 5 způsobů, jak být hygge a vytvořit si po vzoru Dánů šťastný život

10 kroků k příjemné auto-masáži 10 kroků k příjemné auto-masáži

Komentáře

    Vložit nový komentář