Vděčnost vám může pomoci stále milovat vašeho partnera
15. 09. 2019, Kategorie Vztahy
780 shlédnutí

Vděčnost vám může pomoci stále milovat vašeho partnera

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-gratitude-helps-couples-remember-what-they-like-about-each-other

Když jste se zamilovala do svého partnera, čím vás okouzlil? Byla to fyzická přitažlivost? Emoční spojení? Pozornost a laskavost? Smysl pro humor a společná zábava? Schopnost snadno komunikovat? Skvělý sex? Pocit, že se znáte odjakživa? Společné zájmy? Společné hodnoty? Máte rádi stejnou hudbu nebo stejná jídla?

A jak dlouho to trvalo, než jste si u vašeho partnera začala všímat i věcí, které se vám nelíbí nebo pro které si ho neceníte? Necítíte vzájemné spojení nebo spolu netrávíte dost času? Je příliš nepořádný nebo naopak úzkostlivě čistotný? Je nedochvilný? Nesprchuje se dostatečně často? Je náročný? Zlostný? Nedokáže řešit konflikty? Udržuje spojení se svou ex?

Tyto dvě různé stránky vašeho partnera - část, kterou milujete, a část, kterou ráda nemáte - ve skutečnosti odrážejí dva různé aspekty každého jednotlivého člověka. Osobnost nás všech se skládá z mnoha částí, ale pojďme se podívat na ty dvě zásadní, které popisují někteří psychologové. Máme v sobě jednak naše zraněné já, neboli ego a potom máme vyšší já (neboli duši, vnitřní moudrost). V každém okamžiku v nás jedná jedna z těchto dvou částí.

Když vidíme zraněná ega druhých

 Vděčnost vám může pomoci stále milovat vašeho partnera

Každý jeden z nás byl v dětství zraněn různými formami odmítnutí, zanedbávání nebo zneužívání, a z našich bolestných zážitků absorbujeme mnoho falešných přesvědčení. Tato přesvědčení se stanou naším zraněným egem, které sídlí v dolní části mozku zvané amygdala. Vznikla u nás v době, kdy se daná situace přihodila, nebo byla naprogramována do našeho mozku rodiči, učiteli, vrstevníky a médii. Podstatou ega je, že se cítí nedokonalé nebo neúplné.


Naše zraněné já často není aspektem nás, který prezentujeme na začátku vztahu. Ve skutečnosti to může trvat měsíce nebo i déle, než začneme vidět zraněné já druhého. Zraněné já vyjde na povrch, když se snažíme mít kontrolu nad svým partnerem hněvem, obviňováním, odsuzováním, neupřímností nebo odporem, abychom zvládli své obavy. To ovšem způsobuje problémy ve vztazích, které se vyřeší, až když každý z partnerů převezme odpovědnost za své vlastní pocity. Místo toho často vidíme partnera jako toho, kdo je zodpovědný za naše pocity, a proto se ho snažíme ovládat, abychom se cítili lépe. Ale uvědomte si, že váš partner není bůh, který zaplní prázdnotu ve vás. Naučit se, že sami odpovídáme za naše vlastní pocity, je klíčem k řešení téměř jakéhokoli problému ve vztahu. Nikdo se nezamiluje do něčího zraněného ega.

Jak vám vděčnost může pomoci změnit úhel pohledu na vašeho partnera

 Vděčnost vám může pomoci stále milovat vašeho partnera

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které můžete ve vašem vztahu udělat, je zaměřit se na to, čeho si u svého partnera vážíte - což je pravděpodobně to, proč jste se zamilovala - spíše než na to, co se vám nelíbí. Čím více se zaměřujete na to, co se vám nelíbí, tím více takových projevů jejich zraněného ega se bude ve vašem vztahu vyskytovat.

Stejně tak čím více se soustředíte na to, co máte na svém partnerovi ráda, a často vyjádříte svou vděčnost za to, kým je v nitru duše, tím více jeho úžasných vlastností si ve vztahu užijete.

Přemýšlejte o tom. Zvažte, jak rozdílně se cítíte, když vám partner řekne:

„Hm – hezky voníš,“ spíše než „Jsi cítit.“

„Miluji tvůj smích," spíše než „Nemůžu vystát tvou náladovost."

„Miluji náš společně strávený čas," spíše než „Nikdy netrávíme čas spolu."

„Líbí se mi, že se spolu tolik nasmějeme a máme toho tolik společného,“ spíše než „Jsi pořád pryč.“

„Děkuji ti, že jsme spolu ten konflikt dokázali vyřešit,“ spíše než „Proč jsi vždy tak defenzivní?“

„Díky, že jsi přišel včas,“ místo „Nemohu si zvyknout na tvou nedochvilnost.“

Vidíte, o co jde. Vaše zraněné ego si může myslet, že kritikou vašeho partnera získáte kontrolu nad jeho chováním, ale je to falešné přesvědčení. Všimněte si, že jak kritizování sebe, tak kritizování vašeho partnera (nebo jiných) přináší to, co nechcete, víc než to, co chcete. Spíš než změny jeho chování dosáhnete jeho odcizení.


Zkuste se zaměřit na vyzdvihování toho, čeho si na svém partnerovi opravdu ceníte, a uvidíte, co se stane. Zde je několik způsobů, jak můžete postupovat:

  • Uvědomte si, když cítíte souznění se svým partnerem nebo když si spolu užíváte legraci. Nahlas mu řekněte, jak dobrý máte pocit.
  • Když jste vy dva schopni společně vyřešit konflikt bez hádek, dejte svému partnerovi vědět, jak si toho vážíte.
  • Uvědomte si, kdy se cítíte smutně nebo rozrušeně, a váš partner je tu pro jenom vás. Vyjádřete svou vděčnost za jeho péči.

O partnerský vztah je třeba stále pečovat. Více se můžete dozvědět v článku 4 znaky dobře fungujícího vztahu

Máte někdy pocit méněcennosti?
Ano (70 %)
Ne (21 %)
Nevím (9 %)

Oblíbené články

10 způsobů, jak okouzlit každého muže (1. díl) 10 způsobů, jak okouzlit každého muže (1. díl)

10 důvodů, proč jsou muži nevěrní 10 důvodů, proč jsou muži nevěrní

6 věcí, které byste měla vyzkoušet v sexu 6 věcí, které byste měla vyzkoušet v sexu

 Ne(vyhovuje) vám vztah, ve kterém jen sbíráte drobty? 8 příkladů & jak můžete reagovat Ne(vyhovuje) vám vztah, ve kterém jen sbíráte drobty? 8 příkladů & jak můžete reagovat

8 rituálů, které patří k pravé svatbě 8 rituálů, které patří k pravé svatbě

10 věcí, které zásadně odlišují ženy od mužů a naopak 10 věcí, které zásadně odlišují ženy od mužů a naopak

17 věcí, které by se neměly změnit se vstupem do manželství 17 věcí, které by se neměly změnit se vstupem do manželství

5 dalších zajímavostí o britské královské rodině 5 dalších zajímavostí o britské královské rodině

5 celebrit, které se staly matkami až po čtyřicítce 5 celebrit, které se staly matkami až po čtyřicítce

10 věcí, za které byste svému partnerovi neměla zapomenout poděkovat 10 věcí, za které byste svému partnerovi neměla zapomenout poděkovat

5 tipů, jak si zachovat svou BFF 5 tipů, jak si zachovat svou BFF

 Je třeba se vždy omlouvat? Rozdíl mezi manipulativní a upřímnou omluvou Je třeba se vždy omlouvat? Rozdíl mezi manipulativní a upřímnou omluvou

9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit 9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit

17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví 17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví

6 projevů chování, které zapůsobí na ostatní lidi tak, že budou vyhledávat vaši společnost 6 projevů chování, které zapůsobí na ostatní lidi tak, že budou vyhledávat vaši společnost

10 rysů opravdu autentických lidí, kterým je cizí přetvářka 10 rysů opravdu autentických lidí, kterým je cizí přetvářka

Komentáře

    Vložit nový komentář