12 nejzdravějších ingrediencí, které ve vaší kuchyni nesmí chybět
15. 12. 2019, Kategorie Rady a návody
528 shlédnutí

12 nejzdravějších ingrediencí, které ve vaší kuchyni nesmí chybět

https://www.mindbodygreen.com/articles/12-healing-herbs-and-spices-that-add-flavor-to-any-dish

Koření, ať už čerstvé nebo sušené, vytváří tu pravou chuť jídla. Kromě výborné chuti má každá z těchto ingrediencí léčivé vlastnosti, které si nebudete chtít nechat ujít.

1) Černý pepř

Podle ayurvédy, štiplavé aroma a pálivá chuť černého pepře pomáhají při metabolizaci potravin v našem trávicím systému. Jeho zahřívací vlastnosti také pomáhají odstraňovat zahlenění v dýchacích cestách. Využívá se při potížích s trávením, ucpaných nosních dutinách, nadměrném hromadění toxinů, horečce, pomalém metabolismu a obezitě.

 

2) Kardamom

Kardamom má mezi kořením výsadní postavení. Je dobrý pro zlepšení trávení, zklidnění bolestí žaludku a uvolnění plynatosti. Jeho zahřívací vlastnosti také pomáhají čistit tělo a zlepšit krevní oběh. Lusky budete muset rozdrtit, abyste objevili nepřeberné množství jeho zdravotních výhod.

3) Chilli, čerstvé nebo sušené

12 nejzdravějších ingrediencí, které ve vaší kuchyni nesmí chybět

Žár, které cítíte z kajenského pepře a chilli, pochází z kapsaicinu, sloučeniny, o které bylo prokázáno, že oživuje krev, čistí nosní dutiny a ředí hlen. Čerstvé chilli také obsahuje více vitamínu C než pomeranče. Vědci zjistili, že lidé, kteří jedli chilli papričky čtyřikrát týdně nebo více, měli o 40% menší pravděpodobnost úmrtí na infarkty. Riziko cévních mozkových příhod, stejně jako mrtvice, bylo sníženo o více než polovinu a úmrtí z jakékoli příčiny bylo sníženo o 23%.

4) Skořice

Toto antibakteriální koření najdete ve většině domácností. Skořice zvyšuje celkovou vitalitu, zahřívá tělo, působí proti zácpě, zlepšuje trávení, zmírňuje menstruační křeče a zlepšuje krevní oběh. Hledejte skořici ze Srí Lanky „cejlonskou skořici“ (Cinnamomum verum), známou také jako „pravá skořice“, nikoli kůru kasie („čínská skořice“, Cinnamomum cassia).

5) Hřebíček

Hřebíček jsou aromatické poupata léčivého stromu, který je původem z „indonéských ostrovů koření“. Také hřebíček, který se vyskytuje v kořenkách ve většině kuchyní, má antiseptické, anestetické, protizánětlivé, prohřívací a uklidňující vlastnosti.

 

6) Kmín

Kmínu bylo kdysi přisuzováno, že podporuje lásku a věrnost - házel se na svatbách na novomanžele a vojáci byli dokonce posíláni do boje s čerstvým bochníkem chleba s kmínem. Tradičně se používá jako prostředek, který pomáhá při nadýmání a uklidňuje žaludek.

7) Česnek

12 nejzdravějších ingrediencí, které ve vaší kuchyni nesmí chybět

Česnek byl v mnoha kulturách po tisíce let známý jako afrodiziakum, směnný prostředek, potravina, lék a ochrana proti upírům. Jeho sirnatá štiplavost a antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti se využívají k prevenci nachlazení a chřipky a k léčbě širokého spektra chorobných příznaků.

8) Zázvor

Je oblíbený především pro svou chuť, ale také pro ochranu a podporu zdravého trávicího systému. Je to jedna z nejstarších léčivých rostlin používaných v čínské, ájurvédské a indonéské medicíně. V Asii je známo, že zázvor zahřívá tělo, působí proti nevolnosti, zvyšuje chuť k jídlu a podporuje trávení, pomáhá tišit bolesti a také obnovit sílu těm, kdo trpí nemocí. Horký zázvorový čaj pomáhá zmírňovat příznaky nachlazení a chřipky. V kombinaci s kurkumou se jeho účinky zesilují. Slupku můžeme ponechat, pokud ji důkladně opláchneme.

 

9) Citronová tráva

12 nejzdravějších ingrediencí, které ve vaší kuchyni nesmí chybět

Citronová tráva je aromatická léčivka s výraznou citrónovou chutí a citrusovou vůní. Jde o antipyretikum a analgetikum: zmenšuje bolest a zánět, pomáhá snižovat vysoké horečky a zmírňuje bolesti hlavy. Na Jamajce je nazývána „fevergrass“ (tráva proti horečce). Citronová tráva také pomáhá obnovit naše životně důležité systémy, včetně trávení, dýchání, vylučování a nervového systému. U čerstvé citronové trávy získáte nejvíc silic tím, že podrtíte nebo nakrájíte spodní bílou část rostliny, a tím nejvíce uvolníte její chuťový potenciál.

10) Cibule

Cibule se používají k redukci zánětů a hojení infekcí po celá staletí. Jsou také jedním z nejzdravějších potravin, které můžete jíst. Cibule jsou přírodní antihistaminikum, jsou také bohaté na vitamín C, sloučeniny síry, flavonoidy a další fytochemikálie, které mohou zklidnit krk a vyčistit ucpané nosní dutiny. Cibuli můžeme používat denně.

11) Badyán

12 nejzdravějších ingrediencí, které ve vaší kuchyni nesmí chybět

Toto koření, které se používá v tradiční čínské medicíně k boji proti chřipce a odstraňování hlenu z dýchacích cest, je účinné v boji proti virovým, bakteriálním nebo plísňovým infekcím a zánětům. Je také běžnou součástí léčivých čajů k léčbě kašle a infekcí hrudníku. Semena se mohou žvýkat před jídlem, aby stimulovala chuť k jídlu.

12) Kurkuma

Kurkuma je považována za „královnu mezi kořením“. Její žlutá barva byla ve východním světě dlouho považována za posvátnou. Žlutá symbolizuje slunce - zdroj světla, energie a růstu - proto je tato barva spojována s královskou hodností a po celé Asii se věří, že nabízí ochranu před zlými duchy. Je přírodním antioxidantem a působí protizánětlivě. Má prokazatelně dobré účinky na trávicí soustavu, kde napomáhá například tvorbě a vylučování žluči.

Pokud se zajímáte o vaření a o zdravou výživu, mohl by vás zajímat také článek 5 důvodů, proč jsou čerstvé bylinky skvělá volba

Láska je k životu nezbytná, máte se rád(a) i vy?
Ano (60 %)
Ne (24 %)
Nevím (15 %)

Oblíbené články

7 tipů, jak ušetřit ve své domácnosti 7 tipů, jak ušetřit ve své domácnosti

 Jak můžeme díky potravě oddálit stárnutí a změnit svůj život k lepšímu Jak můžeme díky potravě oddálit stárnutí a změnit svůj život k lepšímu

10 nejlepších tipů do kuchyně 10 nejlepších tipů do kuchyně

3 nápady, jak je možné používat ozonování v domácím prostředí 3 nápady, jak je možné používat ozonování v domácím prostředí

15 věcí, které je třeba dělat každé ráno, abyste byli úspěšní 15 věcí, které je třeba dělat každé ráno, abyste byli úspěšní

9 dalších chyb při vaření 9 dalších chyb při vaření

 Proč se nebát cestovat single Proč se nebát cestovat single

6 důvodů, proč hrát na hudební nástroj 6 důvodů, proč hrát na hudební nástroj

 Recept na tenké anglické palačinky Recept na tenké anglické palačinky

10 motivačních citátů, které vás zaručeně povzbudí 10 motivačních citátů, které vás zaručeně povzbudí

37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let 37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let

 Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat

12 rad, jak cestovat s dětmi 12 rad, jak cestovat s dětmi

7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít 7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít

5 stop Harryho Pottera v Anglii 5 stop Harryho Pottera v Anglii

5 rad, jak v klidu zvládnout první návštěvu u gynekologa 5 rad, jak v klidu zvládnout první návštěvu u gynekologa

Komentáře

    Vložit nový komentář