5 svátečních tradic, které zatěžují planetu & jak je udělat více ekologické
23. 12. 2019, Kategorie Rady a návody
279 shlédnutí

5 svátečních tradic, které zatěžují planetu & jak je udělat více ekologické

https://www.mindbodygreen.com/articles/5-ways-to-make-your-holiday-traditions-more-sustainable

Když Greta Thunbergová míří domů, aby si udělala přestávku poté, co byla oceněna za svůj environmentální aktivismus jako Osobnost roku 2019 časopisu Time, i my pociťujeme letošní prosinec jako výrazně „zelenější“ než předchozí roky. I když je těžké říci, jak vypadají rodinné svátky u Thunbergů, pravděpodobně u nich chybí některé tradice, které jsou náročné pro životní prostředí.

Přemýšlíte-li o těchto pěti věcech, možná se nedostanete na obálky časopisů, ale určitě vám přinese uspokojení, když budete vědět, že pomáháte planetě:

5 svátečních tradic, které zatěžují planetu & jak je udělat více ekologické

1) Stromek

Pokud míváte každý rok doma vánoční stromek, asi už jste problém „živý nebo umělý“ řešili. Ukazuje se, že většina rodin si už naděluje dárky pod umělými stromky. S umělými stromky se určitě zachází snáze než se živými - ale jsou také šetrnější pro planetu?

Ukazuje se, že odpověď je komplikovaná. Vzhledem k tomu, že umělé stromky jsou obvykle vyráběny z původních plastů a jsou vyráběny v zámoří, jsou náročnější na zdroje a dopravu víc než většina pravých stromků. Výhodou umělého stromku je však to, že ho můžete používat rok co rok. Takže pokud se chystáte jít touto cestou, ujistěte se, že najdete stromek, který vám bude vyhovovat po dlouhou dobu, abyste omezili jeho celkovou stopu.


Pokud se často stěhujete nebo nemáte prostor pro uložení takového stromku, pořiďte si živý stromek a ujistěte se, že ho správně zlikvidujete. Stromy emitují značné množství škodlivého methanového plynu, když se rozkládají na hromádkách s nízkým obsahem kyslíku. Komunální služby zajistí odvoz stromků a odborně je zlikvidují. Mnoho stromů poslouží jako krmivo v ZOO nebo budou proměněny v dřevěné štěpky, které pokrývají veřejné parky.

Můžete si také koupit živý stromek v květináči, který má stále kořenový systém, a po svátcích může být znovu vysazen.

Mnoho lidí se spokojí s několika uříznutými větvemi ve váze, které také hezky provoní a ozdobí byt a přírodě to neuškodí.


2) Cestování

Letecká doprava je notoricky známá náročností na množství spotřebovaného paliva, a pravděpodobně představuje značnou část vaší roční uhlíkové stopy. Chcete letos strávit čas na krátké zimní dovolené? Pokud můžete vyměnit letadlo za vlak nebo automobil, udělejte to! V současné době začalo mnoho lidí létat několikrát ročně na kratší dovolené. Pro životní prostředí je mnohem šetrnější dopřát si jen jednu delší dovolenou za rok.

3) Dárky

5 svátečních tradic, které zatěžují planetu & jak je udělat více ekologické

Nechceme ignorovat Vánoce, ale některé vánoční dárky prostě nemusí být dány. Řada lidí uvádí, že dostali alespoň jednu „nežádoucí“ položku. Patřili mezi ně i oděvy a doplňky. V letošním roce se pokuste dát dárky, o kterých budete mít jistotu, že je druhá osoba skutečně využije. Praktické dárky, dobroty a zážitky jsou nakonec přijímány s největší radostí.


Pokud jde o hmotný dárek, zabalte jej do ekologického papíru nebo textilu. Mohou to být noviny, časopisy, mapy nebo kalendáře, které máte doma, nebo opakovaně použitelné látkové obaly. Mnoho lidí také využívá více než jednou hezké papírové tašky, které je škoda po jednom použití vyhodit.

4) Výzdoba

5 svátečních tradic, které zatěžují planetu & jak je udělat více ekologické

Slavnostní venkovní osvětlení během svátků je vidět i z vesmíru. Není třeba zdůrazňovat, že osvětlení vašeho domu vyžaduje velké množství elektřiny, proto zvažte přechod na LED žárovky, které mají proti obyčejným žárovkám mnohem menší spotřebu. Je také možné zapínat osvětlení jen na několik hodin denně.

Když jsou vyřešena venkovní světla, podívejte se do interiéru a posuďte, zda opravdu potřebujete koupit letos ještě další ozdoby. Pokud odpověď zní ne, zvažte vytvoření vlastních ozdob z přírodních materiálů jako jsou například šišky, kaštany, ořechy a sláma. Můžete vytvořit něco jedinečného a individuálního. Je to také zábavná aktivita pro děti.

5) Menu

5 svátečních tradic, které zatěžují planetu & jak je udělat více ekologické

Sváteční hodování vede k plným žaludkům, šťastné pohodě, ale také talířům plných zbytků. Snižte tento rok svůj potravinový odpad tím, že si budete jídlo pečlivě plánovat. Na nákup běžte s napsaným seznamem, co chcete koupit. Když vás zláká v supermarketu nějaká další položka, něco z původního seznamu vypusťte. Nekupujte moc potravin do zásoby. Abyste se vyhnuli zbytečnému vyhazování jídla, dobře jídlo uskladněte, tím vám déle vydrží. Zbytky z minulého vaření můžete využít při přípravě dalšího jídla, například z odřezků zeleniny a masa můžete příště uvařit chutnou polévku. Možná vymyslíte vlastní originální recept!

Abyste prožili svátky hojnosti v pohodě, máme pro vás několik tipů, jak si vychutnat nejlepší jídla a vynechat naopak ta nejméně zdravá 10 zaručených tipů, jak přežít sváteční hodování bez žaludečních obtíží


Oblíbené články

10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně 10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně

4  kroky, díky kterým si vypěstujete nádhernou Aloe vera 4 kroky, díky kterým si vypěstujete nádhernou Aloe vera

37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let 37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let

6 tipů, jak splnit své novoroční předsevzetí 6 tipů, jak splnit své novoroční předsevzetí

6 tipů, co udělat po maturitě 6 tipů, co udělat po maturitě

4 fotky, které vám s vaší BFF nesmí chybět 4 fotky, které vám s vaší BFF nesmí chybět

 Starbucks se připojuje k úsilí o udržitelnost přírodních zdrojů Starbucks se připojuje k úsilí o udržitelnost přírodních zdrojů

8 důvodů, proč je kočka nejlepší zvíře 8 důvodů, proč je kočka nejlepší zvíře

7 tipů, jak přežít dlouhou cestu letadlem 7 tipů, jak přežít dlouhou cestu letadlem

5 nejlepších dívčích seriálů 5 nejlepších dívčích seriálů

12 rad, jak cestovat s dětmi 12 rad, jak cestovat s dětmi

6 knih pro mladé, které vás nadchnou nejen svým přebalem 6 knih pro mladé, které vás nadchnou nejen svým přebalem

5 způsobů, jak zůstat stále plní optimismu 5 způsobů, jak zůstat stále plní optimismu

8 principů, jak zvládají velmi úspěšné ženy své pátky 8 principů, jak zvládají velmi úspěšné ženy své pátky

 Recept na zdravý středomořský banánový chlebíček Recept na zdravý středomořský banánový chlebíček

5 důvodů, proč je skvělé jít sama na koncert 5 důvodů, proč je skvělé jít sama na koncert

Komentáře

    Vložit nový komentář