Vědci potvrdili, že podle oblečení posuzují ostatní lidé i naše schopnosti
09. 02. 2020, Kategorie Rady a návody
614 shlédnutí

Vědci potvrdili, že podle oblečení posuzují ostatní lidé i naše schopnosti

https://www.mindbodygreen.com/articles/our-clothes-affects-how-were-perceived-study-finds?

Určitě jste všichni slyšeli rčení, že „šaty dělají člověka“. Vědci z Princetonské univerzity zjistili, že naše oblečení má okamžitý vliv na to, jak lidé posuzují naše schopnosti. To jen potvrzuje, že náš oděv může opravdu mít určitou váhu.

Co vědci zjistili?

 Vědci potvrdili, že podle oblečení posuzují ostatní lidé i naše schopnosti

Vědci zjistili, že u lidí, kteří mají na sobě „bohatší“ oblečení, se předpokládá větší kompetentnost než u lidí, kteří jsou v jiném oděvu. Použili řadu testů se samostatnými skupinami. Respondenti obdrželi fotografie osob oblečených ve více či méně nákladných oděvech. Bylo zjištěno, že stejný člověk, když byl představen v „bohatším“ oděvu, byl podle výsledků studie hodnocen podstatně schopnější než v „chudším“ oděvu. 


Stejně důležité je, že bez ohledu na to, jak dlouho lidé pozorovali fotografie, stále hodnotili ty, kteří nosí bohatší oblečení, jako kompetentnější, což naznačuje, že mínění si vytvořili okamžitě. V reálném světě to znamená, že naše kompetence může být alespoň částečně vyhodnocena ještě dřív, než začneme mluvit.

Pozdější testy probíhaly podobně s mírnými změnami. Místo obleků a kravat měly osoby na fotkách méně formální oblečení, nebo bylo účastníků před začátkem vysloveně řečeno, že oblečení a schopnosti spolu nesouvisí. V těchto testech zůstaly výsledky stejné.

Proč je to důležité?

Vědci poukazovali na to, jak rychle se rozhodujeme o něčí způsobilosti, a upozornili na skutečnost, že oděv měl vyšší důležitost pro hodnocení schopností než tvář dané osoby. „Zjistili jsme, že taková neúcta - zjevně neopodstatněná, protože v těchto studiích byla identická tvář vnímána jako méně kompetentní, když měl dotyčný na sobě horší oblečení - může vzniknout v první desetině sekundy setkání,“ uvedl spoluautor studie Eldar Shafir, Ph.D., profesor v Princetonu.


První dojem hraje v každém případě zásadní roli. Je proto důležité uvědomit si náš vlastní vzhled, když nás čeká důležitá schůzka nebo událost. Také to naznačuje nepochybnou zaujatost v našich názorech na ostatní. "K překonání předpojatosti je třeba si toho být nejen vědomi, ale také věnovat čas, pozornost a motivaci, abychom se s neobjektivností vyrovnali," napsali vědci.  

Co je potřeba dále zkoumat?

 Vědci potvrdili, že podle oblečení posuzují ostatní lidé i naše schopnosti

Další výzkum bude muset prozkoumat možné způsoby, jak pomoci překonat tyto okamžité první dojmy na základě zrakového vjemu. Vědci nabízejí řešení. „Vědět o předpojatosti je často dobrým prvním krokem,“ řekl Shafir. „Možným dočasným řešením může být vyhýbání se hodnocení na základě zrakového dojmu, kdykoli je to možné. Stejně jako učitelé někdy klasifikují naslepo, aby se vyhnuli zvýhodňování některých studentů, personalisté a zaměstnavatelé možná budou přijmou vlastní opatření, kdy budou, pokud mohou, hodnotit lidi, řekněme na základě písemných informací, aby se vyhnuli neobhájitelnému posuzování kompetence podle zevnějšku.

Pochopení našich předpojatostí je důležitou součástí osobního růstu a tento výzkum zachycuje další důležitou oblast sociální zaujatosti, kterou je třeba vzít v úvahu v našich každodenních činnostech.


Oblečení sice není všechno, ale na naše okolí podvědomě silně působí. V kvalitním oblečení se budete cítit sebejistě a ostatní vás budou respektovat. Mohl by vás zajímat také článek Jak se dnes oblékat ve stylu business casual

Pijete alkohol každý den?
Ano (19 %)
Ne (78 %)
Nevím (3 %)

Oblíbené články

4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat 4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat

50 vět, které by každá dívka měla umět říct své nejlepší kamarádce 50 vět, které by každá dívka měla umět říct své nejlepší kamarádce

12 inspirací pro dokonalý design pokoje dospívající dívky 12 inspirací pro dokonalý design pokoje dospívající dívky

2 důvody, proč selhání neznamená konec, ale začátek 2 důvody, proč selhání neznamená konec, ale začátek

 Recept na horkou čokoládu s Nutellou Recept na horkou čokoládu s Nutellou

5 důvodů, proč jet na výlet vlakem 5 důvodů, proč jet na výlet vlakem

17 originálních nápadů, jak využít nepotřebnou mapu 17 originálních nápadů, jak využít nepotřebnou mapu

10 míst, kde se můžete vzdělávat online a zdarma 10 míst, kde se můžete vzdělávat online a zdarma

6 tipů, jak splnit své novoroční předsevzetí 6 tipů, jak splnit své novoroční předsevzetí

12 rad, jak cestovat s dětmi 12 rad, jak cestovat s dětmi

7 věcí, na které muži myslí, když nás svlékají 7 věcí, na které muži myslí, když nás svlékají

5 rad, jak vyhrát nad prokrastinací 5 rad, jak vyhrát nad prokrastinací

Komentáře

    Vložit nový komentář