6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí
19. 02. 2019, Kategorie Rady a návody
962 shlédnutí

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Michaela Romanová

Je až s podivem, jak taková „věc“, jako je sebevědomí, může být pro někoho naprostou samozřejmostí a na druhou stranu pro ostatní něco naprosto nedostižného. I když tak moc po sebevědomí toužíte, není nic, čím jej můžete dosáhnout. Ani peníze, úspěch či jiná životní pozitiva vám jej stále nepřinášejí? Přestaňte čekat, že prostě přijde a něco pro to udělejte. Rádi vám poradíme, jak na to.

1) Nedejte tolik na to, co si o vás myslí ostatní

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Největším zabijákem sebevědomí je kritika, které přichází zvenčí. A to nejenom od kamarádů, rodiny, známých, ale i od těch, kteří vás vůbec neznají. A od nich tyto nespravedlivé soudy bolí snad nejvíce a nejvíce zraňují ego. Napadají vás takové otázky, jako – „Proč to vlastně říká? Čeho tím chce docílit? Chce mi jen ublížit nebo si zvýšit svoje sebevědomí?“ Spíš si položte jednu jedinou otázku – „Jaký má tento člověk problém, že chce srazit na kolena mě?“


A právě zde začínáte pokládat svůj základní stavební kámen pevného sebevědomí. Vždyť vy nejste ten, co má problém – je to ten člověk, který vás kritizuje, protože on sám nemá žádné sebevědomí, a proto nepřeje ostatním, aby byli úspěšnější. A právě ten fakt, že vás považuje za úspěšnějšího vás může jen nakopnout! Takže – přijímejte kritiku s radostí, vždyť vás dokáže posunout dál.

2) Splňte si každý týden nějaký cíl

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Motivujte sami sebe tím, že se vám každý týden „něco podaří“. Nemusíte zrovna objevit lék na rakovinu – stačí i malá drobnost, jako že třeba vyjdete s rozpočtem, který si zadáte či se každý den zasmějete s dětmi. Můžete vymyslet prakticky cokoli a v momentě, kdy si začnete víc věřit, klidně zvyšujte „zátěž“ a dávejte si čím dál tím těžší úkoly. Zde platí přímá úměra – čím složitější překážky zvládnete, tím větší bude vaše sebevědomí.

Hlavně u tohoto překonávání přemýšlejte a jednotlivé úspěchy si poctivě zapisujte, abyste z nich mohli čerpat v případě, že vás přepadne depka, že „nic nezvládnete“ nebo že nabrané sebevědomí ztrácíte – i to se může stát, jelikož sebevědomí je věc velice křehká.

Tip: Dejte si za úkol něco, do čeho se vám opravdu nechce a co už dlouho odkládáte. Nejenom, že si tím posílíte sebevědomí, ale budete na sebe hrdí, že jste tento úkol zvládli.

3) Chvály není nikdy dost

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

…a jelikož o ni nemůžete nikoho prosit, chvalte se sami. Přece nikdo vás nepochválí tak, jak se pochválíte vy, což je samozřejmé. Zapomeňte na to, že samochvála smrdí a klidně se pěkně pochvalte. A třeba každý den – jedině tak si uvědomíte, co všechno se vám povedlo a co jste dokázali – což začne pomalu, ale velice jistě budovat vaše sebevědomí – a to každý den víc a víc.

Nejvhodnější čas je vždy před spaním. Jakmile ulehnete do postele, vzpomeňte si, co se vám ten dne povedlo – stačí sebemenší drobnost – a za to se pochvalte. Nejenom, že si budujete sebevědomí, ale budete mít také spokojenější a klidnější spánek, než kdybyste přemýšleli nad tím, jaké problémy vás další den čekají, či naopak – co se vám nepovedlo.


4) Naučte se říkat NE

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Sebevědomí lidé znají váhu svého NE – a to byste tedy měli znát i vy. Pokud víte, že něco nedovedete splnit, přece to nebudete někomu slibovat jen kvůli tomu, že se bojíte, že se na vás bude zlobit. Tomu se samozřejmě nevyhnete, když něco slíbíte, ale nesplníte. Tak to jen oddálíte. I přesto, že byste rádi dané osobě vyhověli, hrdě zvedněte hlavu a řekněte – Promiň, tohle prostě nezvládnu.


Každý člověk tohle pochopí a vy budete ze sebe mít dobrý pocit, že se nebudete stresovat s tím, že něco nezvládnete a že vás za to bude čekat zloba ostatních. Buďte hrdí – s hrdostí jde totiž sebevědomí ruku v ruce.  

5) Buďte mezi lidmi

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Nejdůležitější při získávání sebevědomí je komunikovat, komunikovat a zase jenom komunikovat. Choďte do společnosti, seznamujte se s novými lidmi, věnujte se hromadným aktivitám. Pokud budete sedět doma na zadku, vaše sebevědomí neporoste moc rychle. Komunikujte na úrovni, sdílejte s lidmi své znalosti a konverzujte o společných zájmech – nejenom, že sobě i všem ostatním ukážete, že „něco víte“, ale navíc se ještě něco dalšího dozvíte. A to přeci nikdy neškodí.

6) A na závěr - co nedělat?

Rozhodně se neuzavírejte sami do sebe v případě, že se vám prostě něco nepovede. I taková chyba dokáže přeci posunout nahoru – najděte si v každé takové situaci ponaučení a buďte rádi i za všechny ty chyby, které vám život přináší. Bez nich byste byli stále „dole“ – a zkušenosti jsou to, co zdravému sebevědomí prospívá nejvíce

Oblíbené články

30 tipů pro ty, kteří vůbec netuší jak se starat o miminko 30 tipů pro ty, kteří vůbec netuší jak se starat o miminko

 Novoroční předsevzetí? Vyzkoušejte tyto 4 alternativy! Novoroční předsevzetí? Vyzkoušejte tyto 4 alternativy!

5 tipů, jak si zpříjemnit dlouhou cestu autobusem 5 tipů, jak si zpříjemnit dlouhou cestu autobusem

4 další tipy jak flirtovat na facebooku 4 další tipy jak flirtovat na facebooku

 Silný veganský vývar s konopným olejem pomáhá při zánětech a stresu Silný veganský vývar s konopným olejem pomáhá při zánětech a stresu

 Jestli jste atraktivní nezáleží jen na tom, že dobře vypadáte: Je toho mnohem víc… Jestli jste atraktivní nezáleží jen na tom, že dobře vypadáte: Je toho mnohem víc…

3 tipy, jak mít krásně bílé zuby 3 tipy, jak mít krásně bílé zuby

 Dýňová pikantní bílá horká čokoláda Dýňová pikantní bílá horká čokoláda

25 dalších způsobů jak zhubnout 25 dalších způsobů jak zhubnout

8 roztomilých nápadů na makrónky 8 roztomilých nápadů na makrónky

 Jakou aktovkou vybavit prvňáčka do školy Jakou aktovkou vybavit prvňáčka do školy

 Jak na finance během studií Jak na finance během studií

10 způsobů, jak zlepšit svůj spánek 10 způsobů, jak zlepšit svůj spánek

6 receptů na skvělé sendviče, které zvládne každý 6 receptů na skvělé sendviče, které zvládne každý

5 rad, jak v klidu zvládnout první návštěvu u gynekologa 5 rad, jak v klidu zvládnout první návštěvu u gynekologa

5 babských rad, jak si poradit s bolestivou menstruací 5 babských rad, jak si poradit s bolestivou menstruací

Komentáře

    Vložit nový komentář