6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí
19. 02. 2019, Kategorie Rady a návody
860 shlédnutí

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Michaela Romanová

Je až s podivem, jak taková „věc“, jako je sebevědomí, může být pro někoho naprostou samozřejmostí a na druhou stranu pro ostatní něco naprosto nedostižného. I když tak moc po sebevědomí toužíte, není nic, čím jej můžete dosáhnout. Ani peníze, úspěch či jiná životní pozitiva vám jej stále nepřinášejí? Přestaňte čekat, že prostě přijde a něco pro to udělejte. Rádi vám poradíme, jak na to.

1) Nedejte tolik na to, co si o vás myslí ostatní

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Největším zabijákem sebevědomí je kritika, které přichází zvenčí. A to nejenom od kamarádů, rodiny, známých, ale i od těch, kteří vás vůbec neznají. A od nich tyto nespravedlivé soudy bolí snad nejvíce a nejvíce zraňují ego. Napadají vás takové otázky, jako – „Proč to vlastně říká? Čeho tím chce docílit? Chce mi jen ublížit nebo si zvýšit svoje sebevědomí?“ Spíš si položte jednu jedinou otázku – „Jaký má tento člověk problém, že chce srazit na kolena mě?“


A právě zde začínáte pokládat svůj základní stavební kámen pevného sebevědomí. Vždyť vy nejste ten, co má problém – je to ten člověk, který vás kritizuje, protože on sám nemá žádné sebevědomí, a proto nepřeje ostatním, aby byli úspěšnější. A právě ten fakt, že vás považuje za úspěšnějšího vás může jen nakopnout! Takže – přijímejte kritiku s radostí, vždyť vás dokáže posunout dál.

2) Splňte si každý týden nějaký cíl

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Motivujte sami sebe tím, že se vám každý týden „něco podaří“. Nemusíte zrovna objevit lék na rakovinu – stačí i malá drobnost, jako že třeba vyjdete s rozpočtem, který si zadáte či se každý den zasmějete s dětmi. Můžete vymyslet prakticky cokoli a v momentě, kdy si začnete víc věřit, klidně zvyšujte „zátěž“ a dávejte si čím dál tím těžší úkoly. Zde platí přímá úměra – čím složitější překážky zvládnete, tím větší bude vaše sebevědomí.

Hlavně u tohoto překonávání přemýšlejte a jednotlivé úspěchy si poctivě zapisujte, abyste z nich mohli čerpat v případě, že vás přepadne depka, že „nic nezvládnete“ nebo že nabrané sebevědomí ztrácíte – i to se může stát, jelikož sebevědomí je věc velice křehká.

Tip: Dejte si za úkol něco, do čeho se vám opravdu nechce a co už dlouho odkládáte. Nejenom, že si tím posílíte sebevědomí, ale budete na sebe hrdí, že jste tento úkol zvládli.

3) Chvály není nikdy dost

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

…a jelikož o ni nemůžete nikoho prosit, chvalte se sami. Přece nikdo vás nepochválí tak, jak se pochválíte vy, což je samozřejmé. Zapomeňte na to, že samochvála smrdí a klidně se pěkně pochvalte. A třeba každý den – jedině tak si uvědomíte, co všechno se vám povedlo a co jste dokázali – což začne pomalu, ale velice jistě budovat vaše sebevědomí – a to každý den víc a víc.

Nejvhodnější čas je vždy před spaním. Jakmile ulehnete do postele, vzpomeňte si, co se vám ten dne povedlo – stačí sebemenší drobnost – a za to se pochvalte. Nejenom, že si budujete sebevědomí, ale budete mít také spokojenější a klidnější spánek, než kdybyste přemýšleli nad tím, jaké problémy vás další den čekají, či naopak – co se vám nepovedlo.


4) Naučte se říkat NE

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Sebevědomí lidé znají váhu svého NE – a to byste tedy měli znát i vy. Pokud víte, že něco nedovedete splnit, přece to nebudete někomu slibovat jen kvůli tomu, že se bojíte, že se na vás bude zlobit. Tomu se samozřejmě nevyhnete, když něco slíbíte, ale nesplníte. Tak to jen oddálíte. I přesto, že byste rádi dané osobě vyhověli, hrdě zvedněte hlavu a řekněte – Promiň, tohle prostě nezvládnu.


Každý člověk tohle pochopí a vy budete ze sebe mít dobrý pocit, že se nebudete stresovat s tím, že něco nezvládnete a že vás za to bude čekat zloba ostatních. Buďte hrdí – s hrdostí jde totiž sebevědomí ruku v ruce.  

5) Buďte mezi lidmi

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Nejdůležitější při získávání sebevědomí je komunikovat, komunikovat a zase jenom komunikovat. Choďte do společnosti, seznamujte se s novými lidmi, věnujte se hromadným aktivitám. Pokud budete sedět doma na zadku, vaše sebevědomí neporoste moc rychle. Komunikujte na úrovni, sdílejte s lidmi své znalosti a konverzujte o společných zájmech – nejenom, že sobě i všem ostatním ukážete, že „něco víte“, ale navíc se ještě něco dalšího dozvíte. A to přeci nikdy neškodí.

6) A na závěr - co nedělat?

Rozhodně se neuzavírejte sami do sebe v případě, že se vám prostě něco nepovede. I taková chyba dokáže přeci posunout nahoru – najděte si v každé takové situaci ponaučení a buďte rádi i za všechny ty chyby, které vám život přináší. Bez nich byste byli stále „dole“ – a zkušenosti jsou to, co zdravému sebevědomí prospívá nejvíce

Oblíbené články

4 rady, jak si co nejvíc zpříjemnit těhotenství 4 rady, jak si co nejvíc zpříjemnit těhotenství

4 další věci, které vás na vysoké škole překvapí 4 další věci, které vás na vysoké škole překvapí

 Novoroční předsevzetí? Vyzkoušejte tyto 4 alternativy! Novoroční předsevzetí? Vyzkoušejte tyto 4 alternativy!

10 nejromantičtějších filmů, které musíte vidět 10 nejromantičtějších filmů, které musíte vidět

9 dalších chyb při vaření 9 dalších chyb při vaření

4  super schopnosti vysoce vnímavých lidí 4 super schopnosti vysoce vnímavých lidí

 Recept na nejlepší cookies sušenky na světě! Recept na nejlepší cookies sušenky na světě!

 Veganský recept na cizrnu v kešu omáčce Veganský recept na cizrnu v kešu omáčce

 Cvičení pěti smyslů, zaměřené na přítomný okamžik, vám uleví od strachu a úzkosti Cvičení pěti smyslů, zaměřené na přítomný okamžik, vám uleví od strachu a úzkosti

5 univerzálních dárků, kterými potěšíte každého 5 univerzálních dárků, kterými potěšíte každého

11 rad jak najít vnitřní klid a udělat váš den poklidnější a život šťastnější 11 rad jak najít vnitřní klid a udělat váš den poklidnější a život šťastnější

 Karaoke: Zábavný a snadný způsob, jak se zdokonalit v angličtině Karaoke: Zábavný a snadný způsob, jak se zdokonalit v angličtině

5 druhů diářů, které vám mohou v příštím roce dělat společnost 5 druhů diářů, které vám mohou v příštím roce dělat společnost

9 tipů jak úspěšně projít zkoušky 9 tipů jak úspěšně projít zkoušky

6 důvodů, proč hrát na hudební nástroj 6 důvodů, proč hrát na hudební nástroj

 Co dělat, když vás odmítne člověk, kterého milujete? Co dělat, když vás odmítne člověk, kterého milujete?

Komentáře

    Vložit nový komentář