Studená sprcha podle „Ledového muže“ Wima Hofa má zázračné účinky na zdraví
18. 02. 2020, Kategorie Zdraví a sport
600 shlédnutí

Studená sprcha podle „Ledového muže“ Wima Hofa má zázračné účinky na zdraví

https://www.mindbodygreen.com/articles/wim-hof-explains-why-he-takes-cold-showers?

Po generace hledali filozofové, náboženští vůdci a mystici způsob, jak ovládnout mysl, manipulovat s fyziologií a dotknout se své duše. A jedním z lidí, kteří jsou v popředí těchto snah v 21. století, je Wim Hof. Wim Hof je držitelem světového rekordu, zapsaného v Guinnessově knize rekordů, za nejdelší koupel v ledu, uběhl maratón v poušti bez vody, dokáže regulovat teplotu svého těla a je schopen zadržet dech šest minut. Zní to bláznivě, ale pro „Icemana“ jsou extrémní chlad a dech klíčem k jeho spojení se sebou samým.


Dechová technika „namesake“, kterou vyvinul, vzala svět útokem - a podle něj: „Kdo si dá studenou sprchu denně, nepotřebuje doktora.“ A protože jsme uprostřed chřipkové sezóny a chladné počasí nepřispívá ničím, co by nám ulevilo od našich neduhů a od nachlazení, chtěli bychom vás upozornit na výhody pravidelné studené sprchy.


Benefity studené sprchy

 Studená sprcha podle „Ledového muže“ Wima Hofa má zázračné účinky na zdraví

Všechno to začalo, když bylo Hofovi pouhých 17 let. Začal se věnovat zajímavému koníčku: pobýval v ledové vodě. Rychle si uvědomil, že dokáže ovládat dech takovým způsobem, který mu umožnil překonat nepříjemné pocity a přiblížit se ke své duši. A tak se zrodila Wim Hofova metoda. „Chlad," říká Hof, „je nepopiratelně velká síla. Je nemilosrdný, ale spravedlivý." Kromě toho je známo, že „terapie chladem“ nebo kryoterapie pomáhá snižovat zánět, zlepšuje spánek, zmírňuje bolest a zmírňuje úzkost a depresi. A pokud nežijete v blízkosti přírodních zdrojů chladné vody, může mít studená sprcha podobné účinky. Mezi některé vědecky doložené výhody studené sprchy patří posílený imunitní systém, zlepšená nálada a bdělost a rychlejší zotavení z poranění.


Jak to můžete vyzkoušet?

Chladná sprcha prospívá vašemu tělu i mysli. Nejlepší způsob je podle Hofa postupně zvyšovat délku sprchy a také to, jak je voda studená. Snažte se vystavit tělo chladu na dobu vždy alespoň 15-20 vteřin. Můžete se také střídavě sprchovat horkou a ledovou vodou, kdy budete střídat 15-20 vteřin teplé, a poté 15-20 vteřin ledové vody, a toto několikrát zopakujete. Zjevně vám to nebude super příjemné, ale možná to bude povzbuzující (možná ne). Hof tvrdí, že si nakonec zvyknete a třeba se dokonce budete těšit na vaši denní dávku chladu. Mentální nastavení je důležité. Představujte si, co vše pozitivního studená sprcha působí, že je to přirozený a vyzkoušený mechanismus. Těšte se na příjemný pocit po sprchování. Vystupte ze své komfortní zóny a překročte své hranice!

 Studená sprcha podle „Ledového muže“ Wima Hofa má zázračné účinky na zdraví

A jak Hof tvrdí, čím chladnější bude sprcha, tím bude vaše mysl neotřesitelnější. "Někdy jsme pod vlivem stresu, který nemůžeme regulovat," říká. Když se však naučíme, jak se vypořádat se stresorem, jako je mrznoucí studená voda, můžeme tuto sílu a koncentraci aplikovat na další oblasti našeho života. Nebo jak to vysvětluje Hof: „Můžeme být v oku hurikánu, aniž by nás to ovlivnilo.“


Pokud tedy hledáte nový skvělý způsob, jak bojovat proti zánětům, spolu se všemi ostatními výhodami popisované metody, vyzkoušejte studenou sprchu.

Mnohé praktiky, které dlouhodobě podporují trvalé zdraví, jsou levné nebo zcela zdarma. Mohl by vás zajímat také článek 12 trendů pro zdraví a wellness v roce 2020

Pijete alkohol každý týden?
Ano (24 %)
Ne (70 %)
Nevím (6 %)

Oblíbené články

5 důvodů, proč si pořídit psa 5 důvodů, proč si pořídit psa

4 cviky pro pevnější prsa 4 cviky pro pevnější prsa

6 příčin, proč se z Bulharska stává boom pro české turisty 6 příčin, proč se z Bulharska stává boom pro české turisty

4 důvody, proč je kokosový olej můj nenahraditelný pomocník 4 důvody, proč je kokosový olej můj nenahraditelný pomocník

 Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge

5 výhod ekolahví 5 výhod ekolahví

10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení 10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení

7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna 7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna

8 receptů na smoothie, které pomáhají zhubnout 8 receptů na smoothie, které pomáhají zhubnout

 Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost

4 největší mýty o čokoládě 4 největší mýty o čokoládě

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den 13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

Komentáře

    Vložit nový komentář