6 důvodů, proč inteligentní lidé nebývají šťastní
29. 08. 2020, Kategorie Rady a návody
447 shlédnutí

6 důvodů, proč inteligentní lidé nebývají šťastní

https://www.learning-mind.com/fail-to-be-happy-intelligent/

Všimli jste si, že někteří z nejinteligentnějších a nejvíce přemýšlivých lidí nemají pocit, že by byli v životě šťastní?

Mohou mít milujícího životního partnera, rodinu a být úspěšní ve své práci; přesto je tu něco, kvůli čemu se občas cítí osamělí, smutní a sklíčení. Jak řekl Ernest Hemingway, „štěstí u inteligentních lidí je ta nejvzácnější věc, jakou znám“.

Zde je šest možných důvodů, proč je štěstí u vysoce inteligentních lidí tak výjimečným jevem:

1) Inteligentní lidé vše příliš důkladně analyzují

6 důvodů, proč inteligentní lidé nebývají šťastní

Mnoho lidí s vysokým IQ má tendenci neustále analyzovat vše, co se děje v jejich životě i mimo něj. To může být občas vyčerpávající, zejména když vás vaše myšlenkové procesy dovedou k nežádoucím, frustrujícím závěrům.


Slyšeli jste rčení „nevědomost je požehnání“? Určitě je to pravda - čím méně něčemu rozumíte, tím jste bezstarostnější, a proto šťastnější. Schopnost vidět do lidí a jejich skutečných motivů stačí k tomu, abyste se někdy cítili zklamaní z celého světa. Ani nemluvě o pocitech, které přicházejí s úvahami o filozofických záležitostech, globálních otázkách a věčných dilematech života, která nemají řešení.

2) Inteligentní lidé mají vysoké standardy

Chytří lidé vědí, co chtějí, a nechtějí se spokojit s ničím menším, bez ohledu na to, o jaké oblasti života mluvíme. To znamená, že je pro ně obtížnější být spokojený se svými výkony, vztahy a doslova se vším, co má v životě své místo.

Navíc mnoho lidí s brilantní teoretickou myslí není moc praktických a má svým způsobem idealistický pohled na svět. Když se tedy jejich velké očekávání setká s tvrdou realitou života, nevyhnutelně to vede ke zklamání.

3) Inteligentní lidé jsou na sebe příliš tvrdí

Dalším důvodem, proč inteligentní lidé nebývají šťastní, je to, že jsou sami na sebe příliš přísní. A tady nemluvím jen o jejich úspěších a neúspěších. Inteligentní, hluboce přemýšliví jedinci často analyzují sebe a své chování tak přísně, jako by úmyslně hledali věci, za něž by mohli vinit sami sebe.


Někdy jen ležíte v posteli a snažíte se usnout a najednou si vybavíte situaci (která se pravděpodobně stala před lety nebo alespoň před několika měsíci), kdy jste nejednali tak, jak byste měli. To je dost na to, aby vám to zkazilo náladu a nemohli jste usnout.

Inteligentní lidé často zažívají takové vzpomínky na své minulé chyby. To vše u nich vzbuzuje vinu, nespokojenost a další negativní emoce, které mohou otrávit jejich pocit štěstí.

4) Realita jim nestačí

Lidé s vysokým IQ nikdy nepřestanou hledat ve všem vyšší smysl. Nejhloubavější z nich se nikdy nezastaví - jejich neklidná mysl a představivost je nenechají jen relaxovat a užívat si „dobrých věcí v životě“. Zdá se, že realita s jejími všednostmi je pro ně příliš nudná. Tito lidé touží po něčem fantastickém, idealistickém, věčném… a samozřejmě to ve skutečném světě nikdy nenajdou.

Už jste někdy měli pocit, že sem nepatříte a měli byste žít v jiné době nebo možná na jiné planetě? Takto se hluboce přemýšliví vysoce inteligentní lidé cítí neustále. Jak můžete být šťastní, když se ve světě, ve kterém žijete, cítíte jako cizinec?  

5) Nedostatek hluboké komunikace a porozumění

6 důvodů, proč inteligentní lidé nebývají šťastní

Skutečnost, že si s někým skutečně rozumíte, je jednou z nejúžasnějších zkušeností, které člověk může mít. Je tak uklidňující sedět s podobně smýšlející osobou někde v klidu a vést smysluplný rozhovor s vědomím, že dotyčný chápe vaše myšlenky a sdílí vaše názory na svět…

Je smutné, že inteligentní lidé mají zřídka toto potěšení. Mnozí z nich se cítí osamělí a nepochopení, jako by nikdo nebyl schopen vidět a ocenit hloubku jejich myšlenek.


V současnosti je vědecky potvrzeno, že ke štěstí potřebují jedinci s vysokým IQ méně sociálních kontaktů než ti s průměrnou úrovní inteligence. To však neznamená, že chytří lidé netouží po lidské interakci a dobré konverzaci. Prostě raději mluví o fascinujících a smysluplných věcech než o jídle, počasí a plánech na víkend.

Není třeba zdůrazňovat, že v dnešní době je obzvláště obtížné najít člověka, se kterým byste mohli vést hluboký rozhovor. Je to výrazem dnešní konzumní a materialistické společnosti.

6) Mnoho lidí s vysokým IQ trpí psychickými problémy

6 důvodů, proč inteligentní lidé nebývají šťastní

Existuje mnoho studií, které spojují psychické poruchy, jako je sociální úzkost a bipolární porucha, s vysokými IQ. Je možné, že tyto stavy jsou jakýmsi vedlejším projevem kreativního génia a brilantní mysli? Kdo ví, věda teprve musí rozluštit záhady lidské mysli.

Současně jsou inteligentní lidé, kteří netrpí žádnými duševními poruchami, stále náchylní k takzvané existenciální depresi, která je často důsledkem nadměrného myšlení. Pokud stále přemýšlíte a analyzujete vše do hloubky, v určitém okamžiku začnete uvažovat o životě, smrti a smyslu existence. To někdy stačí, abyste byli nespokojení se svým životem bez zjevného důvodu.

Nadměrné přemýšlení pro nás nemusí vždy být přínosné a brání nám plně prožívat přítomný okamžik. Více se můžete dozvědět v článku 4 způsoby, jak trénovat svůj mozek proti nadměrnému přemýšlení

Oblíbené články

10 signálů, podle kterých poznáte, že se příliš stresujete 10 signálů, podle kterých poznáte, že se příliš stresujete

8 Skvělých tipů, jak se připravit na letní dovolenou 8 Skvělých tipů, jak se připravit na letní dovolenou

9 pohotových odpovědí na otázku, proč nic neříkáte 9 pohotových odpovědí na otázku, proč nic neříkáte

11 způsobů jak okouzlit muže (2. díl) 11 způsobů jak okouzlit muže (2. díl)

5 důvodů, proč jsou čerstvé bylinky skvělá volba 5 důvodů, proč jsou čerstvé bylinky skvělá volba

7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít 7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít

6 potravin, které můžete zdravě nahradit avokádem 6 potravin, které můžete zdravě nahradit avokádem

3 zajímavosti o sexu po porodu 3 zajímavosti o sexu po porodu

10 tipů, jak přežít krutou zimu 10 tipů, jak přežít krutou zimu

 Jak si vybudovat na zahradě přírodní jezírko Jak si vybudovat na zahradě přírodní jezírko

4 rady, jak ušetřit na Erasmu 4 rady, jak ušetřit na Erasmu

5 rad, jak se vypořádat s nadměrným pocením 5 rad, jak se vypořádat s nadměrným pocením

7 tipů, jak ušetřit ve své domácnosti 7 tipů, jak ušetřit ve své domácnosti

4 rady, jak si užít ekologické Vánoce 4 rady, jak si užít ekologické Vánoce

10 zaručených tipů, jak přežít sváteční hodování bez žaludečních obtíží 10 zaručených tipů, jak přežít sváteční hodování bez žaludečních obtíží

2 přípravky, díky kterým budou vaše bílé tenisky opět běloskvoucí 2 přípravky, díky kterým budou vaše bílé tenisky opět běloskvoucí

Komentáře

    Vložit nový komentář