Od jisté doby jsem doma začala připravovat chřest. Ještě tak před třemi lety mi to nic neříkalo a ani jsem moc nevěděla, co si s ním vlastně počít. Ale to už je minulost a letos už jsem se na chřestovou sezónu vyloženě těšila. Sezóna chřestu přichází na jaře a trvá zhruba od dubna až do června.
1) Chřest je tradiční oblíbená delikatesa
Chřest se v našich zemích začal pěstovat na počátku 19. století. Zdejší chřest byl dodáván i na císařský dvůr do Vídně. Ve 20. a 30. letech jeho sláva upadá. Po druhé světové válce se jeho pěstování na několik desítek let přerušilo. V současné době se produkuje kvalitní český chřest například na Mělnicku.
V prodejnách i na farmářských trzích se setkáme jak s výborným bílým, tak i oblíbeným zeleným chřestem. Přepravuje a prodává se svázaný do svazků. Dejte si pozor, abyste si koupili chřest čerstvý. Poznáte jej podle pevných výhonků, sevřených hlaviček a svěžího povrchu. Neměl by být oschlý, nahnědlý, popraskaný nebo s vysušenými konečky. Zelený chřest se trochu ohýbat může.
2) Chřest pro zdraví i pro krásu
Chřest má výborné zdravotní účinky. Je důležitým zdrojem vitamínů, vlákniny a stopových prvků, které působí blahodárně na náš organizmus. Je významný pro správné hormonální procesy v těle a to nejen pro zdraví, ale i pro krásu – zdravé a lesklé vlasy, čistou a pružnou pleť. Je navíc velmi dobře stravitelný a pro nízkou energetickou hodnotu také užitečný při redukčních dietách.
3) Konzumace chřestu zvyšuje chuť na sex
Už staří Řekové a Římané považovali chřest za účinné tonikum a afrodiziakum. Mimo jiné má schopnost zlepšovat zásobování mozku a jiných orgánů kyslíkem. Připravte pro svého miláčka lahodný pokrm z chřestu a odměnou vám bude úžasný sex!
4) Chřest je jednoduchý na přípravu
Po zakoupení chřest zpracujte co nejdříve. Využijeme ho například na přípravu polévek, chřestového krému, do těstovin, jako přílohu k masům nebo syrový do salátů, v kombinaci s čerstvou zeleninou. Bílý chřest se může použít také na dezerty, společně např. s jahodami a upéci z něj třeba štrůdl.
Úprava chřestu není složitá. Odřízneme tvrdé konečky a pak ho důkladně oloupeme škrabkou na brambory. Ve slupce jsou totiž vlákna, která nezměknou ani vařením. Bílý chřest se loupe od hlavičky, zelený chřest se nemusí loupat od shora, záleží na tom, jak je starý. Mladý zelený chřest, který má slabé výhonky, nemusíme loupat vůbec. Chřest povaříme ve vodě (stačí pár minut). Řídíme se vždy podle tloušťky stonků, aby zůstal křupavý. Je potřeba si dát pozor, abychom ho nepřevařili.
5) Degustace chřestu jako zábavná akce
V chřestové sezóně je stále oblíbenější pořádání různých akcí spojených s konzumací chřestu. Může jít o chřestové slavnosti u pěstitelů, chřestové menu u vinařů, golfových nebo jiných sportovních klubů, chřestové dny hotelů nebo klubů, kdy je konzumace chřestu spojená se zábavným programem. Výborně si můžete užít i nákup chřestu na farmářském trhu. Neopakovatelnou atmosféru nabízejí například trhy na náplavce u Vltavy. A když k tomu přidáte ještě procházku a třeba se projedete přívozem na Císařskou louku, užijete si krásný jarní den!
Podívejte se na 3 zajímavé tipy na krásnější ráno.