3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství
30. 10. 2018, Kategorie Vztahy
1556 shlédnutí

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

https://www.mindbodygreen.com/articles/ambivalent-relationships-drain-you-as-much-as-toxic-ones

Každý má ve svém životě spoustu „přátel“, o kterých nemá jednoznačné mínění. Ale kdy se z takových vztahů může stát problém a jak to poznáte?

Naše vztahy bychom mohli charakterizovat prožíváním určitého stupně negativity nebo pozitivity. S opravdovými přáteli zažíváme vysoké hladiny pozitivity a nízké hladiny negativity. S našimi nepřáteli to máme naopak – tyto vztahy jsou jasně toxické. Co se týká různých známých, těm nevěnujeme tolik času a energie. Hladiny pozitivity i negativity jsou malé. Ale co s lidmi, s nimiž zažíváme vysoký stupeň obojího? A ke kterým máme rozporuplné pocity?

Zatímco se mnoho lidí domnívá, že výhradně toxické vztahy jsou těmi nejhoršími, rozporuplné vztahy mohou být ještě více vyčerpávající.


Charakteristickým znakem dvojznačného vztahu je to, že nikdy nevíte, jestli můžete takovému člověku důvěřovat a jestli jste s ním skutečně ráda. Jistě, můžete se zapojit do aktivit, které vás společně baví nebo se sejdete s širším okruhem kamarádů, ale mnohokrát se stává, že se ptáte, zda vám tato zábava vlastně něco dává. Ale na rozdíl od zjevně "toxického" nepřítele nebo známého, se kterým ani nemáte v plánu jít na kávu, může vám dvojaká kamarádka posílat nonstop esemesky a zvát vás na večeři. A přestože tento vztah ve vás vyvolává zmatek, cítíte povinnost nakonec souhlasit.

Tento typ vztahu je velmi náročný na psychiku. Těmto lidem věnujete spoustu pozornosti, času a energie. Přitom vám ne vždy přinášejí skutečnou radost. Stojí vás to mnoho citových a duševních zdrojů a některé studie ukázaly, že poškozují vaše zdraví a výkonnost.

Jak vypadá takové „přátelství“?  Často zaměňujeme délku přátelství s jeho opravdovostí. Ale trvání není důkazem kvality.  Brzy může tento nedomyšlený vztah oslavit páté výročí a pochybná kamarádka ve vás utvrzuje sentimentální pocity. Jindy spojuje rozporuplné přátelství zvyk – častější kontakty vám dávají důkazy, že to ještě není tak špatné. Nějaká pochvala, společné vzpomínky… Nejčastěji se to stává lidem, kteří hledají v ostatních jen to nejlepší.


Ale pravdou zůstává, že vás vztah vyčerpává. Dokonce můžete věřit, že by se situace mohla zlepšit častějšími kontakty. Zatímco se skutečnými přáteli se setkáváte, protože vás to těší a chybí vám, těmto rádoby přátelům říkáte ano jen z pocitu viny a povinnosti. Když to shrneme: vysoká negativita, bez ohledu, kolik je v takovém vztahu i pozitivity, je vyčerpávající.


Tři signály, jak poznáte, že se jedná o ambivalentní přátelství, které vám spíše škodí, než prospívá:

1) „Bože, nebudeš věřit tomu, co se mi zase přihodilo!“

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

Všichni máme v životě horší období a této kamarádce jste možná někdy sama plakala na rameni. Teď si myslíte, že když tu byla v těžké chvíli pro vás, měla byste tu nyní vy být pro ni. Klíčový rozdíl je v tom, že život takové osoby se zdá být nikdy nekončící sérií malérů, které si způsobuje sama a pak obviňuje celý svět. A vy máte být ta, která dává střepy dohromady.

2) "Lituji, že se takhle cítíš."

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

Tohle vyjádření je jednou z nejhorších forem pasívní agresivity a ambivalentní kamarádky ji často užívají. Na první pohled vypadají, že se zajímají o vaši situaci – což je něco pozitivního, ale ve skutečnosti ve vás jejich slova vyvolají provinilý pocit. Měla byste si všimnout, že pocity, které právě prožíváte, je vlastně obtěžují a zmíněným osobám je ve skutečnosti jedno, jestli se cítíte dobře nebo ne.

3) "Já, já, já!"

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

Sebestředné osoby nemusí být vždy špatné. S těmito lidmi můžete zažívat legraci, pokud jim chcete tolerovat, že na sebe vždy chtějí strhnou všechnu pozornost. Ať už halasně nebo skrytě, tito narcisté vždy najdou způsob, jak se ukázat v co nejlepším světle. Čas od času by to nemuselo vadit, ale uškodí vám, když jim budete příliš důvěřovat. Mohou přitakávat vašim bolístkám, ale obratem přejít do rivality. Například vám budou říkat, že jejich trápení je mnohem větší než vaše nebo že jsou mnohem silnější než vy. Nakonec budete mít dojem, že vás zároveň s porozuměním vyslechli, ale zároveň vám dali najevo, že je to vlastně vaše chyba. O tohle skutečně stojíte?

Jak můžete ukončit ambivalentní vztahy, které vás vyčerpávají?

3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

Podívejte se na vztah jako na účetnickou knihu, porovnejte si plusy i mínusy a neberte ohled na délku trvání vztahu. Někdy si nechceme připustit něčí horší stránky. Psychoterapeut Jonathan Marshalll doporučuje, abyste si napsala, co nejhoršího si o této osobě myslíte a co byste nikdy nevyslovila nahlas. To vás může zbavit pocitu provinění. Můžete sice v každém vidět jen to dobré, ale to vás neochrání před tím, že vám ubližuje.


Jako další krok nastavte jasné hranice, třeba i pomocí textové zprávy, že s přátelstvím končíte. Někdy může být řešením, nic jim nesdělovat. Prostě vztah necháte vyšumět do ztracena. A když vás budou uhánět, teprve potom jim oznamte své rozhodnutí.

Můžete také zjistit, že většina vašich vztahů je nejednoznačných. Potom je důležité položit si otázku: ,,Proč jste k takovým vztahům náchylná''? Někdy dáváme víc, než dostáváme, protože si myslíme, že je to naším životním posláním. Skutečně může být příjemné cítit se chtěný nebo užitečný. Nebo si myslíme, že si nic lepšího nezasloužíme. Ať už je důvod jakýkoli, měla byste vědět, že si zasloužíte zdravé přátelství, které bude podporovat váš růst.

Skončit s přátelstvím je těžké, ale dá vám to prostor k posilováni opravdu zdravých vztahů, na kterých záleží. Jako si galerie vybírají a pečují o položky ve svých sbírkách, také vy musíte pečovat o svá přátelství, abyste se cítila v pohodě. Nejvíce můžeme sami dávat, když máme z čeho. Jestliže si vybereme dobré přátele, máme mnohem více co nabídnout. Když nás skvělá přátelství obohacují, nabíjejí a podporují, my jsme schopni poskytovat to samé.

 

Přečtěte si také článek 37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let.

Oblíbené články

17 věcí, o kterých byste svému klukovi nikdy neměla lhát 17 věcí, o kterých byste svému klukovi nikdy neměla lhát

4 nové seriály, které jsou jako dělané pro ženy 4 nové seriály, které jsou jako dělané pro ženy

17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví 17 věcí, kterými nás muž v posteli nejvíc nažhaví

10 důvodů, proč jsou muži nevěrní 10 důvodů, proč jsou muži nevěrní

7 předsevzetí pro páry z oblasti sexu a partnerství, která mohou upevnit jejich vztah 7 předsevzetí pro páry z oblasti sexu a partnerství, která mohou upevnit jejich vztah

3 způsoby, jak si po porodu začít znovu užívat sex 3 způsoby, jak si po porodu začít znovu užívat sex

5 celebrit, které se staly matkami až po čtyřicítce 5 celebrit, které se staly matkami až po čtyřicítce

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 4) Posuňte se ve vztahu dál Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 4) Posuňte se ve vztahu dál

9 zvyků pravého gentlemana, které dostanou do kolen každou ženu 9 zvyků pravého gentlemana, které dostanou do kolen každou ženu

21 neobyčejných romantických gest, která dostanou každou ženu 21 neobyčejných romantických gest, která dostanou každou ženu

5 chyb, které dokáží zničit každý vztah 5 chyb, které dokáží zničit každý vztah

6 otázek finančního rázu, které byste si měli s partnerem vyjasnit ještě před svatbou 6 otázek finančního rázu, které byste si měli s partnerem vyjasnit ještě před svatbou

17 věcí, které by se neměly změnit se vstupem do manželství 17 věcí, které by se neměly změnit se vstupem do manželství

4 zkoušky pro vaši lásku. Chcete si být jistá, že to s vámi myslí vážně? 4 zkoušky pro vaši lásku. Chcete si být jistá, že to s vámi myslí vážně?

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 1) Porozhlédněte se po bezvadných klucích Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 1) Porozhlédněte se po bezvadných klucích

10 vět, které muži říkají na rande a co tím doopravdy myslí 10 vět, které muži říkají na rande a co tím doopravdy myslí

10 tipů jak přimět muže, aby se do vás zamiloval (1 díl) 10 tipů jak přimět muže, aby se do vás zamiloval (1 díl)

 Tipy jak sbalit kluka Tipy jak sbalit kluka

10 tipů jak přimět muže, aby se do vás zamiloval (2 díl) 10 tipů jak přimět muže, aby se do vás zamiloval (2 díl)

 Chcete si něco začít s kolegou z práce? – Tyhle okolnosti dobře zvažte Chcete si něco začít s kolegou z práce? – Tyhle okolnosti dobře zvažte

Komentáře

    Vložit nový komentář