Názor, že pobyt v přírodě má blahodárný vliv na naše zdraví a mění pozitivně naše vnímání světa, je nadčasový. Nádherné přírodní scenérie, pohybové aktivity a dýchání čerstvého vzduchu mají velký vliv na naše sebeuvědomění a pocit radosti ze života. To dá zdravý rozum, ne? Tyto rady uznává snad každý, ale málo lidí se jimi také pravidelně řídí. Samozřejmě bychom měli všichni trávit více času venku – zejména v dnešní době přemíry televize, počítačů a chytrých telefonů. Ale jestliže máme v životě potíže, jak hodně nám pobyt venku může pomoci? Více, než si myslíte.
Čas strávený v přírodě je neuvěřitelně přínosný
Foto: Berchtold
Výzkum ukazuje, že pobyt v přírodě může zlepšit poznávací schopnosti, krátkodobou paměť a další. Bylo také prokázáno, že je obzvláště přínosný pro lidi, kteří se potýkají s nějakým druhem závislosti. Péče o duševní zdraví zahrnuje přírodní terapii jako podporu celkové soběstatečnosti, zdraví a pohody.
Podívejme se na několik nejvíce povzbuzujících vědeckých studií o roli, kterou pobyt v přírodě může sehrát.
- Krátkodobá paměť se zlepšila po procházce v přírodě o 20 procent ve srovnání s procházkou po městské ulici.
- Obnovila se duševní energie a účastníci měli lepší výsledky v testu pozornosti. Zajímavé je, že určité kladné výsledky byly dosaženy i jen prohlížením fotografií přírody.
- Japonská studie zjistila, že se snížila hladina kortizolu – hormonu souvisejícího se stresem a srdeční frekvencí po dvoudenním pobytu v přírodě ve srovnání s pobytem ve městě.
- Po čtyřdenním pobytu v přírodě se zlepšila o 40 procent schopnost řešení problémů. Pravděpodobnými příčinami zlepšení jsou emocionálně pozitivní a uklidňující přírodní podněty a snížení vlivu technologií.
- Pobyt v přírodě je blahodárný pro naše oči. Střídavé zaostřování pohledu do dálky, na střední vzdálenost a do blízka, přirozené denní světlo a čerstvý vlhký vzduch předcházejí únavě očí a mohou zabránit rozvoji krátkozrakosti, která postihuje v civilizovaných zemích stále více lidí.
Bez ohledu na to, jakou aktivitou se budete v přírodě zabývat, zastavte se a ujistěte se, že přítomný okamžik plně prožíváte. Ať už se jedná o jednoduchou večerní procházku nebo učení nové sportovní dovednosti, trávení času venku pomůže vašemu vnitřnímu růstu a fyzické kondici.
Jak to udělat, abychom venku pobývali častěji
Foto: Košice
1) Cvičte
Kombinace cvičení a času, stráveného v exteriéru, poskytuje dvojí benefit díky dalším endorfinům, uvolněným fyzickou aktivitou. Chůze nebo běh je snadný způsob, jak začít a uplatnění rekreačního sportu má další přínos díky navazovaní společenských kontaktů. Zkuste třeba plavání, pádlování, jízdu na kole, in-line bruslení, pétanque. Najděte si něco zábavného a zajímavého. Čím víc si zamilujete nového koníčka, tím víc to pro vás bude spíš zábava než námaha.
2) Podnikněte dobrodružství
Opusťte svou komfortní zónu při outdoorových aktivitách. Turistika, kempování, horolezectví a rafting mohou nabídnout změnu prostředí a spoustu adrenalinu. Možná sami sebe překvapíte nově nabytou odvahou.
3) Odpočívejte
Jestli bytostně potřebujete spíše odpočinek než závodění, nepodceňujte značnou moc toho, že jste prostě jen tak v přírodě. Může to být procházka po lese, hledání mušliček na pláži, práce za zahrádce nebo klidné posezení a meditace na louce. Jestli chcete mít při pobytu v přírodě společnost, najděte si třeba outdoorovou jógovou skupinu. Soustřeďte se na své dýchání a souznění s přírodou.
Foto: Váh
Ačkoli si všichni nemůžeme dovolit luxus mnohatýdenního hloubání v přírodě, je možné si užívat stejnou terapeutickou zkušenost i během kratších aktivit. Ať už se zotavujete z nějakého zdravotního problému nebo se jen snažíte zlepšit obecně svůj život, příslib vaší lepší budoucnosti čeká možná přímo venku za vašimi dveřmi.
Sportovní tipy jak si zpřijemnit pohyb naleznete zde.