9 kroků ke kuchyni zářící čistotou
23. 03. 2021, Kategorie Rady a návody
296 shlédnutí

9 kroků ke kuchyni zářící čistotou

https://www.mindbodygreen.com/articles/kitchen-clean-checklist

V mnoha domácnostech je kuchyně více než jen prostor, kde vaříme. Je to místo, kde trávíme společný čas. Udržování čistoty je tedy nesmírně důležité - ale není to vždy snadné.

I když dostatečně často uklízíme kuchyň, existují některá místa, která ne vždy dostanou tolik péče, kolik by mohla. Použijte tento kontrolní seznam během víkendu, abyste si postupně zorganizovali úkoly a po částech uklidili, aby toto centrum domova bylo krásně svěží. Koneckonců, úklid po menších krůčkách je skutečně efektivnější - a je také méně skličující.


1) Pořádně vyčistěte vaši mikrovlnnou troubu

Jistě, otřeli jste rozprsknuté jídlo, ale když se budete tomuto užitečnému přístroji více věnovat, bude vaší odměnou svěží kuchyně. Jelikož je to zařízení, které s největší pravděpodobností využíváme, když jsme více zaneprázdnění, je mimořádně příjemné, když bude čisté a připravené k okamžitému použití.

Pro snadné ekologické čištění troubu jednoduše zapněte s miskou vody s trochou citronu, až na pět minut - ale poté neotevírejte dvířka alespoň po dobu 15 minut! Pára rozpustí usazeninou nečistotu a citron osvěží vůni. Nakonec vytřete vnitřek trouby vlhkým hadříkem.


2) Vyčistěte odpadkový koš

Dalším předmětem, který může být někdy opomíjen, je samotný odpadkový koš. Je třeba ho občas celý důkladně vyčistit s pomocí saponátu, ale můžete také provést nenáročné kroky, které koš provoní.

Některé osvěžující prostředky, které můžete vyzkoušet, zahrnují postříkání éterickým olejem nebo zasypání jedlou sodou či doma vyrobeným citronovým práškem (usušená a rozemletá kůra z citronu) pro zlepšení vůně.

3) Důkladně vyčistěte kávovar

9 kroků ke kuchyni zářící čistotou

Jedná se o často opomíjený objekt čištění, jednoduše proto, že o tom nepřemýšlíme. Většina z nás používá kávovar každý den - rozhodně bychom ho proto měli čistit. Jakmile všechny odnímatelné části omyjete, můžete vyčistit i všechny mechanismy pomocí jednoduchého roztoku octa a vody.

4) Vyčistěte mixér

I když mixér umýváte po každém použití, neznamená to, že by se nehodilo trochu hlubšího čištění. Pro čistění mixéru se osvědčuje nalít do něj po použití trochu vody se saponátem a na chvíli ho zapnout. Potom vylijte znečištěnou vodu a mísu důkladně umyjte. Těleso celého mixéru je potřeba dobře dočistit kartáčkem případně hadříkem i na hůře přístupných místech.

5) Uspořádejte lednici

9 kroků ke kuchyni zářící čistotou

Místo toho, abyste jen přidávali nové potraviny, proč se nesnažit dát vaší lednici plnohodnotné ošetření. Nejlepší je začít tím, že vytvoříte seznam všech věcí, které máte v ledničce, a poté naplánujete, jak chcete mít jídlo uspořádané. Jednou za čas je vhodné vyndat všechno jídlo z ledničky a vytřít ji hadříkem namočeným v octové vodě. Mějte na paměti, že v ledničce je nejvíc chladno v dolní části, tam tedy dáváme maso. Potraviny by měly být skladované v obalech. Zelenina patří do k tomu určených boxů. Dobrou vychytávkou je umístit na dno boxu pěnovou podložku. Tou proteče na dno vlhkost ze zeleniny, kterou pak snadno vytřete. Zelenina neleží ve vlhku a déle vydrží. Do ledničky patří také pohlcovač pachů, který je potřeba měnit. Na displeji moderních ledniček vidíte, jaká je v ledničce i mrazáku teplota, a tu můžete regulovat, aby byla vždy správná. Při manipulaci s potravinami postupujte rychle, aby se v ledničce příliš neoteplilo.

6) Vydrhněte krájecí prkénka

Další z kuchyňských nástrojů, které po použití vždy čistíme, ale možná nepostupujeme dost důkladně. Když  jejich údržbě věnujeme nějaký čas navíc, mohou nám déle vydržet. Každé dva týdny by měla být dřevěná krájecí prkénka dezinfikována octem a přibližně jednou za měsíc byste měli zvážit důkladné vydrhnutí prkénka citronem a mořskou solí. A je známé, že nikdy bychom neměli krájet na stejném neumytém prkénku zeleninu nebo ovoce, když jsme na něm předtím krájeli syrové maso.

7) Vyměňte (nebo vydezinfikujte) houbičku na nádobí

9 kroků ke kuchyni zářící čistotou

Kdy jste naposledy vyměnili kuchyňskou houbičku? Nebo kdy jste ji naposledy dobře vyčistili? Drží se v ní spousta bakterií, a proto bychom ji měli dezinfikovat téměř každý den. Toxikoložka  Rhea Mehta, Ph.D., doporučuje nechat houbičku v zapnuté mikrovlnné troubě v mističce s vodou po dobu asi jedné minuty a tím deaktivovat bakterie nebo dát houbičku spolu s nádobím do myčky, pokud ji máte. Měli bychom ji měnit nejméně jednou za měsíc.

8) Vyčistěte odtok

Není nic horšího než páchnoucí odtok z dřezu, ale naštěstí je osvěžení jednoduché. Použijte trochu octa! „Pokud bude v odpadu plíseň, ocet se o to se postará,“ říká Becky Rapinchuk ze společnosti Clean Mama. Udržování odpadu v čistotě vám usnadní, pokud budete ve dřezu používat sítko, které vyčistíte vždy, když se v něm zachytí nějaké zbytky.

9) Pořiďte si do kuchyně rostlinu

9 kroků ke kuchyni zářící čistotou

Pokud ještě nemáte v kuchyni rostlinu nebo dvě, je čas navštívit květinářství! Nejlepším řešením je vybrat si nějaké bylinky, kterým se bude dařit buď uvnitř v místnosti nebo za oknem. Některé z oblíbených možností pro kuchyni jsou oregano, bazalka, tymián a citronová tráva. Jejich pěstování není náročné, a když je využijete při přípravě pokrmů, získají vaše jídla ten patřičný šmrnc!

Jakmile si zvyknete průběžně věnovat své kuchyni zvýšenou péči, budete se cítit trochu klidnější, až přijde čas na jarní úklid.

Čerstvé bylinky jsou dekorativní, zdravé a chutné. Pozdvihnou každé jídlo. Tak je neváhejte používat! Více se dozvíte v článku 5 důvodů, proč jsou čerstvé bylinky skvělá volba

Oblíbené články

3 nejlepší osvědčené taháky 3 nejlepší osvědčené taháky

5 tipů, co si s sebou vzít pod stan 5 tipů, co si s sebou vzít pod stan

10 nejromantičtějších filmů, které musíte vidět 10 nejromantičtějších filmů, které musíte vidět

37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let 37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let

9 kroků ke kuchyni zářící čistotou 9 kroků ke kuchyni zářící čistotou

5 typů knih, které ocení i malé děti 5 typů knih, které ocení i malé děti

5 babských rad, jak si poradit s bolestivou menstruací 5 babských rad, jak si poradit s bolestivou menstruací

9 dalších chyb při vaření 9 dalších chyb při vaření

4 věci, které vás na vysoké škole překvapí 4 věci, které vás na vysoké škole překvapí

 Jakou aktovkou vybavit prvňáčka do školy Jakou aktovkou vybavit prvňáčka do školy

12 inspirací pro dokonalý design pokoje dospívající dívky 12 inspirací pro dokonalý design pokoje dospívající dívky

4 výhody dobrovolnictví na běžeckých závodech 4 výhody dobrovolnictví na běžeckých závodech

7 kroků ke spokojenějšímu životu 7 kroků ke spokojenějšímu životu

10 věcí, podle kterých poznáte, že už vás nemiluje 10 věcí, podle kterých poznáte, že už vás nemiluje

9 pohotových odpovědí na otázku, proč nic neříkáte 9 pohotových odpovědí na otázku, proč nic neříkáte

15 pravidel flirtu aneb jak dostat chlapa, který se vám líbí 15 pravidel flirtu aneb jak dostat chlapa, který se vám líbí

Komentáře

    Vložit nový komentář