6 otázek finančního rázu, které byste si měli s partnerem vyjasnit ještě před svatbou

6 otázek finančního rázu, které byste si měli s partnerem vyjasnit ještě před svatbou

Sezóna svateb je v plném proudu, ale přitom, jak se mnohé zamilované páry chystají zakotvit v přístavu manželském, mohou zapomínat na jednu důležitou věc: plánovat svoji finanční budoucnost.
 

Slib, že spolu vytrváte v dobrém i zlém, není jen poetickou proklamací. Když si vezmete svého partnera, vaše finance budou neoddělitelně propojené. Jeho dluhy se stanou vašimi dluhy. Její studentské půjčky se stanou i vaší záležitostí.

 

Běžným opatřením mezi budoucími manželi je dnes předmanželská smlouva. Vypadá to jako nepříliš romantická záležitost, ale pokud jste schopni sednout si a diskutovat se svým partnerem o vašich budoucích finančních plánech a říci si, co očekáváte od vztahu a jeden od druhého, váš vztah to jistě jenom upevní.

 

Finanční záležitosti nebudou existovat v bublině mimo váš vztah. Mnoho lidí si toho není vědomo, ale peníze hrají hlavní roli v nespokojenosti s manželstvím i ve vysoké rozvodovosti. A tak nezáleží jenom na tom, že máte stejnou vášeň pro horolezectví nebo vás partnerka umí rozesmát nejvíc ze všech lidí, se kterými jste se kdy setkali. V konečném výsledku vás mohou finanční záležitosti odcizit – pokud nepodniknete včas kroky, aby tomu tak nebylo.

 

Jsem přesvědčena, že když si chcete vybudovat šťastné manželství, souvisí s tím také to, abyste měli v pořádku finanční záležitosti. Není to jenom o tom, kde budete aktuálně bydlet a za co budete žít. Před tak zásadním krokem, jakým svatba je, byste si s partnerem měli udělat jasno v těchto dalších 6 otázkách.

1) Kolik může každý z vás utratit bez souhlasu druhého?

6 otázek finančního rázu, které byste si měli s partnerem vyjasnit ještě před svatbou

I když oba pracujete a máte vlastní bankovní účty, je dobrý nápad dohodnout se na určitých pravidlech, pokud se jedná o velké výdaje. Mnoha lidem, kteří žijí v manželství, dělá problém, proč vůbec řešit s partnerem, zda mohou utratit „své vlastní“ peníze. Ale když jste spolu spojili své životy, spojili jste také své finance. Je lepší, abyste měli nějaký zavedený systém, než když se k němu dopracujete až na základě nepříjemných hádek.

2) Jak finančně zabezpečíme založení rodiny?

Neznamená to jenom mluvit o péči o dítě a o prodloužené rodičovské dovolené, ale také o potenciálních výdajích, jaké mohou nastat např. při asistovaném početí. Také byste měli zvažovat záležitosti, jako jsou případné výdaje za privátní školy či kroužky. Nebo jestli budete raději chtít v budoucnosti investovat do svého zdraví nebo do vysokoškolského vzdělání dětí. Hodně záleží na tom, jak jste byli sami vychováni. Podle toho můžete mít velmi rozlišné představy, co jsou rodiče povinni pro děti zajistit nebo co chcete zajistit. Vyjasnění těchto otázek včas může váš vztah ušetřit mnoha napjatých situací.

3) Chcete se vrátit do školy?

Jestli má váš partner kariérní plány, které hodlá uskutečnit, může chtít ještě studovat. V tom případě je to pro druhého velká finanční zátěž. Někdy se páry rozvedou poté, co jeden z nich mnoho let podporoval svého studujícího partnera. Zvažte to – nebude vám vadit, když budete chodit do práce, zatímco váš partner bude studovat? Jak dlouho byste chtěli být jediným členem rodiny, který vydělává? Jsou zde ještě nějaké jiné výhrady a závazky?

4) Jak se stavíte k pomáhání rodině?

6 otázek finančního rázu, které byste si měli s partnerem vyjasnit ještě před svatbou

Když váš partner půjčí svému bratrovi 15 000 Kč, je to pro vás velká částka? Co když má partner nemocnou matku, která na tom není finančně dobře, a kterou by rád podporoval? Co když váš partner platí alimenty? Jak ustojíte tyto finanční tlaky jako rodina, jako tým? Máte limity, kolik peněz můžete darovat nebo půjčit nebo způsob, jak se dohodnout na těchto výdajích, předtím, než se zavážete manželstvím?

5) Jaké máte představy o životě v důchodu?

Může se to zdát předčasné. Ale jestli si to dopředu nenaplánujete, může se z toho stát vážný problém. Nezajímejte se pouze o to, kdy by chtěl jít partner do důchodu, ale také, jakým stylem by chtěl potom žít. Chtěl by cestovat? Chtěl by žít na chalupě nebo se přestěhovat někam do tepla? Jaké kroky bude potřeba předem udělat, aby se tento cíl mohl uskutečnit? Co se v tom případě očekává od vás? A bude vám to také vyhovovat?

6) Jak hodláte utrácet peníze za své zájmy?

V ideálním případě dává většina lidí měsíčně určitou částku za zábavu jako jsou koncerty, cestování apod. Ujasněte si, na jaké koníčky nebo zábavu chce váš partner tyto peníze věnovat a jestli jste v tom zajedno. Například váš partner by raději šetřil peníze na dražší věc, zatímco vy byste je raději utratila za cestování. Kolik peněz můžete pravděpodobně vyčlenit na takové zájmy?

 

Z dlouhodobého hlediska jsou peníze na bankovním výpisu více než jen čísla. Odráží naše hodnoty, naše touhy a způsob, jakým chceme žít náš život. Ujistěte se, že o těchto problémech mluvíte, než vstoupíte do manželství. V budoucnosti můžete předejít mnoha nedorozuměním.

 

Podívejte se i na recepty na přírodní energetické nápoje.

Přidej první komentář

Napsat komentář