Kosmetika je běžnou součástí života většiny z nás, dokážete si v ní však udržet pořádek? Zcela samostatnou kapitolu představují štětce a houbičky, které byste správně měla jednou za čas vydezinfikovat. Usazují se na nich totiž nejen zbytky kosmetiky, ale i další nečistoty. Ty vám mohou znesnadnit líčení a v horším případě i způsobit akné.
1) Pořiďte si dezinfekční sprej
Po přečtení nadpisu jste si nejspíš představila sama sebe, jak se snažíte prodavačce v lékárně vysvětlit, že sháníte něco na dezinfikování kosmetických štětců. Nemusíte mít obavy, ve většině drogerií totiž seženete speciální dezinfekční spreje a ubrousky, které jsou pro takovou činnost speciálně vyvinuté. Jejich výhodou je i to, že ve většině případů velmi příjemně voní, nemusíte se proto bát ani nepříjemného zápachu dezinfekce.
Snadná je i jejich aplikace, která by se měla provádět co nejčastěji – ideálně vždy před nebo po použití. Štětce jednoduše otřete nebo nastříkáte sprejem. Nijak zvlášť vás to nezdrží, snadno se tak ale zbavíte nečistot a bakterií, které by mohly uškodit vaší pleti.
2) Umyjte štětce
Pečlivější mytí štětců vyžaduje trochu více času a pozornosti. Většinou se provádí buďto pouze vodou nebo lze použít jemnou čistící emulzi (např. intimní gel, nebo dětský šampon). Dobrým pomocníkem je v tomto případě tzv. čistící podložka, kterou lze sehnat v drogerii. Pokud ji však nemáte, postačí vám ruka.
Štětinky kosmetického štětce namočíme do vlažné vody, ale vždy jen do ¾. Voda by se totiž neměla dostat k místu, kde jsou štětinky přichycené na rukojeť! Na čistící podložku, případně na dlaň, pak nanesete trochu čistící emulze, štětec do ní namočíme a krouživými pohyby jej začneme vymývat. To v ideálním případě provádíme pod tekoucí vodou – jakmile totiž uvidíme, že ze štětce už teče jen čistá, nezabarvená voda, víme, že práce je hotová.
TIP: Pokud používáte odolný make-up, který ze štětce nemůžete vymýt, použijte trochu jedlé sody.
Nakonec nezapomeňte ze štětců jemně vymačkat zbytky vody. Schnout je nechávejte v horizontální poloze. Pokud byste je postavila, zbytky vody by se dostaly do míst, kde jsou štětiny připevněné k rukojeti. Štětec by pak mohl začít pelichat. Při schnutí je ideálně nechte přesahovat přes stůl, udrží si tak svůj přirozený tvar.
Přečtěte si také článek o tom, jak si udělat pořádek v kosmetice.