Každý student ví, že do kapsy je občas pořádně hluboko. Vysokoškolské rozvrhy navíc při hledání vysněné brigády moc nepomáhají, protože jsou velmi různorodé. Není v nich nouze o přednášky začínající v šest hodin ráno ani o ty, které končí až v půl osmé večer. I tak si ale můžete přivydělat hned několika různými způsoby. Pojďme se mrknout na to, které jsou ty nejoblíbenější.
1) Psaní článků, referátů, překladů či recenzí
Pokud máte rádi český jazyk a vlastníte počítač s připojením k internetu, určitě zvažte možnost psaní na zakázku. Můžete zkoušet prodat své články na webech přímo k tomu určených, pomoci někomu s referátem nebo třeba psát recenze na hotely, které jste navštívili. Mnoho možností máte také v případě, že dobře ovládáte nějaký cizí jazyk. Možností je na internetu opravdu mnoho, jen si dejte pozor na podvodníky.
2) Práce v divadle
Hned v úvodu jsem zmínila, že málokterý student se může pochlubit jen dopoledním rozvrhem, v divadelním prostředí to ale naštěstí není problém. Představení se konají večer, v době, kdy už jsou univerzity zavřené. Můžete zkusit práci na pokladně, uvádět hosty do sálu nebo třeba pracovat jako kulisák. Jde navíc o velmi inspirativní prostředí, které vám kromě peněz přinese i jiné obohacení.
3) Doučování
Každý jsme dobrý v něčem jiném, proč tedy nezkusit doučovat? Baví vás jazyky? Hrajete na kytaru? Nebo studujete jadernou fyziku? V každém případě se ve vašem okolí určitě najde někdo, kdo zrovna ten váš obor zas tak dobře neovládá a potřebuje s ním trochu pomoci. Stačí se jen domluvit, vytvořit plán a pomáhat.
4) Hlídání dětí a zvířat
Další zajímavou možností je výpomoc v domácnosti. Většinou se jedná o večerní hlídání děti, venčení domácích mazlíčků nebo pomoc s úklidem či s vařením. Jde o snadnou práci, kterou si můžete rozvrhnout sami, podle svých možností. Práci s dětmi navíc můžete klidně přidat i do svého životopisu!
Přečtěte si také recept na skvělou mraženou horkou čokoládu!