Zkoušky pro nás mohou být noční můrou, ale následující rady vám pomohou pokořit a projít každou studijní překážku. Ty nejpodstatnější tipy se zaměřují na soustředěnost, organizaci práce a přizpůsobení studijních materiálů. Musím přiznat, že od střední školy se ze mě stal obří šprt, takže mým cílem je vás povzbudit a poskytnout vám ty nejlepší informace, které mi během mých studií nejvíce pomohly.
1) Barevně si odlište své poznámky!
Jeden z největších pomocníků pro pohodlné studium je barevné rozlišení úplně všeho, od školních poznámek až po diář. Na svém poradenském YouTube kanálu vysvětluji, jak jsem si upravila svůj školní plánovač, ale ve zkratce: testy jsou růžové, písemky modré, předměty žluté a zelená označovala termíny odevzdání prací. Tytéž pomůcky jsem použila i u svých poznámekgo růžové byly matematické rovnice, které jsem si nutně musela zapamatovat, žlutá patřila definicím, zelená důležitým informacím, probíraným na přednášce, a modrá byla data a reference.
2) Rozvrhněte si čas!
Pokoušet se nadrtit látku za celý semestr během jedné noci před závěrečnou zkouškou, nebo třeba i látku za poslední čtyři lekce před testem, je takřka nemožné. Někteří lidé úspěšně dohánějí učivo během té jedné poslední noci, protože šprtání je jejich druhé já, ale z mojí zkušenosti vyplývá, že pokud si budete jen slepě tlouct učivo do hlavy, hned po zkoušce jej zapomenete a později se vám to vymstí. Vymezte si dostatek času na učení a věnujte mu alespoň 2-3 večery před zkouškou.
3) Využívejte konzultační hodiny!
Učitelé nekoušou, přísahám! Někteří vás mohou trochu děsit, ale i když působí nepřístupně, je moudré s nimi mluvit. Když jsem byla na střední, scházela jsem se po hodinách s učiteli, procházela s nimi problémy v domácích úkolech a konzultovala probrané učivo před testy. Stejně tak na vysoké škole jsem prakticky stíhala své profesory a otravovala je přes email, dokud si na mě neudělali čas, protože jsem vždy chtěla mít před zkouškami jistotu, že všemu rozumím.
4) Zvýrazňujte si klíčové body v učebnicích!
Někteří učitelé povolují používání učebnic během zkoušek. Pokud to platí i u vás, určitě si zvýrazněte všechny důležité informace! Systém zvýrazněných poznámek a lepících papírků je naprosto klíčový, abyste našli správné odpovědi co nejrychleji.
5) Tiskněte si prezentace!
Kolik z vás si stihne opsat obsah prezentace, než učitel přejde na další stranu? Moc vás patrně nebude. Pokud se nejlépe učíte z vizuálních vjemů, tak jako já, je ve vašem nejlepším zájmu vytisknout si kopii prezentace a projít si své poznámky krok po kroku podle ní. Pomáhalo mi kreslit si obrázky, nebo přepisovat úseky poznámek velkým písmem na okraje stránek. Lépe se mi pak vybavily informace na jednotlivých stranách.
6) Vytvořte si studijní plán!
Pro vypracování studijního plánu doporučuji určit si čas na setkání s vaší studijní skupinou, na kterém můžete společně projít probrané materiály, stejně jako vymezit si čas na samostudium a věnovat se vlastním poznámkám. Školní knihovna může být zarezervovaná a obsazená dost rychle (vím to, protože jsem tam tři roky pracovala), takže si svá studijní setkání plánujte na několik dní dopředu. Někdy vám pomůže, když budete poznámky číst vy nebo někdo jiný nahlas, učivo si tak lépe vryjete do paměti. Jak jsem již říkala, věnujte tomu alespoň dva až tři dny před zkouškou a zalehněte do knížek!
7) Zkoušejte testy nanečisto!
Testy nanečisto jsou darem z nebes…PŘIJMĚTE JEJ! Učitelé se vám nesnaží schválně zničit život náročnými zkouškami…alespoň ne všichni. Pokud vám poskytnou pokusný test před tím opravdovým, neberte to na lehkou váhu, protože je velmi pravděpodobné, že se nebudou příliš lišit. Kreslete si na pokusný test, zvýrazňujte, zaškrtávejte a zkuste každý studijní tip a metodu.
8) Opakujte si!
Takže teď když máte tunu barevných stránek, které vás svou křiklavostí prakticky oslepují, když se snažíte z nich vyčíst své poznámky, je nezbytné opakovat si klíčové body každé lekce znovu a znovu. Já sama jsem si četla jednu stránku, pak přešla na druhou a pak zpět na tu první, a tak pořád dokola. Byl to náročný proces, ale fungovalo to, protože jsem si vryla učivo do mozku. Je úžasné, jak důležitým tipem je jednoduché opakování.
9) Neztrácejte čas!
Jó, prokrastinace…tak krásná a zároveň odporná věc. Asi vám to nemusím připomínat (ale stejně to udělám) – neplýtvejte časem při studiu! Je jasné, že sem tam potřebujete pauzu, aby se vám neseškvařil mozek, ale při tom všem zvýrazňování, barevném třídění a práci na zkušebních testech si vyhraďte alespoň hodinu nebo dvě a jen procházejte informace. A pak si dejte tu zaslouženou pauzu.
Ať už se učíte na malý test nebo závěrečnou zkoušku, tyhle rady vám vždy budou sloužit jako návod k úspěšnému splnění úkolu. Pamatujte si: splnění zkoušek vyžaduje oddanost, organizaci a přizpůsobení. Poznejte své studijní schopnosti, držte se plánu a zazářete!
Další tipy jak úspěšně zvládnout celý den, naleznete zde.