Novoroční předsevzetí? Vyzkoušejte tyto 4 alternativy!

 Novoroční předsevzetí? Vyzkoušejte tyto 4 alternativy!

Téměř polovina z nás si dává novoroční předsevzetí, zhubnout, pravidelně cvičit, přestat kouřit, více šetřit… Ovšem také skoro všichni víme, že drtivá většina z nás tato předsevzetí s mávnutím ruky opustí po pár dnech. Jak je to možné? A jaké jsou alternativy, které mají větší šanci na úspěch? I přes všechna klišé novoročních předsevzetí je totiž čistý štít nového roku skvělou příležitostí, jak začít s tím, co už dlouho odkládáme.

Jste vhodný typ na předsevzetí?

Předsevzetí totiž nejsou vhodná pro všechny. Ano, většinou jedno paušální řešení pro všechny nefunguje. Každý jsme totiž jiný a máme jiný charakter, nebo tendenci, jak by řekla americká expertka na štěstí Gretchen Rubinová. Rubinová rozděluje lidi na čtyři tendence: jste ten typ člověka, kterému ke splnění stačí jen vnitřní závazek? Nebo musíte mít vnější závazky k tomu, abyste něco splnili? Musíte se na vše ptát proč, a pokud něco nedává smysl, tak to nesplníte? Jste rebel, který si udělá vše po svém? Kvíz zdarma si můžete udělat tady. Tendence podle Rubinové opravdu sedí a pomohou vám uvědomit si, jak přistupovat k vytváření nových zvyků.

Jaký typ člověka tedy pravděpodobně splní novoroční předsevzetí? Právě ti, kteří mají silnou vůli a vnitřní kontrolu. Těchto typů je ovšem nejméně. Předsevzetí pak ještě mohou fungovat pro ty z vás, na které fungují vnější závazky. Rozhlaste tedy světu, co jste si předsevzali a budete motivovaní k tomu tyto závazky splnit. Ti z vás nás, kteří musí mít vše odůvodněné, si tak pravděpodobně najdou nějakou kličku, jak si neplnění předsevzetí obhájit. No a rebelové, tam vůbec žádná pravidla nefungují. A jaké jsou tedy ty alternativy?

Vytvořte si svá osobní přikázání

 Novoroční předsevzetí? Vyzkoušejte tyto 4 alternativy!

Místo časově omezených předsevzetí, zkuste si vytvořit svá osobní přikázaní. Ano, jako ta v Bibli. Jednoduchá přikázání, které si vždycky připomenete a budete se jimi snažit řídit. Osobní přikázání fungují, protože vyjadřují vaše hodnoty a to, jakým jste člověkem (nebo chcete být). A jak si to představit? Třeba: Vyspi se na to, Neber si to osobně, Běhání pomáhá, Hudba pomáhá, Raději mlč nebo Kup si to až zítra.

Komfortní zónu nechte za sebou

Předsevzetí jsou o osobním růstu, že ano? Co takhle se na to podívat z druhého konce a popřemýšlet na tím, co za sebou nechat a co opustit? Skvělým příkladem je komfortní zóna, onen prostor, ve kterém se cítíme pohodlně, ale neučíme se nic nového, nezlepšujeme se nebo nenacházíme nové příležitosti.

Zkuste tedy začít říkat ano na příležitosti, ze kterých máte trému nebo jste nervózní. Vyhledávejte možnosti, kdy trénovat to, v čem si nejste jistí. Uvědomte si, že nejste tak důležití, jak si myslíte, a pokud se něco nepovede, tak si toho kromě vás téměř nikdo nevšimne, není se tedy proč stresovat. Věřte, že ve většině případů to dopadne lépe, než jste čekali. A kdyby náhodou ne, tak jste to aspoň zkusili a nemusíte do konce života přemýšlet o tom, jak to mohlo být.

21 cílů a přání pro rok 2021

Hříčka s čísly. A proč ne? Zkuste si sestavit seznam 21 cílů, přání nebo záměrů na rok 2021 a vylepte si to na zeď. Co chcete zažít? Čeho chcete dosáhnout? Na čem chcete zapracovat? Koncept podobný předsevzetím, ovšem bez tak velkého nátlaku, protože na to máte rok!

Diář vděčnosti vám ukáže pozitiva

Co takhle ten nový rok pojmout ještě úplně jinak? Místo konkrétních cílů a přání se můžete zkusit soustředit na to, jak jste celkově spokojení. Když si každý den zapíšete alespoň tři věci, za které jste vděční, tak se pak hůře stěžuje na to, jak je ten život na nic. Můžete si to psát do deníčku nebo vyzkoušet online Flow-List , který vám každý den připomene, že je na čaše zamyslet se nad pozitivními zážitky dne a uvědomit si, že váš život je vlastně docela fajn.

Co vy na to? Vyzkoušíte nějaké z těchto alternativ? Napište nám do komentářů vaše osobní přikázání nebo nějaké z cílů na rok 2021.

Přidej první komentář

Napsat komentář