4 důvody, proč je tak důležitý lidský dotek
27. 12. 2020, Kategorie Vztahy
190 shlédnutí

4 důvody, proč je tak důležitý lidský dotek

https://iheartintelligence.com/human-touch/

Lidský dotek je ve větší či menší míře součástí naší kultury. Pro některé národy je běžné, že se lidé obejmou nebo políbí, když se potkají nebo když se s někým setkají poprvé. Jsou to Španělé, Italové, Francouzi, abychom jmenovali alespoň některé. Jiní lidé, jako například Britové, jsou zdrženlivější, zejména vůči cizím lidem. Ať už jsme spíš konzervativní nebo otevřenější, při setkání se obvykle pozdravíme podáním ruky. Tímto gestem dáváme najevo, že nejsme ozbrojeni a nemáme špatné úmysly.

 

Doteky mezi dospělými v moderním světě byly potlačeny nejrůznějšími předsudky. Bohužel lidé, kteří se ostatních rádi dotýkají, riskují, že bude jejich chování přikládán sexuální podtext. Nesexuální dotek je ale způsobem, jak vytvářet pouta a komunikovat. Naše dlaně jsou důležitým  prostředkem řeči těla. Skrytí dlaní před partnerem může znamenat, že se snažíte něco ukrývat. Tady jsou čtyři důvody, proč potřebujeme v každodenním životě více používat doteky:

1) Stačí jedno objetí denně a nebudete potřebovat lékaře

4 důvody, proč je tak důležitý lidský dotek

Existuje mnoho neuvěřitelných výhod dotýkání. Objetí nám nejen dělá dobře po citové stránce - je dobré i pro naše zdraví. Nedávný výzkum ukázal, že pravidelná objetí snižují srdeční frekvenci a krevní tlak člověka. Nejde jen o krátkodobý účinek. Objetí nás učiní obecně zdravějšími a šťastnějšími. Bylo také prokázáno, že milující platonický dotek, jako je objímání, posiluje imunitní systém, snižuje stres a úzkost.

„To, že vás obejme člověk, kterému důvěřujete, může působit jako účinný prostředek k vyjádření podpory, a častá objetí mohou být účinným prostředkem ke snížení škodlivých účinků stresu,“ říká Sheldon Cohen, profesor psychologie na universitě Carnegie Mellon.

Můžete mi věřit, že objetí od cizího člověka mohou působit stejně pozitivně. Existuje jeden muž, který zasvětil svůj život rozdávání objetí druhým lidem. Ken Nwadike ml., také známý jako „chlapík, který rozdává objetí”, je americký dokumentarista a mírový aktivista, jehož díky projektu Free Hugs Project zná celý svět.

„Zjevný ochranný účinek objetí lze přičíst samotnému fyzickému kontaktu nebo tomu, že objetí vyjadřuje podporu a intimitu. Ať tak či onak ti, kteří se více objímají, jsou o něco více chráněni před infekcí.“

 

2) Fyzický kontakt posiluje týmovou soudržnost

Když se někoho vhodně dotkneme - potřesením rukou, vyjádřením souhlasu plácnutím dlaní o dlaň nebo poklepáním na záda - dáme mu neverbální zprávu o podpoře a spolupráci. Výhody těchto gest jsou na úrovni osobní i ekonomické. 

Daniel Keltner, profesor psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, studoval vliv doteku v kontextu basketbalových týmů NBA. Jeho výzkum zjistil, že týmy, jejichž hráči se víc navzájem dotýkají, častěji vyhrávají. Mohlo by to totéž platit pro účetní oddělení na vašem pracovišti nebo sdružení rodičů ve škole vašeho dítěte?

Možná, ale buďte opatrní, když se dotýkáte spolupracovníků, protože vaše gesta povzbuzení a podpory mohou být nesprávně interpretována jako obtěžování. 

3) Fyzický dotek podporuje pocit důvěry a bezpečí

4 důvody, proč je tak důležitý lidský dotek

Fyzický dotek je velmi důležitý. Jak je uvedeno výše, podání ruky bylo odedávna přijímáno jako univerzální gesto dobré vůle a otevřenosti. To je důvod, proč mnoho lidí určuje něčí důvěryhodnost podle způsobu, jakým dotyčný podává ruku. Personalisté jsou v tomto ohledu dokonce školeni, a podle podání ruky posuzují vhodnost kandidáta při přijímacím pohovoru.


Neurovědec Edmund Ross zjistil, že fyzický dotek aktivuje mozkovou orbitofrontální kůru, která souvisí s pocity odměny a soucitu. Daniel Keltner tvrdí, že „studie ukazují, že dotek signalizuje bezpečí a důvěru, a to nás uklidňuje. Jemný dotek, pohlazení a mazlení způsobuje vylučování „hormonu štěstí“.

4) Lidé, kteří mají mnoho fyzických kontaktů, jsou méně násilní

4 důvody, proč je tak důležitý lidský dotek

Bylo vědecky prokázáno, že děti, které nezažijí dostatek láskyplné fyzické náklonnosti, jsou náchylnější k násilí, jakmile dosáhnou dospělosti. Neuropsycholog James W. Prescott zjistil, že násilí ve společnosti často koreluje s nedostatkem důrazu na pouto mezi matkou a dítětem. Pokud je dítě od malička častováno doteky a mazlením, je jeho mentální a motorický vývoj nesrovnatelně rychlejší než u dětí, kterým se doteku tolik nedostává. Když dítě zažije láskyplný dotek, je podporována jeho emoční stabilita, a má menší tendence k agresivitě vůči ostatním jedincům i v dospělosti.

Náš nedostatek nesexuálního fyzického doteku je větší kulturní problém, než si myslíme.

4 důvody, proč je tak důležitý lidský dotek

Mark Greene tento fenomén výstižně popsal ve svém článku pro časopis The Good Men Project s názvem Dotyková deprivace: Jak homofobie okradla všechny muže o dotyky. „Dotýkání je zcela zásadní“, napsal. „Svého synka často hladím a objímám. Sedává mi na klíně. Snažím se ho fyzicky dotknout, kdykoli ho pozdravím. Fyzické spojení, které s ním mám, mě v životě transformovalo a naučilo mě být citlivou lidskou bytostí a otcem.“

Lidský dotek má tedy dalekosáhlý fyzický a emocionální přínos, je důležitý pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory. Bohužel je realita taková, že jak dospíváme a stárneme, dotýkáme se čím dál méně. Dotek je však velmi významnou součástí vztahu jak k sobě, tak k ostatním. Naučíte-li se ho postupně a přirozeně dávat i přijímat, budete se cítit šťastnější.

Naneštěstí současná epidemiologická situace blízkým fyzickým kontaktům moc nepřeje. Věřme, že se podmínky brzy zlepší natolik, že se budeme moci zase bez obav obejmout: Jak lidi zdvořile požádat o dodržování odstupu na veřejnosti 

Máte domácího mazlíčka?
Ano (72 %)
Ne (22 %)
Nevím (5 %)

Oblíbené články

12 nenápadných ničitelů vašeho vztahu 12 nenápadných ničitelů vašeho vztahu

5 tipů, kam vyrazit na Valentýna 5 tipů, kam vyrazit na Valentýna

10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy 10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy

7 věcí, které se skuteční muži nebojí udělat 7 věcí, které se skuteční muži nebojí udělat

5 frází, díky kterým jsou páry věčně zamilované 5 frází, díky kterým jsou páry věčně zamilované

6 projevů chování, které zapůsobí na ostatní lidi tak, že budou vyhledávat vaši společnost 6 projevů chování, které zapůsobí na ostatní lidi tak, že budou vyhledávat vaši společnost

40 otázek, ve kterých byste měli mít jasno před vstupem do manželství 40 otázek, ve kterých byste měli mít jasno před vstupem do manželství

 Bezpodmínečná láska – 4 nejlepší tipy, jak milovat bezpodmínečně Bezpodmínečná láska – 4 nejlepší tipy, jak milovat bezpodmínečně

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 1) Porozhlédněte se po bezvadných klucích Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 1) Porozhlédněte se po bezvadných klucích

12 nejlepších věcí na faktu, že jste v létě single 12 nejlepších věcí na faktu, že jste v létě single

3 úskalí vztahu s cizincem 3 úskalí vztahu s cizincem

 Nadměrná žárlivost ve vztazích může mít spojení s narcismem Nadměrná žárlivost ve vztazích může mít spojení s narcismem

Komentáře

    Vložit nový komentář