Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání
29. 01. 2019, Kategorie Rady a návody
608 shlédnutí

Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání

http://theeverygirl.com/a-guide-to-negotiating-like-a-badass/

Slovo "vyjednávání" často vyvolává představu důležitých jednání a stresujících rozhovorů, ale když vám nebude vyjednávání dělat problémy, může to mít pozitivní dopad i na váš každodenní život.

Možná si to neuvědomujete, ale pokaždé, když vysvětlujete svůj názor nebo doufáte, že získáte souhlas jiné osoby, vyjednáváte. Ať už žádáte o slevu za neuklizený hotelový pokoj nebo je ohrožena vaše rezervace v restauraci na sobotní večeři - vyjednávání je jen postup lidí, kteří se potřebují na něčem dohodnout. Ať už pracujete v nadnárodní společnosti nebo provozujete svou vlastní firmu, přečtěte si tipy a triky pro vyjednávání, které vám pomohou růst v osobním i profesionálním životě.

Udělejte si představu o svém ideálním výsledku, ale počítejte i s plánem B

 Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání

Je snadné mít jistotu v tom, čeho chcete dosáhnout. Film, který chcete vidět, požadovanou slevu nebo ideální seznam hostů. Složitější částí jednání je vědět, jak si vést při konverzaci. Nepochybně budete muset v něčem slevit (stejně jako druhá strana), ale je mnohem snazší získat požadovaný výsledek, když se na rozhovor předem připravíte.

Při všech jednáních si zapamatujte tyto tři zásady:

 Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání

1) Mějte představu o tom, co považujete za pro vás ideální výsledek.

2) Mějte plán B s malým ústupkem druhé straně. 

3) Zvažte, kdy bude lepší to vzdát.


Pro významnější vyjednávání, jako je žádost o značnou slevu, je nejlepší poznamenat si své myšlenky předem. Čeho chcete ideálně dosáhnout? Co se vám ještě bude líbit? Co může být pro vás přinejhorším ještě přijatelné?

Zahajte rozhovor způsobem, který bere v úvahu zájmy obou stran

 Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání

"Zahájením" vyjednávání je způsob, jakým přistoupíte k rozhovoru. Nejedná se o to, jak přijdete ke druhé osobě, ale jak vstoupíte do vyjednávání. Ačkoli jádrem vyjednávání je váš osobní pohled, ubraňte se pokušení zdůrazňovat pouze vaše důvody. Je pravděpodobné, že spíše dosáhnete dohody, pokud se zaměříte na oboustranné zájmy.

Příklad z praxe

Řekněme, že jste přijeli do hotelu, a přestože měl být váš pokoj připraven, recepce vás informuje, že se můžete ubytovat až o několik hodin později. Nabízí vám upgrade na pokoj s malebným výhledem. Můžete se ubytovat okamžitě, ale za dvojnásobek ceny. Ideální výsledek pro vás je získání momentálně volného (upgradovaného) pokoje zdarma. Jaké „zahájení“ zvolíte? Mohli byste vysvětlovat, že jste už na výletě hodně utráceli a nemáte k dispozici další finance na upgrade nebo byste mohli zdůraznit, jak je pro vás zpoždění nepříjemné a jak jste zklamaní. V obavách z nespokojeného zákazníka vzbudí druhá volba mnohem větší zájem hotelového personálu a je pro vás silnějším zahájením jednání, které vás přiblíží k možnosti získání zlevněného pokoje.


Skvělý způsob, jak byste mohli například začít, by bylo "Oceňuji, že chcete mít pokoje bezvadně uklizené, ale my jsme přijeli v dohodnutý čas. Čekání tři hodiny znamená pro nás značnou komplikaci. Jaké možnosti, abychom se ihned ubytovali, máme bez zaplacení dodatečné sazby?" Nebojte se zdůraznit své zklamání nebo požádat o rozhovor s vedoucím, zejména v záležitostech, které vás stojí čas a peníze. Dávejte otázky, abyste vybudovali důvěru (a zájem o váš případ).

Už víte, jakého výsledku chcete ideálně dosáhnout a kam budete chtít směřovat konverzaci, ale co teď? Často strávíme mnoho času zdlouhavým vysvětlováním, ale naše tajná zbraň pro vyjednávání je kladení otázek. Lidé rádi mluví o sobě, je to lidská přirozenost. Tím, že položíte otázky jako "Proč si to myslíte?" nebo "V čem je největší problém?" nejen shromažďujete informace, které posílí vaše argumenty, ale také se stavíte do role chápavého protivníka. Můžete ukázat, že rádi posoudíte všechna hlediska, a to vám pomůže být viděni jako partner ochotný ke kompromisům, i když se nevzdáváte.


  • Místo "To je směšné, můj návrh je lepší pro všechny, než je váš návrh", se zkuste zeptat "Proč si myslíte, že tato možnost je lepší než můj návrh?"
  • Místo "Nevíte, o čem mluvíte", zkuste "Možná, že vám úplně nerozumím, můžete mi vysvětlit, co tím myslíte?"
  • Místo "Zjevně to nevidíme stejně", zkuste "Co je pro vás na mém návrhu nejvíce problematické?"


Víte, kdy je lepší přestat

 Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání

Přestože bychom rádi všichni vždy dosáhli ideální výsledek, vyjednávání nemusí pokaždé dopadnout v náš prospěch. Pokud jste vyčerpali své důvody a kompromis není v dohledu, je důležité ukončit rozhovor elegantně. Na konec rozhovoru byste se měli připravit stejně, jako jste se připravili na jeho průběh. Jednoduché prohlášení jako například "Vážím si vašeho názoru, ale bohužel se nezdá, že bychom dnes mohli dosáhnout kompromisu", je vhodným způsobem, jak ukončit konverzaci bez vytváření zbytečného napětí.


Pokud se jedná o nepříliš důležitý rozhovor, jako je např. požadavek na slevu na halenku, která má malou vadu, je krátké ukončení vše, co potřebujete. V případě větších požadavků, jako je požadavek na slevu v hotelu, si nezapomeňte znovu zrekapitulovat, jaký další krok budete podnikat. Například "Děkuji za váš čas, ráda bych si promluvila ještě s vaším vedoucím". 

Nakonec si zapamatujte, proč je zlepšování vyjednávacích dovedností důležité

 Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání

Vyjednávání ve vás může vzbuzovat obavy. Možná se bojíte dělat problémy, naštvat lidi nebo vypadat sobecky. Vy ale přece nechcete dostat to, o co jste nežádali. Můžete to vyjádřit různými způsoby, ale význam je vždy stejný. Když něco chcete, musíte o to požádat. Nejlepší způsob, jak posilovat svoji sebedůvěru při jednání, je zkoušet si to v malém měřítku. Snažte se začlenit tyto tipy do zvládání každodenních kompromisů a budete se cítit jistější a připravenější při dosahování svých budoucích významných cílů.


Mohl by vás zajímat také článek  9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit


Máte domácího mazlíčka?
Ano (72 %)
Ne (22 %)
Nevím (6 %)

Oblíbené články

5 pomocníků proti horku v kanceláři 5 pomocníků proti horku v kanceláři

5 snadných receptů na různé druhy ledové kávy 5 snadných receptů na různé druhy ledové kávy

 Jestli jste atraktivní nezáleží jen na tom, že dobře vypadáte: Je toho mnohem víc… Jestli jste atraktivní nezáleží jen na tom, že dobře vypadáte: Je toho mnohem víc…

 Recenze na knihu Divočina od Cheryl Strayedové Recenze na knihu Divočina od Cheryl Strayedové

4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat 4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat

35 tipů jak flirtovat 35 tipů jak flirtovat

6 důvodů, proč hrát na hudební nástroj 6 důvodů, proč hrát na hudební nástroj

7 romantických komedií, které vám zpestří karanténu 7 romantických komedií, které vám zpestří karanténu

37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let 37 životních zkušeností, které jsem se naučila za 37 let

12 způsobů využití coly v naší domácnosti 12 způsobů využití coly v naší domácnosti

4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné 4 kroky, které udělají vaše nákupy v supermarketu více udržitelné

4 rady, jak potěšit novopečenou maminku 4 rady, jak potěšit novopečenou maminku

8 dalších nápadů na jednoduché účesy 8 dalších nápadů na jednoduché účesy

 Recept na domácí zmrzlinu z jediné ingredience! Recept na domácí zmrzlinu z jediné ingredience!

 Jak na finance během studií Jak na finance během studií

10 nejromantičtějších filmů, které musíte vidět 10 nejromantičtějších filmů, které musíte vidět

Komentáře

    Vložit nový komentář