Je třeba se vždy omlouvat? Rozdíl mezi manipulativní a upřímnou omluvou
16. 05. 2019, Kategorie Vztahy
1505 shlédnutí

Je třeba se vždy omlouvat? Rozdíl mezi manipulativní a upřímnou omluvou

https://www.mindbodygreen.com/articles/do-i-have-to-apologize-heres-when-you-dont-need-to-say-sorry

Lidé se často ptají, zda by se po konfliktu měli omluvit. Omluvy mohou sloužit jako forma kontroly druhého člověka, ale používat omluvu k manipulaci není správné ani pro vás, ani pro toho druhého. Upřímná omluva však hraje důležitou roli v harmonických mezilidských vztazích.

Kdy je omluva manipulativní?

  • Když se omlouváte proto, že se snažíte uchlácholit druhou osobu. Snažíte se ovládat nebo potlačovat pocity jiné osoby, spíše než skutečně vyjadřovat lítost za to, že jste jí ublížili.
  • Když druhá osoba požaduje vaši omluvu, a vy se omluvíte jen proto, aby byl klid. Vzdáváte to a dovolujete si být ovládáni jen proto, že nechcete způsobit scénu.
  • Když se omluvíte za něco, co opakovaně děláte, a nemíníte s tím přestat - jako je nechávat nádobí ve dřezu, řídit pod vlivem alkoholu, chodit domů pozdě bez zavolání nebo se chovat naštvaně a svalovat na druhého vinu. Omluvy nic neznamenají, pokud opravdu neplánujete změnu svého chování.
  • Když je omluva způsob, jak se zbavit odpovědnosti za své činy. Někdy lidé používají omluvu jako formu "smytí viny". Říkají si, že tím, že už se přeci omluvili, je všechno v pořádku.


Jeden dobrý způsob, jak zjistit, zda vaše omluva je míněna upřímně je, že věnujete pozornost tomu, jak se poté cítíte. Protože manipulativní omluvy jsou neautentické, vyvolají ve vás špatný pocit, zatímco upřímná omluva za nesprávné chování vám přinese příjemný pocit. Být si vědom svých emocí během řešení konfliktu může být klíčem k pochopení toho, zda vaše "omluva" skutečně znamená to, co říkáte.

Často se také omlouváme ze strachu, ne z pocitu provinění

 Je třeba se vždy omlouvat? Rozdíl mezi manipulativní a upřímnou omluvou

Uznávaná autorka publikací o mezilidských vztazích Margaret Paul, Ph.D. říká: Kdysi jsem se ze strachu stále omlouvala a doufala jsem, že kdybych byla dost kajícná, můj manžel, rodiče, děti a přátelé by mi "odpustili" cokoli, čemu věřili, že jsem jim způsobila. Byla jsem ochotna přijmout vinu, i když jsem netušila, co jsem udělala, že byli tak naštvaní.

Trvalo mi roky, než jsem pochopila, že jsem byla hluboce naprogramovaná, abych věřila, že když mě někdo obviňuje ze svých pocitů, pak jsem musela udělat něco špatného a mám se omluvit. Postupem času jsem ale pochopila, že nejsem zodpovědná za naštvané pocity jiné osoby, pokud jsem jim úmyslně neublížila, a to nemám v povaze. Začala jsem si uvědomovat, že jsou lidé často sami na vině a pak za to obviňují ostatní a promítají do nich své vlastní selhání.


Dnes mohu vyjádřit smutek, že se cítí zraněni, a nabídnout jim pomoc při zkoumání jejich pocitů, ale už se neomlouvám, když vím, že jsem jim ničím neublížila. Říkám si však pro sebe krátkou havajskou šamanskou mantru Ho'oponopono:

„Omlouvám se. Prosím, odpusť mi. Děkuji ti. Miluji tě.“

Říkám ji proto, že věřím, že na určité úrovni jsme všichni jedním bytím a že moje chování podvědomě ovlivňuje ostatní. Tato technika mi dává dobrý pocit. Člověk požádá vyšší sílu, aby problém napravila uvnitř něj samotného. Pomocí těchto čtyři vět, které vyjadřují pokání, odpuštění, vděčnost a lásku dokážeme proměnit negativní energii v pozitivní a dodat životu radost a naplnění.

Kdy se musíme omluvit

 Je třeba se vždy omlouvat? Rozdíl mezi manipulativní a upřímnou omluvou

Čas omluvit se je, když opravdu litujeme svého chování a nechceme ho opakovat. Upřímnou omluvou vyjádříme lásku ke druhé osobě a také k sobě. Ve skutečnosti je omluva vlastně více v náš prospěch, protože je dobrá pro naši duši. Jsme tady na planetě, abychom rozvíjeli naši schopnost milovat, a protože opravdová omluva je láskyplná, přinese našemu nitru pokojný pocit. Upřímná omluva je potravou duše.


I když nechceme úmyslně ublížit ostatním, jsme jen lidé, což znamená, že někdy nechtěně řekneme nebo uděláme něco, co je zraňující, nešetrné, znevažující nebo obviňující. Když je tomu tak, je na místě lítost a upřímná omluva. Jsem ráda, když mi daný člověk sdělí, čím bylo mé chování nesprávné, protože poslední věc, kterou chci, je být bezcitná a působit druhým trápení. Zkoumám své vlastní chování, abych zjistila, co je jeho příčinou. Nechci se tímto způsobem chovat znovu a z této zkušenosti se poučím.


Vztahy mezi lidmi ovlivňují celý náš život. Věnuje se jim také článek 9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravitPijete alkohol každý den?
Ano (19 %)
Ne (78 %)
Nevím (3 %)

Oblíbené články

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 3) Zaujměte ho Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 3) Zaujměte ho

7 věcí které muži ocení na ženách více než vzhled 7 věcí které muži ocení na ženách více než vzhled

4 nové seriály, které jsou jako dělané pro ženy 4 nové seriály, které jsou jako dělané pro ženy

 Chcete si něco začít s kolegou z práce? – Tyhle okolnosti dobře zvažte Chcete si něco začít s kolegou z práce? – Tyhle okolnosti dobře zvažte

5 věcí, které nás naučili seriáloví Přátelé 5 věcí, které nás naučili seriáloví Přátelé

8 rituálů, které patří k pravé svatbě 8 rituálů, které patří k pravé svatbě

4 zkoušky pro vaši lásku. Chcete si být jistá, že to s vámi myslí vážně? 4 zkoušky pro vaši lásku. Chcete si být jistá, že to s vámi myslí vážně?

8 důvodů, proč holky dávají klukům kopačky 8 důvodů, proč holky dávají klukům kopačky

10 tipů, jak si rychleji najít kluka 10 tipů, jak si rychleji najít kluka

10 věcí, které zásadně odlišují ženy od mužů a naopak 10 věcí, které zásadně odlišují ženy od mužů a naopak

21 neobyčejných romantických gest, která dostanou každou ženu 21 neobyčejných romantických gest, která dostanou každou ženu

 Jak sbalit kluka - varování Jak sbalit kluka - varování

Komentáře

    Vložit nový komentář