3 důvody, proč se okruh vašich přátel může zmenšovat & Proč je to v pořádku
19. 10. 2020, Kategorie Vztahy
446 shlédnutí

3 důvody, proč se okruh vašich přátel může zmenšovat & Proč je to v pořádku

https://www.mindbodygreen.com/articles/why-its-okay-to-have-a-smaller-friend-circle

Před několika měsíci bylo pravidlem, že téměř každý den si budeme telefonovat nebo chatovat na videu s přáteli. Tyto pokusy zůstat ve spojení v jinak izolovaném období byly pro mnohé dobře míněné a užitečné, ale mohly být také trochu vyčerpávající. 

Místo podpory kvalitních přátelství nám technologie usnadnila interakci téměř s kýmkoli. Skoro zapomenutí spolužáci ze střední školy, sestřenice z třetího kolena – když vyjmenujeme alespoň některé takové kontakty.

Dnes je možné pohybovat se trochu volněji, ale jak pandemie pokračuje, můžete si všimnout, že se váš sociální okruh začíná zmenšovat. Oslovili jsme psychology, abychom pochopili, proč tomu tak pravděpodobně je, a v jaké situaci se nacházíme.

Důvody, proč se méně zajímáte o ostatní lidi:

1) Nemáte dostatek energie

3 důvody, proč se okruh vašich přátel může zmenšovat & Proč je to v pořádku

Emocionální a energetické vyčerpání je v době krize vyšší, říká klinická psycholožka Ayanna Abrams, Psy.D. Pandemie koronaviru COVID-19 se táhne už víc než půl roku, a s ní i stres, vyčerpání a pocit nepředvídatelnost této doby. To asi vysvětluje, proč si někteří lidé nyní volí méně aktivní společenský život. „Často, když jsme oslabeni, nemusí to znamenat, že nechceme v našich vztazích pokračovat, ale že doslova nevíme, jak na to, abychom zvládli úroveň stresu,“ vysvětluje Abrams.


Pro některé lidi může být zvládání každodenního života mnohem těžší, než tomu bylo v minulosti. „Vydáváme energii na věci, na které jsme nebyli zvyklí - obáváme se o bezpečnost, zdraví, zásobování potravinami atd.,“ Říká psycholožka Perpetua Neo, DClinPsy. „Proto nám zbývá méně času na naše přátele.“ Kromě toho je tento virus stále všudypřítomný a dosud si s ním nevíme rady. I když mohou být přímé sociální interakce o něco bezpečnější než před několika měsíci, stále představují riziko. 

2) Máte pocit, že vaše empatie není v dnešní době nevyčerpatelná

3 důvody, proč se okruh vašich přátel může zmenšovat & Proč je to v pořádku

„Poměřování utrpení“ je koncept, na který se odkazujete, když minimalizujete špatnou zkušenost někoho jiného, protože jste trpěli více, nebo minimalizujete svou vlastní špatnou zkušenost, protože víte, že ostatní trpí více. „Celý mýtus „poměřování utrpení“ vychází z přesvědčení, že množství empatie není nekonečné,“ uvádí ve svém podcastu autorka a výzkumnice Brené Brown. „Takže, když se chováte k někomu empaticky, empatie vám ubývá.“ Ale, jak říká, je to mýtus. Ve skutečnosti je pravda taková, že když chováme empatii k sobě a ostatním, vytváříme více empatie.

Samozřejmě je těžké si to uvědomovat uprostřed krize. „Telefonický hovor nebo komunikace na FB se vám nemusí jevit jako dobrá možnost, pokud si myslíte, že nemáte co pozitivního říci,“ poznamenává Abrams. Mějte však na paměti, že potlačování vašich emocí může spotřebovat více energie, než jejich projevení.

3) Vaše priority se změnily

3 důvody, proč se okruh vašich přátel může zmenšovat & Proč je to v pořádku

„Pandemie nás přiměla přemýšlet o tom, co je pro nás důležité,“ vysvětluje Neo. Pokud jste udržovali přátelství ze zdvořilosti nebo ze zvyku, možná si nyní uvědomujete, že tato přátelství nejsou prioritou, říká. Takže současná pandemie může být dokonalou výmluvou, jak se od těchto lidí distancovat.

Názory lidí na osobní setkávání se mohou také lišit, což znamená, že někteří dříve blízcí přátelé mohou chtít díky tomu trávit méně času společně. V době krize se mohou také výrazněji projevit názory lidí, takže se možná dozvídáme více o tom, čemu věří naši přátelé a jak vidí svět. To nás s nimi někdy ještě více sblíží; někdy si naopak uvědomíme, že je čas přátelství opustit.

Je zmenšující se sociální kruh špatná věc?

Ne nutně. Měnící se okruhy přátel obvykle hovoří o různých potřebách během našeho života. Někteří lidé mohou tyto potřeby uspokojit v jedné fázi života, ale ne v další, říká Abrams. Mohou se také změnit priority, hodnoty, a dokonce něco tak jednoduchého, jako je bydliště a zájmy. Může to znít drsně, ale v přátelství záleží na kvalitě víc než na kvantitě. „Neuspokojivé přátelství zvyšuje vaše stresové reakce, zvedá váš krevní tlak, zvyšuje hloubku deprese a ovlivňuje dokonce i fungování vašeho imunitního systému,“ uvedla Lydia Denworth, novinářka a autorka knihy Přátelství. A pamatujte, stejně jako se možná budete chtít distancovat od ostatních, mohou se chtít distancovat také oni od vás. „Lidé si mohou vybrat, a pokud se cítíte opomíjeni, využijte to jako příležitost promluvit si o vzájemném vztahu,“ říká Abrams. „Nemůžete lidi přimět, aby vás zahrnuli do svého života, ale můžete se zeptat, zda existuje něco, ​​co můžete udělat, abyste zůstali ve spojení.“ 

3 důvody, proč se okruh vašich přátel může zmenšovat & Proč je to v pořádku

Celkově se okruh přátel může přirozeně zužovat po celý život. Pokud se cítíte spokojeni se svým menším okruhem přátel, nemusíte se ničeho obávat. Pokud se však vědomě úplně izolujete, nezapomeňte, že trávení času s lidmi, na kterých vám záleží, je důležité pro podporu fyzického i duševního zdraví. Neo doporučuje stanovit určitou kvótu na to, kolik času chcete trávit s lidmi a kolik času potřebujete sami pro sebe. Pak si vytvořte časový plán, jak udržovat kontakt s lidmi, které chcete mít kolem sebe. Najít lidi, kterým se můžeme svěřit, se kterými se můžeme smát a sdílet s nimi zkušenosti, je v dnešní době důležitější než kdy jindy…

Zdravá přátelství nás obohacují, nabíjejí a podporují. Mohl by vás zajímat také článek 3 varovné signály, že udržujete vyčerpávající rozporuplné přátelství

Oblíbené články

5 rad, jak líbat s vášní i něhou 5 rad, jak líbat s vášní i něhou

10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy 10 návyků, které párům pomáhají přečkat těžké časy

8 důvodů, proč holky dávají klukům kopačky 8 důvodů, proč holky dávají klukům kopačky

7 věcí které muži ocení na ženách více než vzhled 7 věcí které muži ocení na ženách více než vzhled

 Bezpodmínečná láska – 4 nejlepší tipy, jak milovat bezpodmínečně Bezpodmínečná láska – 4 nejlepší tipy, jak milovat bezpodmínečně

 Chcete si něco začít s kolegou z práce? – Tyhle okolnosti dobře zvažte Chcete si něco začít s kolegou z práce? – Tyhle okolnosti dobře zvažte

17 známek toho, že bude navždy usilovat o vaši lásku 17 známek toho, že bude navždy usilovat o vaši lásku

10 tipů, jak si rychleji najít kluka 10 tipů, jak si rychleji najít kluka

 Jak to udělat, aby se k vám po rozchodu chtěl zase vrátit Jak to udělat, aby se k vám po rozchodu chtěl zase vrátit

7 věcí, které se skuteční muži nebojí udělat 7 věcí, které se skuteční muži nebojí udělat

 Nadměrná žárlivost ve vztazích může mít spojení s narcismem Nadměrná žárlivost ve vztazích může mít spojení s narcismem

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 1) Porozhlédněte se po bezvadných klucích Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 1) Porozhlédněte se po bezvadných klucích

Komentáře

    Vložit nový komentář