13 pádných důvodů, proč meditovat každý den
13. 04. 2019, Kategorie Zdraví a sport
1180 shlédnutí

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

https://www.mindbodygreen.com/articles/13-really-good-reasons-to-start-meditating-every-day

Různé formy meditace byly po tisíce let používány jako duchovní praxe k vytvoření vnitřního míru. Meditace je však právě tak vědecká a pozemská, jako je duchovní, a mnoho novodobých studií odhaluje, co meditace může udělat pro naše zdraví a pohodu.

Pravda je taková, že můžeme jíst nejzdravější potraviny, pravidelně cvičit a vyhýbat se chemikáliím v čisticích prostředcích a kosmetice, ale pokud se nestaráme o naši mysl, nebudeme optimálně zdraví. Přemíra stresu je pro duši toxická a nahlodává naše zdraví zevnitř.

Zde jsou přesvědčivé důvody, proč bychom se měli věnovat meditaci:

1) Větší sociálního propojení

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

Meditace je obvykle osamocená aktivita, ale zajímavý výzkum z časopisu „Journal of Personality and Social Psychology“ ukazuje schopnost meditace zvýšit náš smysl pro propojení s ostatními. Toto, ve spojení s meditačními skupinami, které se vynořují na všech stranách, pomůže zvýšit vaše sociální propojení a zvýší vaši emoční inteligenci.

2) Dlouhověkost

Telomery se nacházejí na koncích chromozomů a vypadají jako plastové ochranné čepičky. Delší telomery korelují s větší délkou života a kratší telomery jsou spojeny s kratším věkem. Studie ukázaly, že meditace může chránit délku telomerů a snižovat buněčný stres.3) Omezování zánětů

Zánět hraje roli v mnoha zdravotních problémech, které dnes vidíme. NFk-B je proteinový komplex, který hraje hlavní roli v zánětlivé reakci těla. Kontrolovaná studie ukázala, že zánětlivá odezva může být snížena meditací.

4) Úleva od bolesti

Díky schopnosti meditace omezovat záněty a její celkové uklidňující schopnosti dává smysl, že to může být také přirozený způsob, jak zmenšit úroveň bolesti. Studie v „Journal of Neuroscience“ prozkoumala různé cesty, kterými meditace snižuje bolest.

5) Posílení imunitního systému

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

Vypadá to, že stále bojujete s nachlazením? Studie publikovaná v časopise „Asian Journal of Psychiatry“ ukázala, že meditace posiluje vrozený obranný imunitní systém našeho organismu.

6) Snižování úzkosti

Mnoho studií ukazuje, že meditace pomáhá snižovat úzkost. Ale jak to funguje? Část našeho mozku aktivovaná pocity úzkosti je známa jako zadní cingulární korová oblast. Když je úzkost uklidněna, je aktivována přední cingulární korová oblast. Magnetická rezonance nám ukazuje, že meditace skutečně aktivuje a posiluje tuto část mozku.


7) Lepší nálada

Meditace je v mnoha případech stejně účinná, ne-li efektivnější, než uklidňující léky pro odstranění deprese a úzkosti. Plus, meditace nemá žádné potenciální vedlejší účinky! Meditování může zvýšit objem šedé mozkové hmoty v částech našeho mozku, které řídí naši náladu.

8) Zvyšování koncentrace

Máte potíže s koncentrací nebo máte příznaky podobné poruchám pozornosti (ADD)? Dobrá zpráva, pravidelná meditace je spojena s větší aktivitou v dorsolaterální prefrontální korové oblasti mozku, která je zodpovědná za paměť a pozornost.

9) Pomalejší pokles kognitivních funkcí

Neuroplasticita je schopnost našeho mozku regenerovat se vytvořením nových nervových spojení. Pomalu se časem snižuje, meditace však může zvětšit vrstvu prefrontální korové oblasti mozku, což pomáhá zpomalit kognitivní pokles a zachovat neuroplasticitu.


10) Větší soucitnost

Svět dnes potřebuje více soucitu než kdy jindy. Kontrolovaná studie, publikovaná v časopise „Journal of Happiness Studies“ zjistila, že po devíti týdnech meditace snížila strach z projevení soucitu a zvýšila soucitnost.

11) Zdravější krevní tlak

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

Kontrolovaná studie publikovaná v časopise „Hypertension“ zjistila, že typ meditace, známý jako transcendentální meditace, může snížit krevní tlak.

12) Zlepšená sebekontrola

Studie z vědeckého časopisu „Emotion“ ukazuje, že meditace je účinná při zlepšování sebeovládání a introspekce a snižuje impulsivitu účastníků.

13) Snižování stresu

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

Pokud zažíváte stres, zvedněte ruku! Meditace přirozeně uvolňuje stres, a nehledejte za tím žádný ezoterický důvod. Vědecké studie ukázaly, že meditace může pozitivně regulovat oblast mozku, která kontroluje stres, známou jako subikulární oblast hipokampu.

Jak moc musíte meditovat, abyste dosáhli výsledků? Studie v časopise „Journal of American Medical Associate“ zjistila, že průměrně 2,5 hodiny meditace týdně může být dostačující k tomu, aby bylo možné dosáhnout stálých přínosů pro zdraví. To je jen 21 minut denně! Zamyslete se nad tím, kolik času vyplýtváme na sociální média. Jistě, všichni máme 21 minut, které můžeme věnovat ve prospěch našeho zdraví.

Návodů, jak meditovat, vyhledáte na Internetu dostatek. Můžete zkusit tento jednoduchý postup. Najděte si klidné místo, kde vás nebude nic rušit. Pohodlně se posaďte nebo položte a zavřete oči. Úplně se uvolněte a začněte pomalu dýchat. Přitom se soustřeďte na nádechy a výdechy a vnímejte, jak vzduch proudí do vašich plic a ven. Oprostěte se od myšlenek a vnitřního dialogu. Účinek je možno posílit poslechem meditační hudby. Na Internetu se také nacházejí řízené meditace, při které vás průvodce může například usměrňovat ke zvyšování vibrací a otevírání energetických čaker. Z meditace se vynoříte posilněni a osvěženi.

Jestli hledáte cesty, jak být v životě šťastnější, mohl by vás zajímat také článek 5 tipů jak si v nesnázích udržet pozitivní myšlení

Oblíbené články

 Měď nám může pomoci v boji s viry – ničí je pouhým kontaktem Měď nám může pomoci v boji s viry – ničí je pouhým kontaktem

5 skvělých přínosů aktivního uhlí pro naše zdraví 5 skvělých přínosů aktivního uhlí pro naše zdraví

15 skvělých rad, jak se dožít vysokého věku! 15 skvělých rad, jak se dožít vysokého věku!

6 příčin, proč se z Bulharska stává boom pro české turisty 6 příčin, proč se z Bulharska stává boom pro české turisty

10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení 10 známek, že nemáte v pořádku střevo + dietní program k vyléčení

3 metody přerušovaného hladovění pro začátečníky: výhody, nevýhody a zdravotní přínosy 3 metody přerušovaného hladovění pro začátečníky: výhody, nevýhody a zdravotní přínosy

3 rizika pro nastávající maminky 3 rizika pro nastávající maminky

10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky 10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky

 Proč byste měli dodržovat pravidelný režim  spánku – a zvlášť během karantény? Proč byste měli dodržovat pravidelný režim spánku – a zvlášť během karantény?

 Jaká rizika může mít pomalá chůze pro naši dlouhověkost Jaká rizika může mít pomalá chůze pro naši dlouhověkost

7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení 7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení

 Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle

6 benefitů pobytu na čerstvém vzduchu 6 benefitů pobytu na čerstvém vzduchu

4  tipy, jak zatočit se stresem z pohodlí vašeho domova 4 tipy, jak zatočit se stresem z pohodlí vašeho domova

5 důvodů, proč chodit relaxovat do přírody 5 důvodů, proč chodit relaxovat do přírody

25 nejlepších způsobů jak se zbavit tuku na bříšku 25 nejlepších způsobů jak se zbavit tuku na bříšku

5 ekologických značek, které ulehčí nejen planetě, ale i vaší domácnosti 5 ekologických značek, které ulehčí nejen planetě, ale i vaší domácnosti

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

Komentáře

    Vložit nový komentář