Proč je mlsání se sladidlem xylitol zdravé
21. 12. 2018, Kategorie Rady a návody
1146 shlédnutí

Proč je mlsání se sladidlem xylitol zdravé

https://www.healthline.com/nutrition/xylitol-101#what-it-is

Nadbytek cukru v moderní stravě je považován za velmi nezdravý. (Průměrná spotřeba v ČR je 40 kg na jednoho člověka ročně.) Z tohoto důvodu získávají na oblibě jiná sladidla, jako je např. xylitol. Vypadá a chutná jako cukr, ale má méně kalorií a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Několik studií naznačuje, že má různé důležité výhody pro zdraví.

Co je to xylitol?

 Proč je mlsání se sladidlem xylitol zdravé

Xylitol je zařazen jako alkoholový cukr. Chemicky jde o kombinaci molekul cukru a alkoholu. Jejich struktura jim umožňuje stimulovat na jazyku chuťové receptory pro sladkost. Xylitol se nachází v malém množství v mnoha druzích ovoce a zeleniny, a je proto považován za přírodní produkt. V lidském organismu dokonce vzniká v malém množství prostřednictvím normálního metabolismu.

Jedná se o složku žvýkaček bez cukru, bonbónů, potravin vhodných pro diabetiky a výrobků pro ústní hygienu. Xylitol má podobnou sladkost jako běžný cukr, ale obsahuje o 40 % méně kalorií:

  • Stolní cukr: 4 kalorie na gram
  • Xylitol: 2,4 kalorie na gram

Xylitol se prodává ve formě bílého krystalického prášku. Vzhledem k tomu, že xylitol je rafinované sladidlo, neobsahuje žádné vitamíny, minerály nebo bílkoviny. V tomto smyslu poskytuje pouze prázdné kalorie. Xylitol se získává ze stromů jako je bříza nebo z rostlinné vlákniny nazývané xylan.

I když alkoholové cukry jsou technicky uhlovodany, většina z nich nezvyšuje hladinu cukru v krvi, a proto se nepovažuje za čistý uhlovodan, což je činí oblíbeným sladidlem v produktech s nízkým obsahem uhlovodanů. Ačkoli slovo "alkohol" je součástí jeho jména, není to stejný alkohol, který by někoho opil. Alkoholové cukry jsou proto bezpečné pro lidi s alkoholickou závislostí.

Xylitol nezvyšuje krevní cukr ani inzulín

 Proč je mlsání se sladidlem xylitol zdravé

Xylitol má velmi nízký glykemický index a má zanedbatelný vliv na hladinu cukru a inzulínu v krvi. Proto se na xylitol nevztahuje žádný škodlivý účinek cukru. Glykemický index xylitolu - měřítko toho, jak rychle určitá potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi - je pouze 7, zatímco u normálního cukru je to 60 - 70.

Lze jej také považovat za sladidlo příznivé pro snížení hmotnosti, protože obsahuje o 40 % méně kalorií než cukr.


Pro osoby s diabetem, prediabetem, obezitou nebo jinými metabolickými problémy je xylitol vynikající alternativou k cukru.

Zatímco odpovídající studie o člověku nejsou v současné době k dispozici, studie u myší ukazují, že xylitol může zlepšit příznaky diabetu, snížit množství břišního tuku a dokonce zabránit přírůstku hmotnosti při redukční dietě.

Xylitol zlepšuje zdraví vašich zubů

 Proč je mlsání se sladidlem xylitol zdravé

Mnoho zubních lékařů doporučuje používat žvýkačky slazené xylitolem. Mají pro to dobrý důvod. Studie prokázaly, že xylitol posiluje zuby a pomáhá předcházet zubnímu kazu. Jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik zubního kazu je ústní bakterie nazývaná Streptococcus mutans. Tato bakterie je nejvíce zodpovědné za zubní plak. I když je nějaký povlak na vašich zubech normální, nadbytečné plaky povzbuzují váš imunitní systém, aby zaútočil na bakterie v něm. To může vést k zánětlivým onemocněním dásní. Tyto orální bakterie se živí glukózou z potravy, ale nemohou využívat xylitol. Proto nahrazení cukru xylitolem snižuje dostupné množství energie pro škodlivé bakterie. Jinými slovy, když žvýkáte žvýkačku s xylitolem nebo jej používáte jako sladidlo, škodlivé bakterie v ústech nemohou přežít. Podle jedné studie xylitolem oslazená žvýkačka snížila hladiny škodlivých bakterií o 27 - 75 %, zatímco hladina těch prospěšných zůstala konstantní. Studie s lidmi prokazují, že xylitol - buď nahrazením cukru, nebo jeho přidáním do stravy - může snížit výskyt zubních kazů o 30 - 85 %. Vzhledem k tomu, že zánět je příčinou mnohých chronických onemocnění, může být snížení zánětů, které způsobuje plak, prospěšné i pro zbytek vašeho těla.

Xylitol bojuje proti ušním a kvasinkovým infekcím

Vaše ústa, nos a uši jsou vzájemně propojeny. Proto mohou bakterie, které žijí v ústech, způsobit ušní infekce, což je běžný problém u dětí. Ukazuje se, že xylitol může ničit některé z těchto bakterií stejným způsobem jako bakterie produkující plaky. Jedna studie u dětí s recidivujícími ušními infekcemi zjistila, že každodenní užívání žvýkací gumy oslazené xylitolem snížilo výskyt infekce o 40 %.


Xylitol také bojuje proti kvasinkám Candida albicans a infekci, kterou způsobují. Xylitol snižuje schopnost kvasinek ulpívat na povrchu, čímž pomáhá předcházet infekci.

Další potenciální přínosy pro zdraví

Kolagen je nejhojnější bílkovina ve vašem těle, která se nachází ve velkém množství v kůži a pojivových tkáních. Některé studie u myší spojují xylitol se zvýšenou produkcí kolagenu, což může napomoci zpomalení stárnutí kůže. Xylitol může také chránit proti osteoporóze, neboť zvyšuje vstřebávání vápníku v trávicím systému, což vede ke zvýšení hustoty a lepší mineralizaci kostí. Mějte však na paměti, že k potvrzení těchto výhod jsou ještě potřebné výzkumy u lidí.

Xylitol také podporuje přátelské bakterie ve střevě, působí jako rozpustná vláknina a zlepšuje zdraví vašeho trávicího traktu.

Xylitol je vysoce toxický pro psy

U lidí je xylitol pomalu absorbován a nemá žádný měřitelný účinek na produkci inzulínu. To však neplatí pro psy. Když pes pozře xylitol, jeho tělo začne produkovat velké množství inzulínu a jeho buňky začnou rychle spotřebovávat glukózu. To může vést k hypoglykémii nebo k nízké hladině krevního cukru a dokonce ke smrti. Xylitol může také mít u psů škodlivé účinky na funkci jater. Čivava, která váží 3 kg, může mít problém už po požití 0,3 gramů xylitolu. To je méně než množství obsažené v jediném kusu žvýkačky. Pokud vlastníte psa, uchovávejte xylitol bezpečně mimo jeho dosah. Pokud si myslíte, že váš pes náhodně snědl xylitol, okamžitě ho vezměte k veterináři.

Vedlejší účinky a dávkování

Xylitol je obecně dobře snášen, ale u některých lidí mohou při větší spotřebě nastat vedlejší účinky. Alkoholové cukry (polyoly) mohou přitahovat vodu do střeva nebo se fermentovat střevními bakteriemi. To může vést k nadýmání a průjmu. Lidské tělo se však xylitolu velmi dobře přizpůsobuje. Pokud zvyšujete příjem postupně, negativní účinky nejsou pravděpodobné. Dlouhodobá spotřeba xylitolu se jeví jako zcela bezpečná. V jedné studii lidé konzumovali průměrně 1,5 kg xylitolu za měsíc - s maximální denní dávkou přes 30 polévkových lžic (400 gramů) - bez negativních účinků. Xylitol se používá k oslazení kávy, čaje a v různých receptech. Cukr můžete nahradit xylitolem v poměru 1:1. Pokud má někdo syndrom dráždivého tračníku (IBS) nebo nesnášenlivost s FODMAP, měl by být s xylitolem opatrný, nebo ho raději nepoužívat vůbec.

Sečteno a podtrženo

Jako sladidlo je xylitol vynikající volbou. Zatímco některá sladidla mohou způsobit zdravotní rizika, studie ukazují, že xylitol má skutečné přínosy pro zdraví. Nezvyšuje krevní cukr ani inzulín, ničí bakterie produkující plaky v ústech a podporuje přátelské bakterie v trávicím systému.


Mohly by vás zajímat i naše tipy na hubnutí

Víte heslo do telefonu vašeho partnera?
Ano (38 %)
Ne (52 %)
Nevím (10 %)

Oblíbené články

3 nové termíny z oblasti stravování, které prostě musíte znát! 3 nové termíny z oblasti stravování, které prostě musíte znát!

 Ničí se při pečení nutriční hodnota ovoce? Ničí se při pečení nutriční hodnota ovoce?

5 rad, jak se vypořádat s nadměrným pocením 5 rad, jak se vypořádat s nadměrným pocením

 Naučíme vás, jak být šťastnější a spokojenější se svým životem Naučíme vás, jak být šťastnější a spokojenější se svým životem

12 inspirací pro dokonalý design pokoje dospívající dívky 12 inspirací pro dokonalý design pokoje dospívající dívky

10 motivačních citátů, které vás zaručeně povzbudí 10 motivačních citátů, které vás zaručeně povzbudí

5 důvodů, proč vyzkoušet chřest 5 důvodů, proč vyzkoušet chřest

5 tipů, jak mít na vše více času 5 tipů, jak mít na vše více času

5 rad, jak na konci roku ušetřit 5 rad, jak na konci roku ušetřit

 Tyto neuvěřitelné děti se naučily, jak otevřít své třetí oko a číst se zakrytýma očima Tyto neuvěřitelné děti se naučily, jak otevřít své třetí oko a číst se zakrytýma očima

8 důvodů, proč je kočka nejlepší zvíře 8 důvodů, proč je kočka nejlepší zvíře

9 pohotových odpovědí na otázku, proč nic neříkáte 9 pohotových odpovědí na otázku, proč nic neříkáte

 Vánoční stromek podle Feng Shui Vánoční stromek podle Feng Shui

17 originálních nápadů, jak využít nepotřebnou mapu 17 originálních nápadů, jak využít nepotřebnou mapu

4 rady, jak ušetřit na Erasmu 4 rady, jak ušetřit na Erasmu

10 nejlepších tipů do kuchyně 10 nejlepších tipů do kuchyně

Komentáře

    Vložit nový komentář