S prvním školním dnem přichází také důležitá povinnost: Vybrat prvňáčkovi aktovku. Která je vhodná a co by vlastně měla ideální školní taška splnit?
Správná hmotnost i rozměry
Aktovka má řadu výhod: Jde především o pevnou konstrukci, která dítěti umožní snadno najít sešit nebo penál, jednoduché zapínání a možnost aktovku postavit stabilně i na zem.
Pokud tak přemýšlíte nad tím, jestli dítěti vyjít vstříc v touze po batohu, alespoň na počátku školní docházky dejte přednost klasické aktovce. Minimálně pro první a druhou třídu je tento typ školní tašky určitě vhodnější.
Jakožto maximální hmotnost samotné aktovky se doporučuje nepřekročit hodnotu 1,2 kg. U dětí subtilnější tělesné konstituce by to mělo být mnohem méně, pouze kolem 700 až 800 g. Odborníci doporučují, aby dítě na zádech nosilo kolem 10 až 12 % své hmotnosti.
Kromě hmotnosti musíme akceptovat adekvátní rozměr. Aktovka by ve své horní ani dolní části neměla přesahovat přes záda dítěte.
Ergonomie nade vše
Zásadním parametrem každé aktovky jsou taktéž záda. Ta by měla být vyztužená a ergonomicky tvarovaná. Takovýto ergonomický tvar respektuje přirozené zakřivení páteře. Kvalitní aktovka by měla být vybavena i polstrovanou oporou pro lopatky.
Každá aktovka je vybavena pevným dnem, které by nejlépe mělo být voděodolné. Totéž platí pro materiál aktovky jako takový. Bude-li vodědolný, ochrání učebnice a sešity před rozmáčením. Omyvatelný materiál pomůže rodičům, je potřeba si uvědomit, že školní aktovka dostane „zabrat“ a bude nutné ji čas od času vyčistit.
Společným rysem všech aktovek jsou kromě pevného dna i nastavitelné ramenní popruhy. Ty dovolují tašku individuálně přizpůsobit tělesné konstituci dítěte.
Ramenní popruhy by také měly být polstrované. Musejí nabídnout taktéž dostatečnou šířku, a to nejméně 4 cm. Široké popruhy umožní kvalitní rozložení celkové hmotnosti na záda a ramena. Praktickou součástí každé aktovky je i nastavitelný hrudní pás, který ramenní popruhy propojí. Aktovka díky tomu lépe drží a neklouže ani tehdy, když dítě například běží na autobus.
Praktická uvnitř i navenek
Velmi důležité je i vnitřní uspořádání. Aktovka má nabídnout dost prostoru i na učebnice formátu A4. Dbejte na oddělení jedné přihrádky na svačinu, zabráníte tak tomu, aby si dítko chleba s máslem rozdrobilo do učení. Vhodné jsou i kapsičky na drobnosti, jako jsou klíče, které nebude muset malý školák složitě hledat.
Z bezpečnostních důvodů je nutné, aby byla školní aktovka velmi dobře vidět. Je nutné počítat s tím, že dítě do školy půjde i za zhoršeného počasí, kdy bude nízká viditelnost. Reflexní prvky jsou tedy zásadně důležité pro jeho bezpečnost. Umístěny bývají na popruzích i v boční části aktovky.
K tomu, aby bylo dítě dobře vidět, obecně napomáhají i výrazné barvy. Co se týče designu, dopřejte však dítěti určitou míru svobody a nechte ho vybrat si motiv, který se mu líbí.
Zdroje:
https://www.arecenze.cz/skolni-aktovky/
https://www.bestproducts.com/parenting/g1820/backpacks-for-kids/