Jak vybrat kvalitní rukavice na snowboard? Zaměřte se na materiál a střih

 Jak vybrat kvalitní rukavice na snowboard? Zaměřte se na materiál a střih

Na rukavice byste pro pohodlnou jízdu na snowboardu neměli nikdy zapomenout. Základní pravidlo říká, při nákupu lyžařského oblečení na rukavicích nešetřete. Nikdy. V článku vám ukážeme, jak vybrat snowboardové i lyžařské rukavice.

Vyberte si ten nejvhodnější model

 Jak vybrat kvalitní rukavice na snowboard? Zaměřte se na materiál a střih

Jestli právě vybíráte rukavice na snowboard a nevíte, který model je pro vás ten nejlepší, přečtěte si následující řádky. Zaměříme se na tři základní modely rukavic, na prstové rukavice, palčáky a tříprstové rukavice. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Prstové rukavice – Velmi dobře umí zachovat přirozený pohyb prstů a i když je manipulace s drobnými předměty v rukavicích obtížnější, budete se v nich z hlediska pohyblivosti prstů cítit velmi dobře. Rukavice se mezi sebou v jednotlivých modelech odlišují v zachování si obratnosti a tepelné izolace. Dokonce v některých rukavicích je možné ovládat chytré telefony (například luxusní model Burton gondy).
  • Palčáky – Teplejší verzí rukavic jsou právě palčáky, které skvěle izolují díky tomu, že prsty, vyjma palce, sdílí jeden společný prostor. Pohyblivost je však omezenější než v prstových rukavicích. Vrcholoví sportovci nezřídka dávají přednost palčákům před prstovými rukavicemi právě díky skvělým termoizolačním vlastnostem.
  • Tříprstové rukavice – Dobrý kompromis mezi pohyblivostí prstů a tepelnou izolací představují tříprstové rukavice. Model rukavic má oddělený palec a ukazováček, ostatní prsty jsou spojeny do jednoho prostoru, jako tomu je u palčáků.

Jak vybrat svrchní materiál

Snowboardové rukavice bývají vyrobeny nejčastěji buď z polyesteru, nebo nylonu. Syntetická vlákna mají skvělé vlastnosti právě díky výhodnému poměru prodyšnosti a voděodolnosti. Kvalitnější rukavice mají navíc voděodolnou membránu a mezi nejčastější patří DK Dry®, 32 REPEL DWR či gore-Tex. Vysoce pórovitá membrána gore-Tex je umístěna mezi svrchní plášť a podšívku. Vybrané druhy rukavic jsou vyrobeny z kůže, a když se kůže opatří kvalitním zátěrem, vznikají perfektní rukavice přirozeně odolné vůči vodě a větru. Rukavice jsou poddajné, perfektně izolují a mají dlouhou životnost. Pokud jsou navíc opatřeny membránou, stávají se z nich nejkvalitnější rukavice na trhu. Zajímá vás více? Podívejte se do článku: Jak vybrat snowboardové rukavice.

Rukavice s podšívkou

 Jak vybrat kvalitní rukavice na snowboard? Zaměřte se na materiál a střih

U kvalitních rukavic by měla být podšívka a vložka. Přidaná vrstva materiálu plní funkci tepelné izolace, skýtá vyšší komfort. Kvalitní podšívka se vyrábí z prodyšného syntetického materiálu či vlny, odvádí vlhkost od pokožky ven a udržuje tělo v teple. Podšívka se různí dle značky rukavic. Výrobce Level do rukavic přidává izolační podšívku Primaloft®, značka Burton patentovanou Thermacore™, rukavice Dakine izolují na bázi prodyšného polyesteru.

Vyjímatelná vložka: Ano nebo ne?

Některé rukavice mají vyjímatelnou vložku, kterou můžete také samostatně nosit. V teplejších dnech můžete nosit vložku samostatně jak na svah, tak do města. Rukavice s vložkou můžete nosit ve velmi chladných dnech na svahu, sundáte si rukavice a ve vložce vaše ruce zůstanou v teple, přesto s prsty můžete pohodlně manipulovat. Značka Dakine do vyjímatelných vložek přidává technologii „Touch Screen Compatible“. Díky ní budete ovládat chytrý telefon bez ztráty tepla.

Střihy rukavic a jaký vám bude vyhovovat

Délka manžety, kterou budete volit, záleží pouze na vašich osobních preferencích. Manžeta zabrání vniknutí sněhu pod rukavici dále do rukávu. Při nákupu rukavic zohledněte střih rukávů u bundy na snowboard, a také v jakých podmínkách budete rukavice nosit. Krátké manžety končí v oblasti zápěstí, můžete se v nich svobodněji pohybovat. Rukavice oceníte ve stálejších a teplejších podmínkách. Hodí se lépe k bundě, která má na konci rukávu suchý zip, nebo jiný příchytný systém, který rukáv zúží. Rukavice s dlouhými manžetami zasahují až do oblasti předloktí, lem rukavice se dá utáhnout kolem rukávu bundy. Při jízdě na snowboardu na prašanu je velmi oceníte.

Jak vybrat rukavice pro děti

Rukavice pro děti musí mít kvalitní membránu. Nešetřete na nich. Děti do deseti let věku by měly jezdit pouze v palčácích. Dětské rukavice mají stejné vlastnosti jako rukavice pro dospělé, jsou barevnější a veselejší.

Na co se zaměřit při výběru snowboardových rukavic

Některé rukavice vám jízdu na sněhu zpříjemní vychytávkami a drobnými detaily. Podívejte se, jaké to jsou.

  • Chránič zápěstí – velmi propracovaný chránič zápěstí mají rukavice značky Level s Biomex.
  • Zesílená kritická místa – vybrané modely rukavic mají zesílené dlaně, konečky prstů a palec.
  • Předohýbané prsty – některé rukavice mají prsty předem vytvarované a můžete uchopit snáze hůlky či kotvu vleku.
  • Přídavná kapsa na cennosti
  • Stěrka na brýle – rychle si očistíte sklo brýlí.
  • Polstrování – u rukavic oceníte malé polštářky, které ochrání ruce před kameny, stromy.
  • Nose wipe – díky kusu měkkého materiálu na palci si snadno otřete nos.

Už víte, jaké rukavice si koupíte? Vyberete si je v kamenné prodejně se snowboardovým vybavením, nebo v e-shopu.

Přidej první komentář

Napsat komentář