10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně

10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně

Ochrana životního prostředí je v posledních letech velkým tématem, kterému se věnují nejen politici, ale i řada aktivistů. Mezi těmi nechybí ani děti a dospívající! Stav naší planety trápí řadu lidí napříč generacemi, je tedy nasnadě, že dozrál čas začít se opravdu snažit. Třídění odpadu je v tomto ohledu dobrým krokem vpřed, ulehčíte tak totiž nejen přírodě, ale i vlastnímu svědomí.

Třídit odpad se dnes dá už téměř intuitivně. Barevné kontejnery nás obklopují ze všech stran, navzdory tomu ale existují produkty, u kterých si často nejsme jistí, nebo je možná rovnou třídíme špatně. Které to jsou?

Roličky od toaletního papíru – pokud se nejedná o speciální role, které jsou rozpustné ve vodě a dají se tedy spláchnout do záchodu, patří roličky do koše pro směsný odpad. Ne do kontejneru na papír! Jsou totiž vyrobené z papíru, který už se dále recyklovat nedá.

Papírová plata od vajíček – stejně jako rolička od toaletního papíru, i plato na vajíčka je vyrobeno z papíru, který byl již několikrát recyklován. Znovu už tímto procesem projít nemůže, plato proto patří do směsného odpadu. Roličky i obaly od vajec jde navíc vhodit i do nádoby na biologický odpad, jsou totiž rozložitelné.

10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně

Zrcadla – při vyklízených starých domů, půd a sklepů se občas stane, že se rozbije zrcadlo. Jeho střepy ovšem nepatří do kontejneru na sklo, ale do směsného odpadu. To samé platí i pro keramiku, tvrzená skla a autoskla.

Polystyren – co naopak v kontejneru na směsný odpad být nemá, to jsou zbytky polystyrenu. Ten totiž patří mezi plasty, klidně jej tedy můžete vhodit od žluté popelnice. Výjimkou je pouze polystyren znečištěný kousky omítky, ten by se měl likvidovat jako pracovní odpad.

Staré léky – prošlé léčivo byste nikdy neměli vyhazovat do obyčejného koše. Ostatně všimněte si, že léky jsou označené symbolem přeškrtnuté popelnice. V případě, kdy na to nebudete dbát, můžete svojí neopatrností třeba kontaminovat půdu. Vždy je proto raději odevzdejte v lékárně nebo ve sběrném dvoře.

Papírové kapesníky a kuchyňské utěrky – jsou během procesu recyklace potenciálně nebezpečné, protože mohou obsahovat bakterie a různé nečistoty. Papír, který vyhazujete do modrého kontejneru, by měl být vždy čistý!

Fotografie – staré a nepovedené snímky, které si už nechcete schovávat, patří do směsného odpadu. Stejné je to i v případě pauzovacího papíru, ten totiž také obsahuje chemické látky, které recyklaci znemožňují.

Mobilní telefony – pokud váš věrný společník s definitivní platností dosloužil, můžete ho vhodit do červených nádob na elektronický odpad. Pokud jde o produkt značky Apple, můžete jej prostě jen zanést do prodejny, společnost už se o jeho recyklaci postará sama. Pokud navíc půjde o zařízení, které je ještě pořád v dobrém stavu, můžete se těšit na dárkové karty.

10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně

Kuchyňský olej – po smažení často zůstává zbytkový olej. Pokud ho je málo, můžete jej vsáknout do utěrky a vhodit do směsného odpadu. V případě, že je tuku víc, naplňte s ním po zchladnutí PET lahev a odneste jej do sběrného dvora. Nikdy jej nevylévejte do záchodu, olej se totiž zpevní, ztuhne a začne na sebe nabalovat další nečistoty, což v důsledku vede k ucpání odpadního potrubí.

Papírové kelímky od kávy – i přes svůj zdánlivě vypovídající název tyto produkty nepatří do kontejneru na papír. Obsahují totiž i plasty a je proto lepší, když je budete vhazovat do směsného odpadu. Úplně nejlepší pak bude, když si do kavárny přinesete vlastní termohrnek.

Zajímáte se o ekologii? Pak si nenechte ujít zajímavý článek s názvem 3 důvody, proč dát šanci menstruačnímu kalíšku.

Přidej první komentář

Napsat komentář