Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat
21. 05. 2020, Kategorie Rady a návody
227 shlédnutí

Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-dust-your-home-and-how-often-you-should-be-doing-it

Všichni víme, jak rychle se doma z ničeho nic hromadí prach. Kromě toho, že dráždí oči, prach může způsobovat také alergické reakce, jako jsou zarudlé oči, kýchání a škrábání v krku. Pokud si nejste jisti, jak často máte prach utírat, nebo neznáte nejlepší postupy (prachovky z peří - ano nebo ne?), můžete si nechat poradit od toxikoložky a od odbornice na zdravý úklid.


Jak často byste doma měli utírat prach?

I když trochu prachu není nic vážného, problém nastává, když se prach hromadí a začne přitahovat roztoče. „Lidé, kteří trpí na alergie, obecně reagují na roztoče, což jsou nepatrní živočichové, kteří se živí mrtvými kožními buňkami a vyskytují se v domácím prachu," říká molekulární toxikoložka Rhea Mehta, Ph.D. „Silná reakce na roztoče může dokonce způsobit astma." Neexistuje žádné univerzální pravidlo, jak často byste měli utírat prach, abyste se chránili před roztoči. Záleží to na tom, kde bydlíte. Zde jsou některé faktory, které přispívají k náchylnosti vašeho prostředí na ukládání prachu:

1) Provoz v domácnosti

Protože odumřelé kožní buňky jsou hlavní součástí domácího prachu, čím více lidí žije v domě a čím více času v něm stráví, tím bude více prachu.

2) Vaše čisticí přístroje

 Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat

Dobře fungující čističky vzduchu a vysavače s vysoce kvalitními filtry jsou jistým způsobem, jak vyčistit domov od prachu. Musíte se však ujistit, že pravidelně vyprazdňujete odpadní nádoby a vyměňujete filtry.

3) Domácí mazlíčci

 Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat

Bohužel, čtyřnozí mazlíčci jsou doma obrovským zdrojem vzniku prachu.

4) Druh podlahy

Koberce přitahují a drží více prachu než tvrdé podlahy. Navíc může být obtížné zjistit pouhým pohledem, zda je v koberci prach, zatímco u tvrdých podlah je to mnohem zřetelnější.

5) Vaše zvyky

V domácnostech, kde pravidelně větrají, může být sice čerstvější vzduch, ale často se v nich ukládá i více prachu, zejména pokud žijete ve znečištěném prostředí. Totéž platí pro boty - pokud nosíte venkovní boty v bytě, přinášíte na nich prach a špínu.

Řekněme, že někdo tráví hodně času doma, má koberce, které moc často neluxuje, žije se spoustou chlupatých mazlíčků a rád nechává otevřená okna. Tento člověk si bude muset dávat mnohem větší pozor na prach než ten, který žije sám, je zřídka doma, má podlahy z tvrdého dřeva a neustále má v provozu čističku vzduchu.


„Neexistuje žádný předepsaný časový rámec,“ opakuje expertka na „green cleaning“ (zdravý úklid) Melissa Maker. „Prach je vidět, a podle toho usoudíte, kdy ho musíte odstranit. Všímejte si předmětů a ploch ve vašem bytě a uvidíte, když budou zaprášené.“

Na kterých místech se doma obvykle nejvíc usazuje prach?

Prach se může doma hromadit téměř kdekoli, ale na některých místech je viditelnější než na jiných. Kromě zjevných míst jako na skříních a poličkách nezapomeňte na prach v zákoutích nábytku, kolem rámů dveří a obrázků a dokonce i na pokojových rostlinách.

Jaké jsou nejlepší nástroje a postupy k odstraňování prachu?

Podle Maker je nejlepší pomůckou pro odstraňování prachu v domácnosti tkanina z mikrovlákna. Doporučuje navlhčit hadřík vodou tak, aby byl mírně vlhký, ale ne tak nasáklý, že zanechává mokré stopy.


Až budete mít svůj hadřík připravený, přejeďte přes zaprášený povrch pevným a plynulým pohybem, který Maker nazývá „vzorem S“. Jednoduše otírejte povrch hadříkem tam a zpět z horního rohu do dolního rohu, aniž byste jej přitom zvedli. „Při použití této techniky necháte látku pohltit veškerý prach,“ říká.

Na druhou stranu pomůcky, jako jsou prachovky z peří a smetáčky do ruky, jen prach všude rozvíří, a podle Maker bychom se jim měli vyhnout. Není špatné hned po setření prachu vyluxovat pro případ, že by se nějaký prach dostal na podlahu.

 Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat

Jak mohu zabránit tomu, aby se doma ukládal prach?

„Je téměř nemožné zabránit tvorbě prachu,“ říká Mehta, „ale obecně platí, že čím čistší je váš dům, tím méně prachu se usadí.“ Některé návyky, které přispívají čistšímu domácímu prostředí, zahrnují:

  • Zouvejte se u dveří
  • Pravidelně luxujte
  • Zapínejte digestoř pokaždé, když vaříte
  • Pokud je to možné, kartáčujte své domácí mazlíčky venku
  • Často perte textilie a povlečení
  • Udržujte správnou úroveň vlhkosti
  • Pěstujte nějaké pokojové rostliny

Pokud máte dobré úklidové návyky, možná nebudete muset odstraňovat prach tak často. Když vidíte, že se začíná ukládat prach, utřete jej hadříkem z mikrovlákna, vyluxujte a volně se nadechněte.

Chcete se dozvědět něco o nekompromisním úklidu po japonsku? Přečtěte si článek 65% věcí nepotřebujeme! Takhle se jich můžeme zbavit při úklidu

Oblíbené články

 Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání Tipy, jak dosáhnout úspěchu při vyjednávání

5 motivačních knih, které vám pomohou změnit život 5 motivačních knih, které vám pomohou změnit život

8 roztomilých nápadů na makrónky 8 roztomilých nápadů na makrónky

4 rady, jak si užít svatbu bez stresu 4 rady, jak si užít svatbu bez stresu

 Jak vám může zdravá disciplína pomoci při uskutečňování vašich plánů Jak vám může zdravá disciplína pomoci při uskutečňování vašich plánů

8 nejlepších účesů z copů - postupy krok za krokem 8 nejlepších účesů z copů - postupy krok za krokem

7 nejlepších receptů na sušenky 7 nejlepších receptů na sušenky

3 tipy jak si snadno vybrat nové kolo 3 tipy jak si snadno vybrat nové kolo

4 pokojové rostliny, které kvetou i v zimě 4 pokojové rostliny, které kvetou i v zimě

 Cvičení pěti smyslů, zaměřené na přítomný okamžik, vám uleví od strachu a úzkosti Cvičení pěti smyslů, zaměřené na přítomný okamžik, vám uleví od strachu a úzkosti

12 inspirací pro dokonalý design pokoje dospívající dívky 12 inspirací pro dokonalý design pokoje dospívající dívky

5 způsobů, jak rychle změnit svůj život k lepšímu 5 způsobů, jak rychle změnit svůj život k lepšímu

7 romantických komedií, které vám zpestří karanténu 7 romantických komedií, které vám zpestří karanténu

3 tipy na filmy, které vás dostanou 3 tipy na filmy, které vás dostanou

4 důvody, proč si vytvářet klasická fotoalba 4 důvody, proč si vytvářet klasická fotoalba

11 rad jak najít vnitřní klid a udělat váš den poklidnější a život šťastnější 11 rad jak najít vnitřní klid a udělat váš den poklidnější a život šťastnější

Komentáře

    Vložit nový komentář