Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat
21. 05. 2020, Kategorie Rady a návody
574 shlédnutí

Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-dust-your-home-and-how-often-you-should-be-doing-it

Všichni víme, jak rychle se doma z ničeho nic hromadí prach. Kromě toho, že dráždí oči, prach může způsobovat také alergické reakce, jako jsou zarudlé oči, kýchání a škrábání v krku. Pokud si nejste jisti, jak často máte prach utírat, nebo neznáte nejlepší postupy (prachovky z peří - ano nebo ne?), můžete si nechat poradit od toxikoložky a od odbornice na zdravý úklid.


Jak často byste doma měli utírat prach?

I když trochu prachu není nic vážného, problém nastává, když se prach hromadí a začne přitahovat roztoče. „Lidé, kteří trpí na alergie, obecně reagují na roztoče, což jsou nepatrní živočichové, kteří se živí mrtvými kožními buňkami a vyskytují se v domácím prachu," říká molekulární toxikoložka Rhea Mehta, Ph.D. „Silná reakce na roztoče může dokonce způsobit astma." Neexistuje žádné univerzální pravidlo, jak často byste měli utírat prach, abyste se chránili před roztoči. Záleží to na tom, kde bydlíte. Zde jsou některé faktory, které přispívají k náchylnosti vašeho prostředí na ukládání prachu:

1) Provoz v domácnosti

Protože odumřelé kožní buňky jsou hlavní součástí domácího prachu, čím více lidí žije v domě a čím více času v něm stráví, tím bude více prachu.

2) Vaše čisticí přístroje

 Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat

Dobře fungující čističky vzduchu a vysavače s vysoce kvalitními filtry jsou jistým způsobem, jak vyčistit domov od prachu. Musíte se však ujistit, že pravidelně vyprazdňujete odpadní nádoby a vyměňujete filtry.

3) Domácí mazlíčci

 Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat

Bohužel, čtyřnozí mazlíčci jsou doma obrovským zdrojem vzniku prachu.

4) Druh podlahy

Koberce přitahují a drží více prachu než tvrdé podlahy. Navíc může být obtížné zjistit pouhým pohledem, zda je v koberci prach, zatímco u tvrdých podlah je to mnohem zřetelnější.

5) Vaše zvyky

V domácnostech, kde pravidelně větrají, může být sice čerstvější vzduch, ale často se v nich ukládá i více prachu, zejména pokud žijete ve znečištěném prostředí. Totéž platí pro boty - pokud nosíte venkovní boty v bytě, přinášíte na nich prach a špínu.

Řekněme, že někdo tráví hodně času doma, má koberce, které moc často neluxuje, žije se spoustou chlupatých mazlíčků a rád nechává otevřená okna. Tento člověk si bude muset dávat mnohem větší pozor na prach než ten, který žije sám, je zřídka doma, má podlahy z tvrdého dřeva a neustále má v provozu čističku vzduchu.


„Neexistuje žádný předepsaný časový rámec,“ opakuje expertka na „green cleaning“ (zdravý úklid) Melissa Maker. „Prach je vidět, a podle toho usoudíte, kdy ho musíte odstranit. Všímejte si předmětů a ploch ve vašem bytě a uvidíte, když budou zaprášené.“

Na kterých místech se doma obvykle nejvíc usazuje prach?

Prach se může doma hromadit téměř kdekoli, ale na některých místech je viditelnější než na jiných. Kromě zjevných míst jako na skříních a poličkách nezapomeňte na prach v zákoutích nábytku, kolem rámů dveří a obrázků a dokonce i na pokojových rostlinách.

Jaké jsou nejlepší nástroje a postupy k odstraňování prachu?

Podle Maker je nejlepší pomůckou pro odstraňování prachu v domácnosti tkanina z mikrovlákna. Doporučuje navlhčit hadřík vodou tak, aby byl mírně vlhký, ale ne tak nasáklý, že zanechává mokré stopy.


Až budete mít svůj hadřík připravený, přejeďte přes zaprášený povrch pevným a plynulým pohybem, který Maker nazývá „vzorem S“. Jednoduše otírejte povrch hadříkem tam a zpět z horního rohu do dolního rohu, aniž byste jej přitom zvedli. „Při použití této techniky necháte látku pohltit veškerý prach,“ říká.

Na druhou stranu pomůcky, jako jsou prachovky z peří a smetáčky do ruky, jen prach všude rozvíří, a podle Maker bychom se jim měli vyhnout. Není špatné hned po setření prachu vyluxovat pro případ, že by se nějaký prach dostal na podlahu.

 Jak se zbavit prachu v domácnosti a jak často máme prach odstraňovat

Jak mohu zabránit tomu, aby se doma ukládal prach?

„Je téměř nemožné zabránit tvorbě prachu,“ říká Mehta, „ale obecně platí, že čím čistší je váš dům, tím méně prachu se usadí.“ Některé návyky, které přispívají čistšímu domácímu prostředí, zahrnují:

  • Zouvejte se u dveří
  • Pravidelně luxujte
  • Zapínejte digestoř pokaždé, když vaříte
  • Pokud je to možné, kartáčujte své domácí mazlíčky venku
  • Často perte textilie a povlečení
  • Udržujte správnou úroveň vlhkosti
  • Pěstujte nějaké pokojové rostliny

Pokud máte dobré úklidové návyky, možná nebudete muset odstraňovat prach tak často. Když vidíte, že se začíná ukládat prach, utřete jej hadříkem z mikrovlákna, vyluxujte a volně se nadechněte.

Chcete se dozvědět něco o nekompromisním úklidu po japonsku? Přečtěte si článek 65% věcí nepotřebujeme! Takhle se jich můžeme zbavit při úklidu

Máte doma pejska?
Ano (61 %)
Ne (34 %)
Nevím (6 %)

Oblíbené články

4 základní rady pro perfektní domácí manikúru 4 základní rady pro perfektní domácí manikúru

5 nejlepších komedií pro ženy 5 nejlepších komedií pro ženy

 Mluvte s láskou: Jak vaše slova mohou doslova měnit váš mozek Mluvte s láskou: Jak vaše slova mohou doslova měnit váš mozek

7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let 7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let

 Tyto neuvěřitelné děti se naučily, jak otevřít své třetí oko a číst se zakrytýma očima Tyto neuvěřitelné děti se naučily, jak otevřít své třetí oko a číst se zakrytýma očima

9 filmů, které prostě patří k vánočním svátkům 9 filmů, které prostě patří k vánočním svátkům

4 rady, jak si co nejvíc zpříjemnit těhotenství 4 rady, jak si co nejvíc zpříjemnit těhotenství

3 nápady, jak je možné používat ozonování v domácím prostředí 3 nápady, jak je možné používat ozonování v domácím prostředí

 Recept na zdravý středomořský banánový chlebíček Recept na zdravý středomořský banánový chlebíček

5 univerzálních dárků, kterými potěšíte každého 5 univerzálních dárků, kterými potěšíte každého

7 nejlepších receptů na sušenky 7 nejlepších receptů na sušenky

3 tajemství, která stojí za skvělou instagramovou fotkou 3 tajemství, která stojí za skvělou instagramovou fotkou

9 dalších chyb při vaření 9 dalších chyb při vaření

8 důvodů, proč je kočka nejlepší zvíře 8 důvodů, proč je kočka nejlepší zvíře

4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste 4 věci, které byste měli vědět o fenoménu Zero Waste

3 důvody proč cestovat 3 důvody proč cestovat

Komentáře

    Vložit nový komentář