Myopatie řadíme mezi neurologické poruchy. Nejčastěji dochází k nervovému onemocnění kosterních svalů. Z velké části jsou tyto poruchy symetrické, to znamená, že zasahují proximální pletencové svalstvo (proximální svaly se nachází u středu těla). Myopatie se projevuje svalovou slabostí. Zajímá vás, jak myopatie vzniká?
Příčiny
- zánětlivé onemocnění (jako je např. polymyozitida, dermatomyozitida)
- hypo/hyperfunkce štítné žlázy, endokrinně/metabolicky podmíněně
- toxicita či léky indukující myopatii (kortikoidy, statiny (léky na vysoký cholesterol), antirevmatika, léky s protizánětlivým/imunosupresivním účinkem
- vrozená vada
Projevy myopatie
Hlavním projevem myopatie je snížená reflexe svalů. I když jsou tyto reflexy utlumeny, nezanikají 100%. Pacient s myopatií pociťuje bolesti svalů. Jelikož bývá tato porucha symetrická, vzniká myopatický syndrom. Mezi jeho projevy patří:
- Hyperlordóza – bederní páteř je prohnutá, díky čemu pacient chodí s vypouklým břichem
- Kachní chůze – pokles pánve u končetiny vyvolává změnu chůze
- Myopatický šplh – ke zvednutí z dřepu nebo polohy na čtyřech musí pacient využít ruce
Pacienti s myopatií dolních končetin ztěžka chodí do schodů, zvedají se z dřepu či sedu. Pro pacienty s myopatií horních končetin je náročné česat se nebo věšet prádlo. Pokud je myopatie způsobena poruchou štítné žlázy, těžko se polyká.
Léčba myopatie
Způsob léčby se vybírá na základě onemocnění. U mírnější formy statinové myopatie je nutné vysazení léku. I přesto je někdy nutné podstoupit dialýzu. Poruchy svalů lze léčit kortikosteroidy.
Autoimunitní forma vyžaduje podávání imunosupresiv.
Nezapomeňte, že důležitým bodem je zdravá a vyvážená pestrá strava – pacienti musí dbát na svou váhu. Vhodným pohybem je plavání nebo jízda na koni.
Jak na domácí léčbu?
Pacientům velmi prospívá dlouhodobá terapie pomocí oxygenerátoru. Kyslíkový oxygenátor pomůže všem, kteří plánují zlepšit svůj zdravotní stav. Protože je zvýšený příjem kyslíku pro svaly a tkáně velmi blahodárný, dochází k postupné regeneraci.
Kyslíkovou terapii neodkládejte. Vybrat si můžete přenosné nebo statické oxygenerátory. Ceny se pohybují již od 70 Kč/den.
Při zapůjčení na 14 a více dní je doprava po Praze zdarma. Osobní vyzvednutí v Praze 4 je také zdarma. Do jiných koutů ČR Vám oxygenerátor dopravíme za 250 Kč.
Nabízíme také veškeré příslušenství. Celý ceník najdete na našich stránkách.
Půjčte si svůj kyslíkový oxygenátor ještě dnes na čísle +420 776 243 440 nebo e-mailu pujcovna@oxymed.cz.