Jak na finance během studií

 Jak na finance během studií

Ať se nám to líbí nebo ne, peníze jsou důležitou součástí běžného života. Jestliže jich člověk má dostatek nebo dokonce přebytek, má o starost méně. Avšak v dnešní době si většina lidí stěžuje spíše na pravý opak, na nedostatek. Velkou skupinou mezi těmito lidmi jsou studenti.

Je to pochopitelné, stíhat práci kromě školy, není zrovna dvakrát jednoduché. Především pokud jste zrovna v maturitním ročníku, nebo děláte více škol zároveň. Většina má štěstí, pokud je během studia podporují rodiče nebo jiní příbuzní, ale jestliže si chtějí něco našetřit i do budoucna, situace je náročnější. Zde máte několik rad, v případě, že jste na tom podobně. 

1) Organizace

 Jak na finance během studií

Naučit se zacházet s penězi již v mladém věku, je mnohem důležitější, než si často uvědomujeme. Jestliže již od mala vám rodiče dávali pravidelné částky, ze kterých jste si museli našetřit, když jste něco chtěli, berte to jako velký bonus. Naučili jste se vytrvalosti a uspořádanosti. Nebylo to tak? Nevadí. V obou případech doporučujeme pořídit si deník nebo diář, do kterého si budete zapisovat veškeré úspory a výdaje. Můžete si zde taktéž udělat finanční plán, podle kterého se budete v budoucnu řídit.  

2) Spořící účet

 Jak na finance během studií

Mnohdy se vyplatí, zařídit si spořící účet. Úroková sazba totiž bývá zpravidla vyšší než na běžném, a proto vám hodí pár korunek navíc. Rozhodnete-li se tedy zařídit si účet, máte dvě možnosti – buď s výpovědní lhůtou nebo bez.

Patříte mezi lidi, kteří rádi utrácí a věčně nic neušetří? V tom případě se vám vyplatí účet s výpovědní lhůtou, jelikož peníze budete moci vytáhnout, až po nějaké chvíli a pokud byste se rozhodli do účtu zasáhnout předběžně, nemine vás pokuta. Kdežto rozhodnete-li se pro druhou variantu, budete moci kdykoliv své peníze vytáhnout a zacházet s nimi, jak se vám zlíbí. 

3) Drobnosti

 Jak na finance během studií

Každá koruna navíc je dobrá, proto neváhejte ušetřit i na maličkostech. Místo nových knih, si je kupte od předešlého ročníku, pomůžete tak nejen sobě, ale i dalším studentům. Nebo můžete vytáhnout kolo a ušetřit za hromadné dopravní prostředky.

4) Práce

 Jak na finance během studií 

Než abyste se neustále fyzicky vyčerpávali v nějakém fast foodu, zvažte své schopnosti a nabídněte lidem okolo své služby. Může to být doučování, překlady, tvorba stránek, fotografování, manuální tvorba, nauka na hudební nástroj atd. Spojte svůj koníček s prací a třeba zjistíte, že se vaše příjmy s nižší námahou zvýšily.  

Chystáte se na vysokou? Podívejte se na 4 věci, které vás na vysoké překvapí.

Přidej první komentář

Napsat komentář