5 doporučení, jak můžete využívat bílý šum v každodenním životě
01. 01. 2020, Kategorie Zdraví a sport
1165 shlédnutí

5 doporučení, jak můžete využívat bílý šum v každodenním životě

https://www.mindbodygreen.com/articles/what-is-white-noise-and-what-can-it-do-for-you?

Bílý šum se používá už léta, aby lidem pomohl relaxovat a spát. Víte, jak zní a proč je tak účinný?

Co to je bílý šum?

Bílý šum je monotónní zvuk – šum, který je tvořen kombinací mnoha různých frekvencí zvuku. Dokáže odfiltrovat většinu ostatních obtěžujících zvuků. Představte si ho jako třeba zvuk vysavače, digestoře, sprchy, vodopádů nebo oceánu.

Bílý šum se mimo nahrávky a přístroje vydávající tento zvuk nevyskytuje příliš často. „Většina zvuků v přírodě takhle nezní,“ zdůrazňuje audioložka Anna C. Cosgrove. Bílý šum není jediný „barevný“ šum - existují i jiné zvuky, založené na různých zvukových frekvencích, jako je modrý, růžový a hnědý šum.

Co dělá s naším tělem?

Bílý šum může ovlivnit tělo několika způsoby, a každý jej může zažít trochu jinak. Například, zatímco někteří lidé shledávají, že dobře reagují na bílý šum, jiní mohou zjistit, že jim lépe vyhovuje hnědý šum. Obecně však toto jsou hlavní způsoby, jak může bílý šum ovlivnit tělo:

1) Pomáhá zlepšit spánek

5 doporučení, jak můžete využívat bílý šum v každodenním životě

Účinky bílého šumu na spánek byly do značné míry zkoumány. Jedna studie publikovaná v časopise „Journal of Caring Sciences“ sledovala spánkové vzorce lidí, kteří byli hospitalizováni - někteří byli vystaveni bílému šumu, zatímco jiní nebyli. Vědci zjistili, že u těch, kteří spali s bílým šumem, se nezměnilo v průměru množství spánku, kterého dosáhli za noc, zatímco u kontrolní skupiny, která neměla bílý šum, zjistila, že jejich průměrná doba spánku klesla z přibližně sedmi hodin na méně než pět hodin za noc.

Další studie zveřejněná v časopise „Sleep“ zjistila, že lidé usnuli v průměru o 40 % rychleji, když byli vystaveni bílému šumu, než když slyšeli normální zvuky prostředí. Běžné zvuky mohou narušovat kvalitu našeho spánku. Bílý šum však může pomoci tyto zvuky blokovat, takže člověk může lépe spát.

2) Pomáhá uspat miminka

5 doporučení, jak můžete využívat bílý šum v každodenním životě

Uspat kojence může být složité, ale výzkum zjistil, že bílý šum může pomoci. Jedna starší studie analyzovala dvě skupiny 20 dětí ve věku mezi 2 a 7 dny. Většina dětí ve skupině s použitím bílého šumu - 80 % - spala během pěti minut, zatímco pouze 25 % dětí bez bílého šumu usnulo během této doby. V důsledku toho vědci dospěli k závěru, že „bílý hluk může matkám pomoci uspat neklidné děti.“

"Bílý šum blokuje zvuky domácnosti, které by mohly narušit spánek, jako jsou sourozenci nebo konverzace rodičů," říká psycholožka Alicia H. Clark. "Bílý šum může také napodobovat fyziologické zvuky uvnitř těla, jako je tlukot srdce nebo trávení, které jsou pro dítě známé, a proto ho uklidňují, pokud zvuk není příliš hlasitý."


Hlasitost je však důležitá. Výzkum publikovaný v časopise „Pediatrics“ zjistil, že několik používaných zvukových přístrojů puštěných na největší hlasitost přesáhlo 50 dBA, což je současný doporučený hlukový limit pro kojence v nemocničních zařízeních. Proto je doporučeno, aby rodiče přesunuli kojenecké uspávací zařízení od jejich spícího dítěte dále než 200 centimetrů a aby snížili hlasitost, a tak chránili sluch dítěte. V obchodech je možné koupit plyšové hračky, které v sobě mají vložený speciální strojek, na kterém můžete pouštět několik typů bílého šumu: vlastní bílý šum, šumění mořských vln, zvuky dělohy, tlukot srdce a podobně. Konečně se vyspíte!

3) Může zmírnit úzkost

5 doporučení, jak můžete využívat bílý šum v každodenním životě

Jedna studie publikovaná v „Journal of Nursing Research“ zkoumala chování 63 pacientů s úzkostnou demencí, z nichž někteří byli pokusně vystaveni bílému šumu. Studie zjistila, že ti, kteří byli vystaveni bílému šumu, byli výrazně méně rozrušeni během poslouchání zvuku i později, než ti, kteří mu vystaveni nebyli.

Úzkost má často podobu vnitřní řeči a myšlenek, které je obtížné ignorovat nebo zastavit. Bílý šum může lidem s úzkostí pomoci zablokovat tuto řeč a myšlenky. „Stejně jako mantra nebo uklidňující prostředí může bílý šum poskytnout základní útočiště, když se nemůžeme zbavit nutkavých myšlenek,“ říká Clark.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak bojovat proti úzkosti, je převzít kontrolu. „Bílý šum může významně pomoci ovlivnit vaše prostředí a zajistit tak kontrolu, když přichází úzkost,“ vysvětluje Clark. Výsledky této studie podporují bílý šum jako jednoduchý, pohodlný a neinvazivní postup, který zlepšuje agitované chování seniorů s demencí. Tyto výsledky mohou sloužit jako návod pro poskytovatele zdravotní péče, kteří se o takové pacienty starají.

4) Pomáhá při studiu

5 doporučení, jak můžete využívat bílý šum v každodenním životě

Výzkum zjistil souvislost mezi studiem s bílým šumem a zapamatováním informací. Jedna studie publikovaná v „Scientific Reports“ sledovala 80 studentů, kteří měli za úkol naučit se názvy 20 neznámých věcí. Každá osoba prošla pěti fázemi učení, po nichž následoval paměťový test. Polovina účastníků poslouchala během fází učení bílý šum a polovina se učila v tichu. Vědci zjistili, že skupina s bílým šumem měla lepší výsledky ve srovnání se skupinou bez bílého šumu.

Bílý šum může být užitečný pro studium jednoduše proto, že pomáhá překrýt další zvuky. Bílý šum blokuje nebo maskuje zvuky, které by se obvykle daly slyšet v tiché místnosti.


5) Pomůže snížit tinnitus

Tinnitus je častý stav, který vyvolává zvonění nebo bzučení v jednom nebo obou uších. Tyto zvuky mohou být trvalé nebo přechodné - a bílý šum zde může pomoci.

"Někteří lidé dostanou tinnitus, když jejich mozek už neslyší zvuky, což vede mozek k vyvolání vlastního nervového šumu ve formě zvonění," říká Cosgrove. "Přítomnost bílého šumu způsobí, že mozek namísto nervového hluku poslouchá bílý šum." Máte zájem vyzkoušet bílý šum? V tom případě mějte hlasitost pod kontrolou. „Měl by být slyšitelný, ale ne příliš hlasitý,“ říká Cosgrove.

Jak si bílý šum opatřit?

5 doporučení, jak můžete využívat bílý šum v každodenním životě

Můžete si opatřit přenosný relaxační přístroj s bílým šumem, který maskuje rušivé zvuky z okolí a pomáhá vytvořit příjemné prostředí. Nebo si různé nahrávky bílého šumu můžete pouštět z Internetu nebo si je stáhnout do mobilu nebo diktafonu.

Používání bílého šumu je čím dál tím oblíbenější mezi všemi, kteří se chtějí lépe soustředit, zlepšit spánek, překrýt jiné obtěžující zvuky nebo si zajistit soukromí.

Narušený spánek má neblahý vliv na naše zdraví a duševní pohodu. V následujícím článku se můžete dočíst, co ještě lze pro zlepšení spánku udělat 8 snadných tipů na lepší spaní


Pijete doma alkohol?
Ano (45 %)
Ne (50 %)
Nevím (6 %)

Oblíbené články

7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení 7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení

5 signálů, že jste se ponořili do hluboké meditace 5 signálů, že jste se ponořili do hluboké meditace

3 způsoby, jak lépe usínat 3 způsoby, jak lépe usínat

7 překvapivých příznaků, že trpíte nedostatkem bílkovin 7 překvapivých příznaků, že trpíte nedostatkem bílkovin

8 ingrediencí, kterými zpestříte své recepty na saláty 8 ingrediencí, kterými zpestříte své recepty na saláty

3 rady, jak získat pevný vypracovaný zadek 3 rady, jak získat pevný vypracovaný zadek

11 kroků ke skvělé pleti 11 kroků ke skvělé pleti

4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv 4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv

5 tipů na zdravou snídani, která vás zaručeně nastartuje! 5 tipů na zdravou snídani, která vás zaručeně nastartuje!

5 důvodů, proč si pořídit psa 5 důvodů, proč si pořídit psa

5 tipů, jak zpevnit svaly pánevního dna 5 tipů, jak zpevnit svaly pánevního dna

5 důvodů, proč se stát příznivcem obuvi barefoot 5 důvodů, proč se stát příznivcem obuvi barefoot

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte 3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

4 cviky pro pevnější prsa 4 cviky pro pevnější prsa

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den 13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

4 přírodní energetické nápoje na povzbuzení 4 přírodní energetické nápoje na povzbuzení

Komentáře

    Vložit nový komentář