4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat
25. 11. 2019, Kategorie Rady a návody
790 shlédnutí

4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat

https://www.mindbodygreen.com/articles/4-key-principles-of-mindfulness-how-to-practice-them-today

Mnoho lidí dnes mluví o mindfulness. Ale už se moc nemluví o tom, co to vlastně znamená, jak začít, a jak dále postupovat, když často prožíváme úzkost, stres, strach a deprese.

Bdělá pozornost neboli „mindfulness“ je stav mysli, který je spojen se zaměřením pozornosti na přítomný okamžik, s omezením pojmového myšlení, s důkladným uvědomováním si všeho, co přichází do vědomí, přičemž se toto děje s postojem otevřenosti, nehodnocení, neulpívání, přijímání a neusilování. Díky těmto vlastnostem mysli se rozvíjejí faktory, které pozitivně ovlivňují terapeutické procesy při zvládání stresu, při léčbě závislostí, psychotických poruch, fobií, traumatu, při poruchách spánku, při sexuálních a dalších poruchách.


Člověk však může vědět, o co při bdělé pozornosti jde, a mít v úmyslu ji praktikovat, ale pokud nemá hlubší porozumění sebe samého, nepraktikuje ji pravidelně, nebere na sebe odpovědnost za své prožitky a nepřetržitě neuvádí své poznatky v život, bude to obtížné.

Licencovaná klinická socioložka Stephanie Catalano vyvinula snadný vzorec nazývaný „Magická čtyřka“, aby vysvětlila klíčové zásady bdělé pozornosti a to, jak je praktikovat:

4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat

1) Vnímání

Vnímání je stav „být si něčeho vědom.“ Být vědomý znamená soustředit se na to, co se momentálně děje, včetně uvědomování si vlastního těla, držení těla a dýchání. Tento princip umožňuje osobě reagovat na jakékoli překážky, bloky nebo přesvědčení, které jí brání žít v současném okamžiku. 


Jak to procvičovat: Můžete praktikovat vnímání každý den jednoduše tím, že začnete věnovat pozornost svým myšlenkám, pocitům, vnímání a reakcím. Věnujte pozornost jakémukoli napětí ve vašem těle a uvolněte je podle potřeby. Když zjistíte, že jste v myšlenkách unášeni do minulosti nebo do budoucnosti, můžete udělat následující:

  • Všimněte si, kde se nachází vaše pozornost.
  • Zaměřte se na to, co se děje právě teď.

Toho lze dosáhnout, když se soustředíte na vjemy vašich smyslů v současném okamžiku. Co slyšíte, vidíte, čicháte, chutnáte a hmatáte? Nechte své smysly, aby vás přivedly do právě prožívaného okamžiku.

2) Přijetí

Přijetí je uznat osobu, místo, proces, zážitek nebo stav, aniž byte se to pokusili změnit. Je to přijmout někoho nebo něco takové, jaké to je, aniž byste měli snahu to kontrolovat nebo měnit výsledek. To také zahrnuje sebepřijetí a přijetí minulých životních událostí.

Tato zásada je důležitá, protože abychom mohli začít žít v současném okamžiku, musíme si uvědomit, co je pod naší kontrolou a co není. Mnoho lidí tráví spoustu času tím, že se soustředí na lidi, místa a věci, které jsou mimo jejich kontrolu, stejně jako na to, co přijde. To vše narušuje jejich schopnost žít v přítomnosti.


Jak to procvičovat: Přijetí můžete praktikovat denně tím, že rozpoznáte, kdy se snažíte ovládat někoho nebo něco mimo vás a vzdáte se toho, co je mimo vaši kontrolu. Když to uděláte, všimnete si, že se začnete cítit lépe.

Všichni víme, že nemůžeme změnit to, co už se stalo, ani nemůžeme předpovídat, jak něco dopadne, ale vždy máme možnost si vybrat, jak budeme sami reagovat.

3) Odpovědnost

4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat

Odpovědnost přijmout něco, za co sami můžeme. Je to odpovědnost za své chyby, aniž byste obviňovali jinou osobu, místo nebo událost. Odpovědnost znamená také uvědomit si, jaký vliv máte na to, co se vám děje.

Jak to procvičovat: Začnete cítit odpovědnost za to, co se stalo, jak se cítíte a jak reagujete. Součástí odpovědnosti je dovolit si být zranitelní, stejně jako ujasnit si, jaké jsou vaše hranice.

4) Akce

Akce je proces „dělání.“ Je to aplikace dovedností a podniknutí kroků, které vám pomohou posunout se ve vašem životě dál, zůstat v rovnováze a dosáhnout vašich cílů a snů. Akce vám pomůže procházet každodenním stresem a v případě potřeby si uvědomit prožívání současného okamžiku.

Jak to procvičovat: Můžete začít vytvořením rutin, které vás nastaví na úspěch a na dobré pocity. Cílem je aplikovat své znalosti, vyhnout se odkládání a začít uskutečňovat svá přání, ať už je to jóga, nalezení nového zaměstnání, nebo upřímná konverzace, kterou jste chtěli uskutečnit. Nejdůležitějším smyslem je plně pochopit, že pouze vy máte schopnost jednat směrem k uskutečnění toho, co chcete.

To samozřejmě nejsou jediné způsoby, jak tyto principy procvičovat, ale spíše průvodce, který vám pomůže zahájit vaši cestu k sobě. Cílem je věnovat pozornost každému okamžiku a zaměřit se na „tady a teď“ kdykoli to potřebujete. Žít v přítomnosti není něco, co děláme; je to způsob života. Pokud zůstanete věrní těmto čtyřem principům, zjistíte, že bude snadnější prožívat život takový, jaký je.

Další zajímavosti o duševním zdraví se můžete dozvědět v článku Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost

Oblíbené články

 Začněte podnikat prostřednictvím vlastního e-shopu Začněte podnikat prostřednictvím vlastního e-shopu

8 důvodů, proč je kočka nejlepší zvíře 8 důvodů, proč je kočka nejlepší zvíře

7 věcí, které by si muži přáli, aby o nich ženy věděly 7 věcí, které by si muži přáli, aby o nich ženy věděly

 Naučíme vás, jak být šťastnější a spokojenější se svým životem Naučíme vás, jak být šťastnější a spokojenější se svým životem

 Jak vám může zdravá disciplína pomoci při uskutečňování vašich plánů Jak vám může zdravá disciplína pomoci při uskutečňování vašich plánů

8 nejlepších účesů z copů - postupy krok za krokem 8 nejlepších účesů z copů - postupy krok za krokem

4 místa, kde je radost se učit 4 místa, kde je radost se učit

9 dalších chyb při vaření 9 dalších chyb při vaření

4 pokojové rostliny, které kvetou i v zimě 4 pokojové rostliny, které kvetou i v zimě

3 tajemství, která stojí za skvělou instagramovou fotkou 3 tajemství, která stojí za skvělou instagramovou fotkou

10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně 10 věcí, které pravděpodobně recyklujete špatně

 Recept na mraženou horkou čokoládu Recept na mraženou horkou čokoládu

4 rady, jak si zpříjemnit cestu letadlem 4 rady, jak si zpříjemnit cestu letadlem

5 důvodů, proč si začít psát deník 5 důvodů, proč si začít psát deník

5 tipů, jak mít na vše více času 5 tipů, jak mít na vše více času

7 tipů, jak přežít dlouhou cestu letadlem 7 tipů, jak přežít dlouhou cestu letadlem

Komentáře

    Vložit nový komentář