Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle
29. 11. 2020, Kategorie Zdraví a sport
172 shlédnutí

Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle

https://www.livescience.com/49652-what-is-brown-fat-facts.html

V současnosti vzbudila celosvětový zájem metoda „Ledového muže“ Wima Hofa, která zahrnuje dechové cvičení a otužování. V komunitě lidí kolem Wima Hofa se často mluví o významu hnědého tuku, který dokáže vytvářet vnitřní teplo, a Wim si ho vypěstoval neobvyklé množství. Vy to můžete dokázat pravidelným otužováním také. Díky velkému množství hnědého tuku je Wim Hof mimořádně odolný vůči extrémnímu chladu. Jím vynalezená Wim Hofova metoda dokazuje, že hranice možností lidského těla můžeme neuvěřitelně posouvat.

Hnědý tuk vs. bílý tuk

V našem těle máme dva hlavní typy tuku. Bílý tuk slouží především jako zásobárna kalorií. Většina tuku v těle je bílý tuk. Obvykle se ukládá do stehen, boků a břicha. Příliš mnoho bílého tuku na břiše může zvýšit riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu.


Hnědý tuk a bílý tuk se skládají z různých složek. Bílý tuk je tvořen velkými kapičkami lipidů nebo mastných kyselin. Buňky v hnědém tuku jsou drobné kapénky plné mitochondrií. Přijímají živiny, jako je cukr a bílý tuk, rozkládají je na energii, a tím produkují teplo. Mohli bychom tedy říci, že hnědý tuk „požírá“ bílý tuk. Hnědý tuk ukládá více energie na menším prostoru než bílý tuk.

 Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle

Děti se rodí se spoustou hnědého tuku mezi lopatkami a v oblasti krku. Novorozenci se nemohou třást, což je jeden ze způsobů, jak tělo vytváří teplo. Hnědý tuk pro ně funguje jako zdroj tepla. Dospělí s přibývajícím věkem hnědý tuk ztrácejí a v chladu se zahřívají chvěním.

 Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle

Významnou úlohu v regulaci tělesné teploty má hnědý tuk také u hibernujících živočichů, a to v jejich případě i v dospělosti – pomáhá jim udržet stálou teplotu těla při podchlazení v období zimního spánku.

Nejnovější výzkumy o hnědém tuku

Hnědý tuk může být těžké najít a studovat. Je to proto, že hnědé a bílé tukové buňky jsou často smíchány dohromady v tukové tkáni. V roce 2009 ale vědci zjistili malé množství hnědého tuku také u dospělých. Navíc zjistili, že lidé s nižšími indexy tělesné hmotnosti (BMI) měli tendenci mít více hnědého tuku. Toto zjištění naznačuje „potenciální roli hnědého tuku v metabolismu dospělých lidí,“ uvedli vědci ve svých zjištěních. Hnědý tuk se nachází v těle na nepředvídatelných místech. „Víme, kde lze najít hnědý tuk, ale není to vždy u každého člověka stejné. Najdete jej obvykle v oblasti krku a ramen, ale nemá jej tam každý,“ řekl Aaron Cypess, vedoucí odboru pro cukrovku, endokrinologii a obezitu v Národním ústavu pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin, a současně člen výzkumného týmu, který v roce 2009 zjistil hnědý tuk u dospělých. V nedávné studii našel Cypess a jeho kolegové hnědý tuk také v hrudi a na páteři skupiny zdravých mladých mužů. „Pravděpodobně každý má několik buněk hnědého tuku,“ řekl Cypess. „Věřím, že jej můžeme aktivovat a kultivovat. Pravděpodobně je můžeme kultivovat u kohokoli.“

Trávení času v chladu činí váš hnědý tuk aktivnějším, a může dokonce způsobit růst nových buněk hnědého tuku. Uvádí to studie z roku 2014, kterou provedli vědci z National Institutes of Health a která byla zveřejněna v časopise Diabetes. „Pomáhá nám udržovat naši tělesnou teplotu,“ uvedla Barbara Cannon, profesorka fyziologie Wenner-Grenn Institute ve Stockholmu. „Stejně udržují víceméně konstantní tělesnou teplotu savci a ptáci.“ 

 

Podle nejnovějších výzkumů se hnědý tuk může podílet na produkci tepla a spalování nadbytečné energie (což by mohlo být užitečné pro prevenci obezity). Rovněž se může za života savců jeho zásoba začít opět poněkud zvětšovat v souvislosti aklimatizací na chlad. Připomeňme si další přínosy otužování:

  • snížení stresu – rychle zvedne hladinu stresového hormonu, ten pak opětovně rychle klesne na nižší úroveň, než byla ta původní (zvýšená hladina kortizolu = zhoršení imunity)
  • zlepšuje imunitu a obranyschopnost organismu
  • hubnutí, zrychlení metabolismu
  • posiluje oběhovou soustavu
  • zlepšuje psychický stav a náladu
  • tělo lépe snáší teplotní výkyvy

 Fascinující informace o fungování hnědého tuku v lidském těle
  
Pohodlný způsob života, jakým většina lidí dnes žije, nedělá naše těla zdravějšími a výkonnějšími, ale naopak slabšími a nemocnějšími. I tak však můžeme podniknout spoustu kroků k obnovení zdraví a síly. Více se můžete dozvědět v článku Studená sprcha podle „Ledového muže“ Wima Hofa má zázračné účinky na zdraví

 

Pijete alkohol každý den?
Ano (22 %)
Ne (75 %)
Nevím (4 %)

Oblíbené články

10 důvodů, proč začít s pole dance 10 důvodů, proč začít s pole dance

 Proč byste měli dodržovat pravidelný režim  spánku – a zvlášť během karantény? Proč byste měli dodržovat pravidelný režim spánku – a zvlášť během karantény?

5 výhod ekolahví 5 výhod ekolahví

3 metody přerušovaného hladovění pro začátečníky: výhody, nevýhody a zdravotní přínosy 3 metody přerušovaného hladovění pro začátečníky: výhody, nevýhody a zdravotní přínosy

 Honeydew vs. Cantaloupe: Který z těchto letních melounů je zdravější? Honeydew vs. Cantaloupe: Který z těchto letních melounů je zdravější?

 Velká chyba, kterou děláme při keto dietě + co s tím? Velká chyba, kterou děláme při keto dietě + co s tím?

4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv 4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv

4  tipy, jak zatočit se stresem z pohodlí vašeho domova 4 tipy, jak zatočit se stresem z pohodlí vašeho domova

6 důvodů, proč pěstovat mátu 6 důvodů, proč pěstovat mátu

3 důvody, proč zkusit alespoň měsíc abstinovat 3 důvody, proč zkusit alespoň měsíc abstinovat

 Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu Lípa pro pevné zdraví, klid a pohodu

5 doporučení, jak můžete využívat bílý šum v každodenním životě 5 doporučení, jak můžete využívat bílý šum v každodenním životě

5 ekologických značek, které ulehčí nejen planetě, ale i vaší domácnosti 5 ekologických značek, které ulehčí nejen planetě, ale i vaší domácnosti

5 příznaků, že pijete málo vody 5 příznaků, že pijete málo vody

5 zásad zdravého pitného režimu 5 zásad zdravého pitného režimu

 Zdravě vypadající pleť není samozřejmost. Co (ne)dělat, abyste ji měla i vy? Zdravě vypadající pleť není samozřejmost. Co (ne)dělat, abyste ji měla i vy?

Komentáře

    Vložit nový komentář