Dámský Gambit

Recenze seriálu Dámský Gambit

Jedna z nejdiskutovanějších novinek netflixové dílny, podle novely Waltera Tevise. V hlavní roli s úžasnou Anyou Taylor-Joy, mladým hereckým objevem, ale rozhodně ne žádným filmovým nováčkem. Drama odehrávající se v 50. letech ve Spojených státech, mapuje příběh výjimečného šachového talentu, jehož cesta ke slávě je komplikována drogovou závislostí a nedůvěrou v ženu, která najednou vstupuje do, do té doby, ryze mužského sportu.

 Dámský Gambit

„Ženy do šachů nepatří“ – věta, která zazní v první dílu a dala by se považovat za jakousi hlavní osu příběhu, kdy hrdinka dokazuje, že to tak vlastně vůbec není. Od počátku sledujeme vývoj mladé dívky – Elizabeth Harmon, která kvůli autonehodě přijde o matku a skončí v sirotčinci. Velmi brzy se objevuje její výrazný matematický talent, záhy se seznamuje se správcem objektu, se kterým hraje šachy ve sklepě a který jí vysvětlí základní pravidla hry. V 50. letech bylo legální podávat dětem na sklidnění opium – Elizabeth objevuje, že po jeho užití si snáze vizualizuje šachové partie, „promítá“ si na strop své odehrané partie a hledá v nich chyby – spirála závislosti se roztáčí. Talent 9 letého dítěte nezůstane dlouho bez povšimnutí a po porážce celého šachového klubu malou dívenkou začíná její strmá cesta ke slávě.

Celý její příběh je koncipován jako přerod z „ošklivého kačátka“ na Královnu šachových turnajů. Beth se v pubertě dostává ze sirotčince, díky adopci. V „normální“ rodině se začíná socializovat a objevuje, že v šachu se dá vzdělávat a vlastně na něm i dost slušně vydělat. Přihlásí se na svůj první šachový turnaj, který samozřejmě s přehledem vyhraje a červený koberec pro nástup Královny je připraven. Seriál má skvělé scenáristické pojetí – charaktery šachistů, které Beth při svojí cestě potkává jsou originální, uvěřitelné a dotažené do konce. Za zmínku stojí postavu Harryho Baltika, Beth soupeře a budoucího partnera – jeho role se se ctí zhostil Harry Melling a pokud si ho někdo pamatujete v roli Dudleyho Dursleyho, budete muset uznat, že puberta v některých případech dokáže zázraky.

Nechci zde vyzradit celý děj, nicméně musím říct, že že seriál vás vtáhne a jen tak nepustí. Musím tedy uznat, že autoři občas použili dost předvídatelný zvrat, ale to je snad jen jediná vada na kráse. U seriálu strávíte dohromady cca 6,5 hodiny, ovšem skoro stejný čas strávíte následně studiem teorie šachu, sicilské obrany, gambitů či Scheveningské varianty. Šachy jsou královská hra a seriál jejich krásu dokonale podrthl a zvýraznil.

Kategorizováno v:

Rady a návody,

Poslední aktualizace: 24. 5. 2022