3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?
22. 10. 2018, Kategorie Zdraví a sport
1149 shlédnutí

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

Péťa Stenzelová

Také patříte mezi ty zmatené strávníky, kteří mají tak trochu nepořádek v tom, co který z těchto termínů znamená? Nemusíte mít strach, nejste v tom totiž sami! Nejistota je vlastně docela na místě. Nová slova totiž zaplavují gastronomickou sféru rychlostí blesku. Pojďme si tedy tato tři slova trochu přiblížit.

1) Bio

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

Toto označení zaznamenalo v poslední době obrovský boom. Nesou ho přitom nejen potraviny, ale třeba i bavlna a kosmetika, což může být pro mnohé matoucí. Co tedy přesně znamená? Ve zkratce jde o takové produkty, které jsou vyráběny ekologicky bez chemických přípravků.


V případě potravin jde zejména o vyloučení pesticidů, chemických hnojiv, geneticky upravených organismů a látek. Takto získané jídlo je chutnější a zdravější, protože však neobsahuje konzervační látky, vydrží vám v lednici kratší dobu. Pokud se i přes tuto nevýhodu rozhodnete zařadit bio potraviny do svého jídelníčku, orientujte se podle certifikované značky, kterou na sobě vždy mají. V naší zemi jde o logo zelenobílé zebry.

2) Raw

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

V tomto případě se jedná o poměrně nový životní směr, který je založen na konzumaci tzv. raw food, tedy živého jídla. Zásadou při přípravě takových pokrmů je omezení jejich tepelné úpravy. Jídlo se zpracovává maximálně při 42 stupních Celsia, díky čemuž nedochází ke ztrátě výživových hodnot. Ty se totiž při vyšší tepelné úpravě vytrácí.


Jistě vás napadne, že raw jídelníček  je díky tomu trochu omezený. Do jisté míry to tak je, raw potravin však není zase tak málo, jak by se mohlo na první pohled zdát. Hlavní kostru tohoto životní směru tvoří především ovoce a zelenina a to v syrové nebo sušené formě.


3) Vegan

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

Veganský jídelníček, a životní styl obecně, je založený na odmítání živočišných produktů. Vyznavači tohoto stylu si totiž nepřejí využívat zvířata ke svému prospěchu. Proto např. nepijí mléko, nekonzumují vajíčka, med nebo maso. Jejich strava je tak založená hlavně na ovoci, zelenině a různých náhražkách tradičních potravin. Určitě se tak u nich setkáte s tofu, sójou či rostlinnými mléky (např. mandlovým, ovesných nebo rýžovým).


Zaujal vás fenomén veganství? Můžete zkusit zajímavý recept na cizrnu v kešu omáčce.

Oblíbené články

5 zásad zdravého pitného režimu 5 zásad zdravého pitného režimu

 Proč je dobré, aby Instagram skrýval „lajky“ Proč je dobré, aby Instagram skrýval „lajky“

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají? 3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

4 rady, jak s malým miminkem zvládnout horka 4 rady, jak s malým miminkem zvládnout horka

8 praktických rad pro prevenci rakoviny 8 praktických rad pro prevenci rakoviny

 Proč byste měli dodržovat pravidelný režim  spánku – a zvlášť během karantény? Proč byste měli dodržovat pravidelný režim spánku – a zvlášť během karantény?

4 největší mýty o čokoládě 4 největší mýty o čokoládě

5 skvělých přínosů aktivního uhlí pro naše zdraví 5 skvělých přínosů aktivního uhlí pro naše zdraví

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den 13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

3 rady, jak získat pevný vypracovaný zadek 3 rady, jak získat pevný vypracovaný zadek

 Kostnice: univerzitní město s bohatou historií Kostnice: univerzitní město s bohatou historií

 Proč jsou fermentované potraviny tak důležité pro vaše zdraví Proč jsou fermentované potraviny tak důležité pro vaše zdraví

5 důvodů, proč chodit relaxovat do přírody 5 důvodů, proč chodit relaxovat do přírody

 Zdravě vypadající pleť není samozřejmost. Co (ne)dělat, abyste ji měla i vy? Zdravě vypadající pleť není samozřejmost. Co (ne)dělat, abyste ji měla i vy?

Komentáře

    Vložit nový komentář