3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?
22. 10. 2018, Kategorie Zdraví a sport
790 shlédnutí

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

Péťa Stenzelová

Také patříte mezi ty zmatené strávníky, kteří mají tak trochu nepořádek v tom, co který z těchto termínů znamená? Nemusíte mít strach, nejste v tom totiž sami! Nejistota je vlastně docela na místě. Nová slova totiž zaplavují gastronomickou sféru rychlostí blesku. Pojďme si tedy tato tři slova trochu přiblížit.

1) Bio

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

Toto označení zaznamenalo v poslední době obrovský boom. Nesou ho přitom nejen potraviny, ale třeba i bavlna a kosmetika, což může být pro mnohé matoucí. Co tedy přesně znamená? Ve zkratce jde o takové produkty, které jsou vyráběny ekologicky bez chemických přípravků.


V případě potravin jde zejména o vyloučení pesticidů, chemických hnojiv, geneticky upravených organismů a látek. Takto získané jídlo je chutnější a zdravější, protože však neobsahuje konzervační látky, vydrží vám v lednici kratší dobu. Pokud se i přes tuto nevýhodu rozhodnete zařadit bio potraviny do svého jídelníčku, orientujte se podle certifikované značky, kterou na sobě vždy mají. V naší zemi jde o logo zelenobílé zebry.

2) Raw

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

V tomto případě se jedná o poměrně nový životní směr, který je založen na konzumaci tzv. raw food, tedy živého jídla. Zásadou při přípravě takových pokrmů je omezení jejich tepelné úpravy. Jídlo se zpracovává maximálně při 42 stupních Celsia, díky čemuž nedochází ke ztrátě výživových hodnot. Ty se totiž při vyšší tepelné úpravě vytrácí.


Jistě vás napadne, že raw jídelníček  je díky tomu trochu omezený. Do jisté míry to tak je, raw potravin však není zase tak málo, jak by se mohlo na první pohled zdát. Hlavní kostru tohoto životní směru tvoří především ovoce a zelenina a to v syrové nebo sušené formě.


3) Vegan

3 zázračná slova – bio, raw, vegan. Co vlastně znamenají?

Veganský jídelníček, a životní styl obecně, je založený na odmítání živočišných produktů. Vyznavači tohoto stylu si totiž nepřejí využívat zvířata ke svému prospěchu. Proto např. nepijí mléko, nekonzumují vajíčka, med nebo maso. Jejich strava je tak založená hlavně na ovoci, zelenině a různých náhražkách tradičních potravin. Určitě se tak u nich setkáte s tofu, sójou či rostlinnými mléky (např. mandlovým, ovesných nebo rýžovým).


Zaujal vás fenomén veganství? Můžete zkusit zajímavý recept na cizrnu v kešu omáčce.

Oblíbené články

 Run for your Bun! Kavárna, kde za jídlo neplatíte Run for your Bun! Kavárna, kde za jídlo neplatíte

4 výhody stoprocentně účinného nápoje na hubnutí 4 výhody stoprocentně účinného nápoje na hubnutí

4 tipy, jak začít pravidelně cvičit 4 tipy, jak začít pravidelně cvičit

10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace 10 způsobů, jak si můžete pomoci při panické atace

20 jednoduchých způsobů, jak rychle zhubnout už za týden 20 jednoduchých způsobů, jak rychle zhubnout už za týden

 Proč jsou fermentované potraviny tak důležité pro vaše zdraví Proč jsou fermentované potraviny tak důležité pro vaše zdraví

13 pádných důvodů, proč meditovat každý den 13 pádných důvodů, proč meditovat každý den

5 signálů, že jste se ponořili do hluboké meditace 5 signálů, že jste se ponořili do hluboké meditace

7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení 7 tipů jak proměnit sex na fantastické kardio cvičení

4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv 4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv

2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku 2 pravidla opalování aneb jak bezpečně získat bronzovou pokožku

 Proč předstíráme v práci emoce Proč předstíráme v práci emoce

3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte 3 procedury pro očistu organismu podle Ájurvédy, které možná neznáte

3 metody uzemnění – proč je kontakt kůže s energií Země zdravý 3 metody uzemnění – proč je kontakt kůže s energií Země zdravý

Komentáře

    Vložit nový komentář