Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge
11. 09. 2020, Kategorie Zdraví a sport
242 shlédnutí

Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge

https://daeu.eu/anom-bol2.html

Návštěva prehistorické skalní svatyně Beglik Tash je určitě příjemným zpestřením pobytu u Černého moře v Bulharsku. Milovníci přírody a historie si zde přijdou na své. Beglik Tash leží pouhých 5 km od městečka Primorsko, které se nachází na svazích pohoří Strandzha. Podnebí je zde subtropické s malým množstvím srážek. Tato oblast byla v roce 1940 vyhlášena chráněnou přírodní rezervací. V důsledku toho bylo zakázáno provádět archeologické vykopávky. Možná se to stalo na žádost německého vedení. Je jisté, že v těchto letech udržovalo Bulharsko velmi dobré vztahy s Německem, které se zajímalo o nejrůznější paranormální místa. Je tedy docela možné, že zde hledali němečtí odborníci Svatý grál. Všechno špatné je ale k něčemu dobré, díky uzavřenému režimu byla povaha tohoto místa zachována v původní podobě. A co je nejdůležitější, megalitický komplex, jehož stáří se odhaduje na 15 tisíc let, zůstal nedotčen.

 Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge

Taková místa jsou vždy opředena pověstmi a legendami. Místní obyvatelé si jsou jisti, že je to zakleté místo. A ten, kdo tam jde, se nemusí vrátit. A to vše proto, že existuje nějaký druh neznámé síly, která nechce být rušena.

Tajná chata Todora Živkova

Bývalý komunistický vůdce Todor Živkov si zde postavil svou tajnou chatu „Perla“. V okolí nechal zbudovat střežený lovecký revír a veřejnost sem neměla přístup. Říká se, že po odpočinku na této chatě vždy vypadal fyzicky mnohem lépe. Po převratu v roce 1989 byl Todor Živkov zbaven moci. Jeho žádost, aby mu bylo ponecháno letní sídlo „Perla“, byla odmítnuta. Pravděpodobně noví vůdci věděli o léčivých kvalitách místa a rozhodli se nechat si ho pro sebe.


Po patnáct let se snažili objevit všechna starodávná tajemství tohoto místa. Celou tu dobu byl prostor pečlivě střežen. Ale peníze a moc nepomohly k rozluštění tajemství. Výsledek výzkumu byl nulový. V důsledku toho byla chata opuštěna a místo přestalo být hlídané. Teprve poté přišli archeologové. Právě oni otevřeli světu Beglik Tash.

Záhadný Beglik Tash

 Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge

Co se tu tedy stalo před mnoha tisíci lety? Mnoho vynikajících vědců o tom nyní polemizuje. Dnes můžeme s jistotou říci, že se jedná o nejstarší svatyni na celém pobřeží Černého moře. Provedené výzkumy dokazují, že na konci doby bronzové tu docházelo k aktivní lidské činnosti. 

Svatyně je kruh z mnohatunových balvanů. Jsou umístěny na skalnatém povrchu uprostřed velké planiny. Celková plocha je 12 hektarů. Beglik Tash se často nazývá bulharský Stonehenge. Obrovské balvany jsou umně zpracovány moderní vědě neznámou technologií. Také není jasné, jak byly vyzvednuty na vrchol kopce.


Ve skalách jsou vytesané kruhy, vytvořené prohlubně a otvory. Jaký byl účel? Existuje místní legenda, že tuto svatyni navštívili Jason a Argonauti. Tvrdí se, že před jejich cestou za Zlatým rounem mluvili s proroky a obětovali bohům.

 Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge

Svatyně nebo základna v Atlanťanů?

V říjnu 2004 našli archeologové důkazy o tom, že Beglik Tash je částí podzemního a nadzemního komplexu. Bádání v podzemní části je ale velmi obtížné. Častá zemětřesení ho částečně poškodila. Při zkoumání nadzemní části komplexu byly identifikovány různé objekty. Jeden z nich je Templ - oltář vytesaný z tvrdého kamene. Skládá se ze dvou nádrží s drážkami. Dalším objektem je Hlavní oltář, složený z obrovských kamenných bloků, spočívajících pouze na dvou nebo třech bodech. Významným objektem je kamenný Trůn, na kterém seděl vládce nebo hlavní kněz.

 Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge

Nalezneme zde také Kalendář a Sluneční hodiny. Tyto kompozice se skládají z kamenů, děr a nalinkovaného číselníku. Hlavní roli hraje slunce. Jeho paprsky ukazovaly čas a rovnodennost.

 Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge

Pozoruhodné je také Bludiště osudu. Při vstupu do labyrintu byste měli zvolit cestu - vpřed nebo vlevo. Volba cesty vpřed vede do slepé uličky. A pokud jdete vlevo, můžete přijít ke skalní úžlabině. Ta se nazývá Oracle a symbolizuje vstup do podsvětí.


Zajímavá je rovněž úzká štěrbina, vytesaná ve skále vysoké 9 metrů. Ne každý může projít tímto místem. Ti, kteří rádi jedí a nejsou spirituální, tudy nemohou projít. Podle legendy může projít a naučit se moudrost svých předků pouze ten, kdo má štíhlé tělo. Na tomto místě je úžasná akustika.

 Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge

Další záhadou komplexu je kamenná kompozice zvaná Boží ruka. Je to obrovský blok o hmotnosti více než 200 tun, délce 12 a šířce 9 metrů. Je orientován ze severu na jih a spočívá pouze na dvou malých bodech. Kdo ho mohl vztyčit a přesně vyvážit? Koneckonců, umělé opracování stěn a dna je jasně viditelné. Dnes toto místo slouží k jakémusi pobavení. Kdo je odvážný, může si zkusit lehnout do výklenku pod „Boží dlaní“. Velmi málo lidí to dělá. Vědci se domnívají, že to bylo místo pro soudní proces. Pokud je člověk s čistou myslí a srdcem, pak by mohl být ve výklenku, jak dlouho chce. Ale osobu se špatným svědomím zatlačí energie místa zpět.

 Mystický Beglik Tash – bulharský Stonehenge

Další úžasnou anomálií tohoto místa je jasná obloha v noci v letních měsících. Zdá se, že oblast mraky obcházejí. A to je ideální místo pro hvězdárnu. Ale čí? Thrákové sem přišli až mnohem později, když už byl komplex postaven. Ano, přizpůsobili ho pro své bohy a užívali svatyni v období cca. 1500 – 400 let před Kristem. Ale kdo to všechno postavil? Kameny stojí v této poloze více než 15 tisíc let. Podle archeologů byla svatyně na konci 3. století našeho letopočtu vážně poničena křesťanskými misionáři. Ale člověk a počasí nemohli úplně zničit to, co postavili starověcí stavitelé.

Pro cestu na Beglik Tash je asi nejlepší využít auto nebo kolo. Přeci jenom pěší túra v horkém počasí může být dost únavná. Před vstupem ke svatyni se vybírá nízké vstupné – 2 leva za dospělou osobu. Můžete si také zapůjčit průvodce v českém jazyce s popisem nejzajímavějších objektů.

Je mnoho důvodů, proč si Bulharsko zamilovat. Nenechte si ujít článek 6 příčin, proč se z Bulharska stává boom pro české turisty

Pijete alkohol každý týden?
Ano (23 %)
Ne (72 %)
Nevím (5 %)

Oblíbené články

7 překvapivých příznaků, že trpíte nedostatkem bílkovin 7 překvapivých příznaků, že trpíte nedostatkem bílkovin

6 příčin, proč se z Bulharska stává boom pro české turisty 6 příčin, proč se z Bulharska stává boom pro české turisty

20 jednoduchých způsobů, jak rychle zhubnout už za týden 20 jednoduchých způsobů, jak rychle zhubnout už za týden

12 trendů pro zdraví a wellness v roce 2020 12 trendů pro zdraví a wellness v roce 2020

4 důvody, proč je kokosový olej můj nenahraditelný pomocník 4 důvody, proč je kokosový olej můj nenahraditelný pomocník

4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv 4 prospěšné cviky, které můžete dělat kdekoliv

4 cviky pro pevnější prsa 4 cviky pro pevnější prsa

3 důvody, proč zkusit alespoň měsíc abstinovat 3 důvody, proč zkusit alespoň měsíc abstinovat

 Proč je dobré, aby Instagram skrýval „lajky“ Proč je dobré, aby Instagram skrýval „lajky“

5 skvělých přínosů aktivního uhlí pro naše zdraví 5 skvělých přínosů aktivního uhlí pro naše zdraví

7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna 7 cviků v sedmi minutách pro hubenější stehna

4 výhody stoprocentně účinného nápoje na hubnutí 4 výhody stoprocentně účinného nápoje na hubnutí

 Jak být šťastnější za 10 minut Jak být šťastnější za 10 minut

5 receptů na rychlou a zdravou snídani 5 receptů na rychlou a zdravou snídani

5 ekologických značek, které ulehčí nejen planetě, ale i vaší domácnosti 5 ekologických značek, které ulehčí nejen planetě, ale i vaší domácnosti

10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky 10 prověřených cviků, které vám zaručí skvělé výsledky

Komentáře

    Vložit nový komentář