9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit
25. 11. 2018, Kategorie Vztahy
1027 shlédnutí

9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit

https://www.mindbodygreen.com/articles/toxic-relationships-are-you-the-toxic-person-in-your-life

Pravdou je, že existují chvíle, kdy i ten nejlepší z nás se chová tak, že je to druhým lidem nepříjemné. Přitom si to vůbec nemusí uvědomovat. Dobrou zprávou je, že s malou sebereflexí a žádostí o zpětnou vazbu od ostatních si můžeme tyto návyky uvědomit a vymýtit je, abychom se mohli stát správnějšími lidmi. Zde jsou některé z nejčastějších typů chování, kterých se lidé dopouštějí a skutečně tak ubližují těm, kteří jsou kolem nich. Je ale možné je změnit k lepšímu.


1) Jste vždy sarkastická

Kousavá poznámka doprovázená smíchem, se nám může líbit v komedii v televizi. Někteří možná touží, aby byli také tak vtipní. Myslí si, že když nebudou používat sarkasmus, budou nudní. Ale pravda je, že to, co je zábavné v televizním pořadu, nemusí být nutně vtipné v reálném životě. Když je taková poznámka určena vám, tak bolí.

Může se to stát zvykem pro lidi, kteří pracují v prostředí, kde převládá tvrdost a skrývání emocí. Jedovaté škádlení, i kdyby nebylo míněno zle, můžeme začít pociťovat jako skryté nepřátelství.

Náprava: Všichni víme, jak nepříjemné je být terčem takových poznámek, zvlášť když jsme ve zranitelném rozpoložení. Proto než otevřete ústa, zeptejte se sami sebe: "Jak bych se cítila, kdybych se někomu svěřila se svým životem nebo myšlenkami, a on mi dal takovou odpověď?"

2) Vyhýbáte se přímému řešení konfliktu

9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit

Konflikt je nepohodlný. Nechceme se zabývat nepříjemnými situacemi přímo a tak vymýšlíme způsoby, jak je obejít. Ale pokud nenazýváte věci pravými jmény a přitom se chováte nepřátelsky, mrzutě, tvrdohlavě a lehce urážlivě, problém se tím jenom zvětší. Pasivní agresivita je bolestivá a nikomu nepomůže. Je to rakovina ve vztazích.

Náprava: Vězte, že nepříjemné rozhovory jsou v našich hlavách horší než ve skutečnosti. Jednoduše v tom nemáme dostatek praxe. Čím častěji povedeme takové rozhovory, tím snadnější to pro nás bude. Až se vám příště nebude něco líbit, zeptejte se sami sebe: "Jak to mohu říci tak, aby to bylo laskavé a užitečné?"


3) Ve všem vidíte soupeření

Je rozdíl, jestliže někomu popíšete, jak jste prožili podobnou situaci, jako má on nebo se mu snažíte dokázat, jak jste to měli ještě horší. V prvním případě nabízíte empatii a porozumění dané situaci, v druhém případě jde o rivalitu. Zdá se, jako bychom měli zdánlivě objektivní metr na to, co je horší. Například tělesné zdravotní potíže nám připadají závažnější než obtíže v oblasti duševního zdraví. Někdy jsme naplněni rozhořčením, že takový člověk přehání a my sami jsme prožili horší věci. Nebo někdy skutečně věříme, že někdo je slabý a měl by se s tím vyrovnat, jako jsme to udělali my sami.

Důležité je, abychom si uvědomili, že bolest není soupeření. Bolest je vždy bolestí. Když se někoho snažíme přesvědčit, že jeho situace není tak špatná, fakticky zlehčujeme jeho zkušenosti a odcizujeme se.

Náprava: Uvědomte si, proč máte pocit, že je třeba "soutěžit". Je to proto, že je to jediný způsob, jak se sami cítit lépe? Někdy je upřímnost sám k sobě tím nejlepším darem, který si můžeme dát. Tímto způsobem můžeme opravdu najít empatii pro sebe i pro ostatní.

Pokud je pro někoho těžké vyjádřit soucit, je možné se zeptat: "Co bych chtěla, aby mi někdo řekl, kdybych byla v takové situaci?"

4) Všechno obracíte v legraci

9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit

Všichni jsme se setkali s osobou, která si musí ze všeho dělat legraci, i z těch nejzávažnějších a nejsmutnějších věcí. Možná je to proto, že nevíme, jak se k této situací postavit a cítíme se nepohodlně. Proto se schováme za zástěrku lehkomyslnosti.

Náprava: Je v pořádku, když nemáte odpověď na všechno právě teď. Jednoduše řekněte: "Cítím se trochu nepohodlně a nejistě, protože na tohle nejsem zvyklá." Je to mnohem více pravdivé než smích a takto můžete pomoci svému blízkému a prohloubit svůj vztah s ním. I vy jste jenom člověk.

5) Chcete opravit všechno a každého

Někteří z nás jsou rození záchranáři a opraváři. Možná prostě máte na všechno řešení. Ale všeho moc škodí. Jednoduše řečeno, životy jiných lidí nejsou našimi projekty a jen proto, že bychom dokázali vyřešit problém, neznamená to, že bychom měli. Odpovědnost má každý sám za sebe. Možná danou záležitost ani jako problém nevidí.

Náprava: Někdy lidé nechtějí řešení ani posluchače. Můžeme se zeptat: "Chceš o tom mluvit?" Pokud řekne ne, nabídněte, že jste tady pro něho, pokud změní názor. A pokud nás nepožádá o radu, jednoduše řekněte: "Mám návrh, jak to vyřešit. Chtěla bys ho slyšet?"

Navíc si uvědomte, že nemusíte všechny opravovat. Naučte se přijímat nedostatky lidí, pomáhat jim, když jste o to požádáni a pokud je to nutné, ukončit vztahy s lidmi, jejichž chování vás vyloženě negativně ovlivňuje. Není ve vašich silách, abyste se zatěžovali problémy každé jednotlivé osoby. Každý má v životě svou cestu.


6) Nevědomky si libujete ve svých problémech

Někdy se stává, že něco díky svým problémům získáváme a proto si je pěstujeme. I když je na jedné straně nenávidíme, připusťme si, že část z nás si může na druhé straně užívat zvýšenou pozornost a péči od ostatních. Sami jsme přesvědčeni, že hledáním pomoci se snažíme věci změnit, ale ve skutečnosti se stav nemění. Našim přátelům to může přinášet spoustu starostí. Samozřejmě je dobré, když se můžeme v těžké chvíli o někoho opřít, ale není fér, když toho zneužíváme a vnášíme do jejich života samou negativitu.

Náprava: Pokud se domníváte, že část vašeho života je v troskách a stále o tom mluvíte, je čas se dát dohromady. Přimějte se přestat mluvit o problému a jeho příznacích a místo toho ho skutečně začněte řešit. Vzpomeňte si na dobu, kdy se vám dařilo, kdy jste měli svůj život pod kontrolou a kdy jste se měli rádi. Vžijte se do toho pocitu a dělejte skutečně něco proto, abyste byla opět tímto člověkem.

7) Myslíte si, že upozornění na něčí chyby jim pomůže se změnit

Jednou z nejhorších situací je ta, kdy někdo s dobrým úmyslem upozorňuje na vaše chyby, protože si myslí, že vás to přiměje k nějaké akci. Může se to týkat např. obtíží v duševním stavu, přírůstku hmotnosti nebo nedokonalé pleti. Pokud to děláte, vězte, že je to škodlivé a odcizující. Většina z nás si je vědoma svých nedostatků. Sypání soli do rány způsobí jen více hanby a úzkosti.

Náprava: Co byste mohla říct, bylo by něco jako: "Všimla jsem že tě něco začalo trápit a jsem tady pro tebe, kdyby sis o tom chtěla někdy promluvit." Pak už se k tomu nevracejte.

8) Každému říkáte, aby se na to podíval logicky

9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit

Přítelkyni se stane nějaká nespravedlnost a dostane se jí rady, ať si to tak nebere. Pak je nejen zoufalá a smutná, ale navíc rozhořčená kvůli racionální radě. Často druhým říkáme, když se nám svěří s nějakou nepříjemnou zkušeností, ať už se tím netrápí, ať na to přestanou myslet nebo ať se na to podívá logicky. Ale nemůžeme používat vždy jen racionální pohled, kvůli tomu, že něčí pocity nechápeme.

Náprava: Jediný způsob, jak zvládnout své emoce a obtížné situace, je procítit je. Musíme plně uznat jejich roli v našich životech. Nešťastné situace se stávají a náš pohled na ně nemůžeme změnit nějakým mentálním tlačítkem v hlavě. Místo toho, abyste někomu radila, ať prostě změní způsob, jakým přemýšlí, jen si s ním sedněte a poskytněte mu citovou oporu. Nechte ho, ať se vypovídá a nevynášejte žádné soudy. Někdy je to vše, co potřebuje, aby získal zpět emoční rovnováhu a mohl začít řešit své problémy.

9) Nutíš svou pravdu ostatním

9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit

Když objevíme nějaké zajímavé řešení, chceme s ním obdařit každého. Ať už je to tajemství hubnutí nebo nalezení duchovní spásy, doufáme, že naši milovaní by z toho také mohli mít prospěch.

Zvlášť, když se díváme, jak si naši přátelé podle nás kazí život nebo jaké mají obavy z posmrtného života. Cítíme se nuceni získat je pro svoje přesvědčení. To ale není efektivní. Vnucovat někomu svoji pravdu může být pociťováno jako nepříjemné a invazivní. Kromě toho, jen proto, že pro vás něco funguje, neznamená, že to bude fungovat i pro někoho jiného.

Náprava: Nezapomeňte, že jste jejich milovaná, nikoli jejich terapeut. Vaše role není je uzdravovat nebo zachraňovat. Jednoduše buďte pro ně nejlepším příkladem, jak žít svůj život. Když je to bude zajímat a začnou se vás ptát, můžete se podělit o své zkušenosti.


Pokud jste se našla v některém z předchozích odstavců, nemyslete si, že by se to nedalo změnit. Porozumění a náprava vlastního toxického chování rozvíjí empatii a pomáhá zlepšit vztahy s kamarády, rodinnými příslušníky nebo partnerem.


Přečtěte si také článek 3 oblasti, ve kterých je stereotyp přínosem.

Oblíbené články

3 způsoby, jak si po porodu začít znovu užívat sex 3 způsoby, jak si po porodu začít znovu užívat sex

10 tipů jak přimět muže, aby se do vás zamiloval (1 díl) 10 tipů jak přimět muže, aby se do vás zamiloval (1 díl)

7 tipů, jak překonat osamělost v předvánočním čase 7 tipů, jak překonat osamělost v předvánočním čase

10 typů kluků, kterým je lepší se vyhnout 10 typů kluků, kterým je lepší se vyhnout

6 tipů na udržení romantiky a vášně v trvalém partnerském vztahu 6 tipů na udržení romantiky a vášně v trvalém partnerském vztahu

10 věcí, které jsem měla vědět předtím, než jsem podala žádost o rozvod 10 věcí, které jsem měla vědět předtím, než jsem podala žádost o rozvod

10 věcí, které muži dělají v posteli špatně 10 věcí, které muži dělají v posteli špatně

 Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 4) Posuňte se ve vztahu dál Návod jak sbalit kluka v sedmi bodech - 4) Posuňte se ve vztahu dál

10 věcí, které zásadně odlišují ženy od mužů a naopak 10 věcí, které zásadně odlišují ženy od mužů a naopak

3 rady, jak si zlepšit milostný život 3 rady, jak si zlepšit milostný život

10 tipů, jak si rychleji najít kluka 10 tipů, jak si rychleji najít kluka

10 způsobů, jak okouzlit každého muže (1. díl) 10 způsobů, jak okouzlit každého muže (1. díl)

10 důvodů, proč jsou muži nevěrní 10 důvodů, proč jsou muži nevěrní

 Důvod, proč někteří lidé nemohou stále najít vhodného partnera Důvod, proč někteří lidé nemohou stále najít vhodného partnera

Komentáře

    Vložit nový komentář