7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít
10. 06. 2020, Kategorie Rady a návody
395 shlédnutí

7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít

Péťa Šolajová

Zbytky. Snad v každé domácnosti se čas od času stane, že některé části potravin zůstanou nevyužité. Většinou pak letí rovnou do odpadkového koše nebo do kompostu, existuje ale i jiná cesta. Asi nebude žádným překvapením, že tato cesta vede přes mrazák, ve kterém můžete uskladnit mnohem víc věcí, než by vás nejspíš napadalo.

1) Slupky a okrajky ze zeleniny

7 potravin, jejichž zbytky v můžete kuchyni skvěle využít

V tomto případě by vás nejspíš ani nenapadlo něco takového schovávat. Pokud si ale dáte do mrazáku misku a bude do ní přidávat třeba konce mrkví, okrajky z cibule a dýně, zbytky celeru a košťály a stonky z brokolice a květáku, můžete z nich později udělat skvělý zeleninový vývar. Jen pozor na slupky z cibule, díky nim by totiž vývar zhořkl.

2) Přezrálé banány

Řada z nás vezme zčernalé banány a rovnou je hodí do odpadu. Nikdo je přece nebude jíst, když v takovém stavu, ne? Přestože se už nehodí ke klasické konzumaci, můžete je použít třeba do banánového chleba či banánových placiček. Stejně tak je můžete pokrájet a zamrazit. Uvidíte, že za čas se vám jistě budou hodit do smoothie nebo muffinů.

3) Chilli papričky

7 potravin, jejichž zbytky v můžete kuchyni skvěle využít

Tato surovina se často prodává ve větším množství, málokterá domácnost ale tolik chilli reálně využije. Pokud vám papričky zbudou, můžete je buďto usušit a rozemlít, nebo je zamrazit. Do pokrmů je pak jednoduše nastrouháte.


4) Citrusy a jejich šťáva

Velké balení často nesvědčí ani pomerančům, citronům či limetkám. Pokud jste si přinesli domů kousek, který se vám zdá otlučený a nejspíš by brzy začal hnít, můžete z něj vymačkat všechnu šťávu, nalít ji do formiček na led a zamrazit. Až bude potřeba, prostě jen vhodíte kostku do vody a máte skvělou limonádu. Ke každé kostce můžete přidat třeba i list máty či meduňky.

5) Bílky z vajec

7 potravin, jejichž zbytky v můžete kuchyni skvěle využít

Řada receptů vyžaduje pouze vaječné žloutky, je ale škoda se bílků zbavovat. Na rozdíl od žloutků je totiž lze snadno zamrazit. Opět můžete použít formičky na led, do kterých se vždy vejde přibližně jeden bílek (záleží na velikosti), nebo si jich zamrazit více najednou třeba v malé misce či pytlíku. Použít je pak můžete na bílkovou polevu, pusinky a bílkovou omeletu.


6) Čerstvé bylinky

Formičky na led se budou hodit i na zbytky bylinek. Na podzim do nich můžete zamrazit třeba zbytky bylin z vašeho záhonu, které by zimu nepřežily. Své místo si tak jistě najde omytá a pokrájená petržel, pažitka a libeček, máta… Stačí je nandat do ledotvorek a zalít trochou vody. Jednotlivé kostky pak můžete vložit do předem popsaného pytlíku a uvolnit tak ve formičkách na led místo. Bylinky pak můžete používat do polévek, nebo do vody.

7) Víno na vaření

Pokud využíváte víno jen na vaření a pít se ho nechystáte, můžete jej také snadno zamrazit. V lednici by vám zvětralo a postupem času se zkazilo, pokud jej ale nalijete do zipového pytlíku nebo do formiček na led, vydrží vám tak dlouho, jak je potřeba.Zajímáte se o, jak zamezit zbytečnému plýtvání? Pak si nenechte ujít náš článek o principu Zero Waste.

Pijete doma alkohol?
Ano (43 %)
Ne (51 %)
Nevím (6 %)

Oblíbené články

7 romantických komedií, které vám zpestří karanténu 7 romantických komedií, které vám zpestří karanténu

4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat 4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat

5 tipů jak flirtovat na facebooku 5 tipů jak flirtovat na facebooku

15 pravidel flirtu aneb jak dostat chlapa, který se vám líbí 15 pravidel flirtu aneb jak dostat chlapa, který se vám líbí

16 nápadů, jak trefně odpovědět na dotěrný požadavek, ať se trochu usmějete 16 nápadů, jak trefně odpovědět na dotěrný požadavek, ať se trochu usmějete

6 knih pro mladé, které vás nadchnou nejen svým přebalem 6 knih pro mladé, které vás nadchnou nejen svým přebalem

 Jak na finance během studií Jak na finance během studií

21 věcí, kterým rozumí jen věční opozdilci 21 věcí, kterým rozumí jen věční opozdilci

4 fotky, které vám s vaší BFF nesmí chybět 4 fotky, které vám s vaší BFF nesmí chybět

 Ničí se při pečení nutriční hodnota ovoce? Ničí se při pečení nutriční hodnota ovoce?

3 důvody proč cestovat 3 důvody proč cestovat

 Proč se nebát cestovat single Proč se nebát cestovat single

Komentáře

    Vložit nový komentář