7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít
10. 06. 2020, Kategorie Rady a návody
219 shlédnutí

7 potravin, jejichž zbytky můžete v kuchyni skvěle využít

Péťa Šolajová

Zbytky. Snad v každé domácnosti se čas od času stane, že některé části potravin zůstanou nevyužité. Většinou pak letí rovnou do odpadkového koše nebo do kompostu, existuje ale i jiná cesta. Asi nebude žádným překvapením, že tato cesta vede přes mrazák, ve kterém můžete uskladnit mnohem víc věcí, než by vás nejspíš napadalo.

1) Slupky a okrajky ze zeleniny

7 potravin, jejichž zbytky v můžete kuchyni skvěle využít

V tomto případě by vás nejspíš ani nenapadlo něco takového schovávat. Pokud si ale dáte do mrazáku misku a bude do ní přidávat třeba konce mrkví, okrajky z cibule a dýně, zbytky celeru a košťály a stonky z brokolice a květáku, můžete z nich později udělat skvělý zeleninový vývar. Jen pozor na slupky z cibule, díky nim by totiž vývar zhořkl.

2) Přezrálé banány

Řada z nás vezme zčernalé banány a rovnou je hodí do odpadu. Nikdo je přece nebude jíst, když v takovém stavu, ne? Přestože se už nehodí ke klasické konzumaci, můžete je použít třeba do banánového chleba či banánových placiček. Stejně tak je můžete pokrájet a zamrazit. Uvidíte, že za čas se vám jistě budou hodit do smoothie nebo muffinů.

3) Chilli papričky

7 potravin, jejichž zbytky v můžete kuchyni skvěle využít

Tato surovina se často prodává ve větším množství, málokterá domácnost ale tolik chilli reálně využije. Pokud vám papričky zbudou, můžete je buďto usušit a rozemlít, nebo je zamrazit. Do pokrmů je pak jednoduše nastrouháte.


4) Citrusy a jejich šťáva

Velké balení často nesvědčí ani pomerančům, citronům či limetkám. Pokud jste si přinesli domů kousek, který se vám zdá otlučený a nejspíš by brzy začal hnít, můžete z něj vymačkat všechnu šťávu, nalít ji do formiček na led a zamrazit. Až bude potřeba, prostě jen vhodíte kostku do vody a máte skvělou limonádu. Ke každé kostce můžete přidat třeba i list máty či meduňky.

5) Bílky z vajec

7 potravin, jejichž zbytky v můžete kuchyni skvěle využít

Řada receptů vyžaduje pouze vaječné žloutky, je ale škoda se bílků zbavovat. Na rozdíl od žloutků je totiž lze snadno zamrazit. Opět můžete použít formičky na led, do kterých se vždy vejde přibližně jeden bílek (záleží na velikosti), nebo si jich zamrazit více najednou třeba v malé misce či pytlíku. Použít je pak můžete na bílkovou polevu, pusinky a bílkovou omeletu.


6) Čerstvé bylinky

Formičky na led se budou hodit i na zbytky bylinek. Na podzim do nich můžete zamrazit třeba zbytky bylin z vašeho záhonu, které by zimu nepřežily. Své místo si tak jistě najde omytá a pokrájená petržel, pažitka a libeček, máta… Stačí je nandat do ledotvorek a zalít trochou vody. Jednotlivé kostky pak můžete vložit do předem popsaného pytlíku a uvolnit tak ve formičkách na led místo. Bylinky pak můžete používat do polévek, nebo do vody.

7) Víno na vaření

Pokud využíváte víno jen na vaření a pít se ho nechystáte, můžete jej také snadno zamrazit. V lednici by vám zvětralo a postupem času se zkazilo, pokud jej ale nalijete do zipového pytlíku nebo do formiček na led, vydrží vám tak dlouho, jak je potřeba.Zajímáte se o, jak zamezit zbytečnému plýtvání? Pak si nenechte ujít náš článek o principu Zero Waste.

Oblíbené články

10 motivačních citátů, které vás zaručeně povzbudí 10 motivačních citátů, které vás zaručeně povzbudí

6 nejzajímavějších profilů na instagramu 6 nejzajímavějších profilů na instagramu

 Karaoke: Zábavný a snadný způsob, jak se zdokonalit v angličtině Karaoke: Zábavný a snadný způsob, jak se zdokonalit v angličtině

5 důvodů, proč je skvělé jít sama na koncert 5 důvodů, proč je skvělé jít sama na koncert

50 vět, které by každá dívka měla umět říct své nejlepší kamarádce 50 vět, které by každá dívka měla umět říct své nejlepší kamarádce

 Jak odhalit myopatii? Příčiny, projevy a léčba Jak odhalit myopatii? Příčiny, projevy a léčba

1 tip, který je lepší, než ranní káva 1 tip, který je lepší, než ranní káva

5 zdravých a chutných jídel z dýní, kterými přivítáme podzim 5 zdravých a chutných jídel z dýní, kterými přivítáme podzim

7 věcí, které by si muži přáli, aby o nich ženy věděly 7 věcí, které by si muži přáli, aby o nich ženy věděly

 Silný veganský vývar s konopným olejem pomáhá při zánětech a stresu Silný veganský vývar s konopným olejem pomáhá při zánětech a stresu

5 tipů, jak si usnadnit přípravu do školy 5 tipů, jak si usnadnit přípravu do školy

 Recept na nejlepší cookies sušenky na světě! Recept na nejlepší cookies sušenky na světě!

Komentáře

    Vložit nový komentář