7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let
08. 02. 2019, Kategorie Rady a návody
1040 shlédnutí

7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let

http://theeverygirl.com/7-career-moves-you-should-make-in-your-20s/

Jestliže je vám dvacet let, jste v pracovním procesu ještě mladí, dokonce i tehdy, když už máte za sebou několik let praxe. Rodiče i starší kolegové vám říkají: "Vždyť jste ještě tak mladá. Máte ještě celou svou kariéru před sebou!“ Mají to pro vás být povzbudivá slova. Vy jste ale aktivní a nechcete čekat nekonečné roky, než se někam posunete. Neznamená to, že si přejete mít všechno hned. Chcete na sobě pracovat a stoupat po kariérním žebříčku stále výš. Co můžete udělat právě teď, ve svých dvaceti letech, aby se později dostavil úspěch? Zde je sedm klíčových věcí, na které byste se měli zaměřit.

1) Stanovte si cíle, ale zůstaňte flexibilní

Není to nic jiného než stanovit si svůj cíl, abyste si udělali celkovou představu, což je obzvláště důležité, když ve své profesi teprve začínáte. Je užitečné mít na paměti své hlavní ambice. Zeptejte se sami sebe, čeho chcete ve finále dosáhnout? Doufáte, že se jednou stanete výkonným ředitelem velké společnosti? Chcete získat zkušenosti a založit si vlastní firmu? Chcete pokračovat ve svém vzdělávání? Měli byste o tom přemýšlet už nyní, abyste mohli začít dělat malé kroky správným směrem. V životě vám může vstoupit do cesty ledaco, kvůli čemu budete muset své plány čas od času změnit. V každém případě si stanovte své cíle, ale současně si uvědomte, že život vyžaduje určitou míru flexibility.


2) Odhalte, pro co máte vášeň

Možná, že jste začali pracovat na plný úvazek v nějakém oboru a uvědomili jste si, že tohle není pro vás ta správná kariéra. Nebo možná máte rádi to, co děláte, ale objevili jste něco, co se vám líbí ještě víc. Naštěstí je vašich dvacet let ideálním časem pro kariérní průzkum. I když se vám může zdát, že to není možné, protože jste investovali čas, energii, a dokonce i finance pro získání současného zaměstnání, nemáte opravdu lepší čas vyzkoušet něco nového než právě teď. Přemýšlejte o tom takto: Pokud budete čekat na pozdější dobu, bude vás to stát ještě více času a energie. Takže, jestli máte podezření, že byste chtěli zkusit něco nového, neváhejte nenápadně vyhledávat možnosti, jak získat kýženou práci, absolvovat informativní pohovory, věnovat se dobrovolnictví nebo návštěvě kurzů. Vaši kolegové mají pravdu, ještě před sebou máte celou svou kariéru. A to neznamená, že je nutné dělat pořád to samé.

3) Rozšiřujte své kontakty

Nezáleží na tom, v jakém oboru pracujete, vaše kontakty vám během vaší kariéry mohou dobře posloužit. Takže je nejlepší, pokud je můžete začít budovat co nejdříve. Seznamujte se lidmi na oficiálních událostech, na konferencích nebo na trénincích v oboru. Pošlete personalizované pozvánky na LinkedIn lidem, se kterými doufáte vytvořit vztah. Nezapomeňte hledat jedinečné a přátelské způsoby, jak zůstat v kontaktu se všemi lidmi, kteří jsou již součástí vaší sítě.


Chci vás ušetřit klišé "není vždy důležité, co znáte, ale s kým se znáte". Ale skutečně budování pevné sítě profesionálních kontaktů, na které se můžete spolehnout, není nikdy špatné.

4) Budujte svou značku

Zatímco věnujete energii rozšiřování kontaktů, měli byste také pracovat na vytváření své osobní značky. Když vás lidé mají mít za profesionály, čím byste se chtěli vyznačovat? Ujasněte si to, a pak v tom směru vyvíjejte úsilí, abyste vytvářeli svoji pozitivní značku a dobrou pověst. Ať už to znamená účastnit se prezentací na akcích, psát odborné články, přijít jako host na besedy, být aktivní na sociálních sítích, stát se členem v asociacích, správních radách a výborech, nebo provádět záslužné dobrovolnictví, (možná od všeho něco!). Tato námaha vám pomůže ve vybudování pevné značky a usnadní vám pozvednout se na profesionální úroveň.

A je tu další věc, kterou můžete udělat, když už jste v tom. Zkontrolujte, zda je ještě volná doména pro vaše jméno (www.yourname.com). A pokud tomu tak je, okamžitě ji zaregistrujte pro sebe. Dokonce i když zatím nemáte zájem o osobní webové stránky, později se vám to bude hodit.

5) Získávejte znalosti

7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let
Berte v úvahu, že teprve začínáte. O svém oboru se máte ještě hodně co učit, a stejně tak o pracovním světě obecně. Doba, kdy je vám dvacet, je skvělá pro to, abyste nasávali jako houba tolik informací, kolik můžete. Najděte si rádce, kterému důvěřujete a od kterého se můžete něco naučit. Ptejte se. Ve svém volném čase čtěte a vzdělávejte se. Dávejte pozor na zpětnou vazbu a konstruktivní kritiku, a využívejte je ke stálému zlepšování. Může být lákavé občas polevit. Pokud však skutečně usilujete o úspěch, nezapomínejte na své cíle a nikdy se nepřestávejte učit.


6) Uchovávejte přesné záznamy

7 kroků, které je dobré udělat pro svou kariéru, když je vám 20 let

Když se rozhodnete aktualizovat svůj životopis zpětně za rok nebo dva, jaké jsou šance, že si pamatujete statistiky ze svých webových stránek, procentní podíl, jakým jste se podíleli na prodejích ve vaší společnosti, nebo kolik lidí se zúčastnilo významné firemní akce, kterou jste připravili? Pravděpodobně to nebude téměř nic. To je jeden z mnoha důvodů, proč je důležité, abyste v průběhu své kariéry uchovávali záznamy - zvláště když právě začínáte.

Tím, že si udržíte odpovídající přehled o všech hlavních výsledcích, kterých jste dosáhli v různých pracovních činnostech, budete mít mnohem jednodušší práci při doplňování vašeho životopisu, zdokonalování profilu na LinkedInu a nakonec i při budování své profesionální značky (nezapomněli jste?).

Ano, momentálně vás to nemusí bavit. Ale vyplatí se vám, když si vytvoříte nějaký systém (i když je to jen jednoduchý dokument s pomocí Googlu!). Když si budete vést průběžný seznam všeho, co jste dosáhli, budete za čas šťastní, že jste to udělali.

7) Nebojte se rizika

Obavy z rizika můžeme mít v každém okamžiku své kariéry, zvláště když jsme si už na něco zvykli a jsme přesvědčeni, že jeden špatný krok může způsobit, že se nám všechno zhroutí. Riskovat je však někdy potřeba. Riziko je velkou součástí toho, jak se učíte a rostete jako profesionál. Není pro něj lepší čas, než když jste ještě mladí. Ničeho nedosáhnete, když budete příliš pohodlní. Nebojte se udělat malé kroky mimo vaši komfortní zónu a určitě se stanete respektovaným a sebevědomým profesionálem.

Ve dvaceti letech se nacházíte ve vzrušujícím období své kariéry, kdy máte perfektní příležitost začít podnikat kroky, které vás připraví na pozdější úspěchy.

Pro budování úspěšné kariéry je také důležitá znalost cizích jazyků. Mohl by vás proto zajímat náš článek 8 důvodů, proč studovat cizí jazyk v zahraničí 

Láska je k životu nezbytná, máte se rád(a) i vy?
Ano (61 %)
Ne (25 %)
Nevím (15 %)

Oblíbené články

35 tipů jak flirtovat 35 tipů jak flirtovat

8 principů, jak zvládají velmi úspěšné ženy své pátky 8 principů, jak zvládají velmi úspěšné ženy své pátky

2 skvělé tipy na osvěžující letní drinky 2 skvělé tipy na osvěžující letní drinky

 Veganský recept na cizrnu v kešu omáčce Veganský recept na cizrnu v kešu omáčce

5 pomocníků proti horku v kanceláři 5 pomocníků proti horku v kanceláři

4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat 4 klíčové principy bdělé pozornosti + jak je praktikovat

6 důvodů, proč milovat zimu 6 důvodů, proč milovat zimu

4 místa, kde je radost se učit 4 místa, kde je radost se učit

5 způsobů, jak ulevit svým vlasům 5 způsobů, jak ulevit svým vlasům

15 pravidel flirtu aneb jak dostat chlapa, který se vám líbí 15 pravidel flirtu aneb jak dostat chlapa, který se vám líbí

3x 'ano' vánočním svátkům bez zbytečného stresu 3x 'ano' vánočním svátkům bez zbytečného stresu

 Dámský Gambit Dámský Gambit

5 důvodů, proč si najmout chůvu 5 důvodů, proč si najmout chůvu

7 nejlepších receptů na sušenky 7 nejlepších receptů na sušenky

9 jednoduchých účesů pro pohodlné dívky 9 jednoduchých účesů pro pohodlné dívky

6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí 6 kroků, jak získat ztracené sebevědomí

Komentáře

    Vložit nový komentář