6 tipů na udržení romantiky a vášně v trvalém partnerském vztahu
20. 05. 2019, Kategorie Vztahy
1162 shlédnutí

6 tipů na udržení romantiky a vášně v trvalém partnerském vztahu

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-couples-can-keep-crushes-and-romance-alive-in-a-long-term-relationship

Ty z nás, kteří žijeme ve zdravých monogamních vztazích, může zaskočit citové vzplanutí k někomu jinému. Tato intenzivní, obvykle přechodná pobláznění jsou jako volání sirény, narušující naši vyrovnanost a odvádějící pozornost od našich blízkých.

To proto, že jsou doslova omamná. "S novou láskou přichází zvýšený přísun dopaminu a adrenalinu a pokles serotoninu," vysvětluje sexuoložka Jess O'Reilly. "Tento chemický vliv vede k pocitu posedlosti, touhy a idealizace."

Jak může letitý, osvědčený a jistý partner soutěžit s takovým vzrušením? Nebyl by to rovnocenný boj. Koneckonců, vášeň má tendenci mizet po dvou nebo třech letech, což způsobuje, že dlouhodobé a zároveň vášnivé vztahy jsou podle definice neslučitelné. Ale co kdyby bylo možné kultivovat rozdmýchání vášně v našem přítomném vztahu? Zní to trochu hloupě, ale tím, že tyto pocity podporujeme, bychom mohli současné partnerství posílit a chránit se před pokušením nevěry.

Existují různé nápady na způsoby, jak udržet v soudobém vztahu vášeň.

1) Prožívejte počáteční atraktivitu

Proč jste se do této osoby kdysi zamilovali? Pokud si vzpomenete, jak jste se tehdy cítili, mohli byste se emocionálně vrátit do tohoto okamžiku. „Vždy si připomínám, jak jsem byla pyšná na svého manžela, když jsme spolu stáli ve svatební bráně, v den, kdy jsme se brali,“ říká vztahová poradkyně Susan Trombetti. "Nikdy neztrácejte takový pocit štěstí. Je to jiskra vztahu, která ho udržuje naživu."

Adina Mahalli, odbornice na duševní zdraví, vysvětluje, jak jedni z jejích klientů ztratili pocit jiskry ve vztahu. Dříve manžel dělal na manželku dojem svou zručností v péči o jejich zahradu. V současnosti si však kvůli pracovnímu vytížení najal na tuto práci zahradníka. Chtěla opět zažít ten pocit vzrušení, kdy vidí svého manžela zadýchaného a špinavého. Použila bílou lež - že jejich obvyklý zahradník není k dispozici - a požádala ho, aby práci obstaral. Bývalá vášeň v ní opět vzplanula. I když to může vypadat směšně, někdy jen opakování bývalých akcí znovu vytvoří starou dynamiku a okamžitě vás to vrátí do původního psychického stavu.

2) Kultivujte odlišnosti

6 tipů na udržení romantiky a vášně v trvalém partnerském vztahu

Jestli chcete zažívat pocit motýlů v břiše s vaším manželem nebo dlouholetým partnerem, není to jen o návratu do minulosti. Vášeň může udržovat také vaše rozdílnost, vysvětluje psychoterapeut Ken Page. "V dlouhodobých vztazích získává převahu stereotyp. Abychom udrželi ve vztahu klid, ohladili jsme své hrany a stali jsme se více člověkem, kterého náš partner chce." Ken doporučuje, abychom se „snažili vyjádřit ty části sebe sama, které jsme byli příliš nesmělí odhalit, části, které jsme ignorovali, popírali, nebo se jich odříkali“. O'Reilly například navrhuje mluvit o tématech, která "vás dráždí," jako kontroverzní záležitosti nebo fantazie. Provokujte, debatujte a sledujte, jak se vaše sexuální napětí zvyšuje.


Raffi Bilek, vztahový poradce, také doporučuje „dát si navzájem prostor, abyste se mohli věnovat tomu, co vás v životě naplňuje nadšením, a pak sledovat svého partnera. Je to skvělý způsob, jak udržet vášeň.“ Je to také bezvadný způsob, jak zvyšovat vaše individuální energetické úrovně. Když jste nadšeni ze svých koníčků, sdílíte toto vzrušení mezi sebou a celý vztah z něj získává novou energii. Kromě provozování vlastních koníčků O'Reilly navrhuje naplánovat si některé samostatné sociální aktivity, a ne sdílet spolu každou minutu vašeho dne.

"Pokud si váš milenec nechává prostor pro tajemství a vytváří příležitosti pro nové zážitky a objevy, je větší pravděpodobnost, že po něm budete stále toužit," říká. "Neznámé může být atraktivní, protože ponechává místo pro riziko a nejistotu. Možná se domníváte, že tyto pocity jsou pro vztah špatné, ale pokud jsou podpořeny důvěrou, láskou a věrností, mohou živit vzrušení, touhu a vášeň.

3) Pokuste se vidět svého partnera očima jiné osoby

I když si už nemůžete idealizovat svého partnera (koneckonců, víte, že nechává své špinavé ponožky na podlaze), můžete se rozhodnout zaměřit se na jeho silné stránky. Jedním z opravdu skvělých způsobů, jak ho znovu vidět v pozitivním světle, je pokusit se zažít svého partnera mezi novými lidmi a v nových situacích. To by vám umožnilo vidět, jak ho vnímají ostatní lidé. "Vidíte svého partnera jako osobu, se kterou komunikujete doma, ale on plní více rolí, a možná zjistíte, že až ho uvidíte v jiné roli, bude skvělý," říká O'Reilly. "Doma se možná podřizuje, ale v práci nebo ve společnosti může dominovat. Tento nový přístup může vzbudit váš zájem a vyvolat pocity touhy."


4) Objevujte společně nové zážitky

Novost je klíčovou složkou vášně, takže stojí za to, abyste do svého vztahu vložili něco nového. "Výzkum ukazuje, že společná dobrodružné a nové aktivity pomáhají vytvářet pocit lásky," říká Page. Navrhuje důvěrné workshopy, horolezectví a dobrovolnou práci jako několik možných způsobů, jak toho dosáhnout. To poslední "prohlubuje emocionální impuls, kde můžeme vidět dobro v našich partnerech." O'Reilly také naléhavě vyzývá k tomu, aby se společně provozovala (rozumná) rizika jako je např. návštěva nuda pláže. „Když společně překonáte malá rizika nebo společné výzvy, můžete prohloubit intimitu a vzrušení a vzpomenout si na ty rozechvělé pocity, které jste zažili při prvním setkání,“ říká.

5) Dejte svému partnerovi pocit výjimečnosti

6 tipů na udržení romantiky a vášně v trvalém partnerském vztahu

Každý má rád pocit, že je oceňován, a přesto „páry v dlouhodobých vztazích často uvádějí, že se cítí být bráni jako samozřejmost,“ říká rodinná terapeutka Christine Scott-Hudsonová. Bývá pravda, že většina lidí přestala se svými partnery v průběhu času flirtovat, a to jim velmi schází, i když to nikdo nepřizná. Existují způsoby, jak vrátit tuto energii zpět? O'Reilly navrhuje smát se a být hravý a pozitivní, svůdně se dotýkat na veřejnosti, dívat se na svého partnera, když vstoupí do místnosti, a dávat si na rozloučenou francouzské polibky.

Denní láskyplné vzkazy mohou být také skvělým způsobem, jak oživit vášeň. "Pracovala jsem s párem, který se stal více spolubydlícími než milenci," říká Scott-Hudson. "Cítili se znuděně a stali se cizinci... Denní milostné vzkazy přinesly tomuto páru dřívější vášeň. Manžel ocenil, že mu manželka dává najevo, že ji stále přitahuje.“

6) Snažte se o vztah pečovat

6 tipů na udržení romantiky a vášně v trvalém partnerském vztahu

"Být přitahován k vašemu partnerovi je vaše volba," říká Page. "A pocity vášně mohou být zajisté kultivovány." I když vzplanutí pro někoho jiného může být vzrušující, Trombetti nám připomíná, že to není realita. "Vzhledem k tomu, že zamilovanost do vašeho partnera je založena na realitě, měla by mít před ostatním přednost." Koneckonců, pečovat o dlouhodobý vztah je to správné.

Pokud vám záleží na láskyplném vztahu s vaším dlouhodobým partnerem, mohl by vás zaujmout také článek 17 věcí, které by se neměly změnit se vstupem do manželství


Máte domácího mazlíčka?
Ano (73 %)
Ne (22 %)
Nevím (5 %)

Oblíbené články

3 stylové psí kavárny, které bude váš mazlíček milovat 3 stylové psí kavárny, které bude váš mazlíček milovat

5 důvodů, proč nechat květiny, aby mluvily za vás 5 důvodů, proč nechat květiny, aby mluvily za vás

17 věcí, o kterých byste svému klukovi nikdy neměla lhát 17 věcí, o kterých byste svému klukovi nikdy neměla lhát

9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit 9 škodlivých návyků v komunikaci a jak je můžeme napravit

10 známek, že jste našla partnera, kterého stojí za to si udržet 10 známek, že jste našla partnera, kterého stojí za to si udržet

7 předsevzetí pro páry z oblasti sexu a partnerství, která mohou upevnit jejich vztah 7 předsevzetí pro páry z oblasti sexu a partnerství, která mohou upevnit jejich vztah

10 způsobů, jak okouzlit každého muže (1. díl) 10 způsobů, jak okouzlit každého muže (1. díl)

10 způsobů, jak zlepšit a upevnit vztah 10 způsobů, jak zlepšit a upevnit vztah

5 novoročních předsevzetí pro páry, které hledají oživení vztahu 5 novoročních předsevzetí pro páry, které hledají oživení vztahu

3 důvody, proč se okruh vašich přátel může zmenšovat & Proč je to v pořádku 3 důvody, proč se okruh vašich přátel může zmenšovat & Proč je to v pořádku

8 důvodů, proč holky dávají klukům kopačky 8 důvodů, proč holky dávají klukům kopačky

5 tipů, kam vyrazit na Valentýna 5 tipů, kam vyrazit na Valentýna

10 způsobů chování rodičů, které učí děti empatii  10 způsobů chování rodičů, které učí děti empatii

7 benefitů ranního sexu 7 benefitů ranního sexu

5 způsobů, jak poslouchat své instinkty při hledání partnera 5 způsobů, jak poslouchat své instinkty při hledání partnera

10 důvodů, proč jsou muži nevěrní 10 důvodů, proč jsou muži nevěrní

Komentáře

    Vložit nový komentář