5 rad, jak vyhrát nad prokrastinací

Prokrastinace, tedy chorobné odkládání věcí, je termín, který lze v posledních letech zaslechnout nejen ve vysokoškolských kampusech. Tento fenomén se skloňuje na mnoha frontách a řada lidí se s ním snaží, mnohdy velmi neúspěšně, bojovat. Díky tomu vznikají různé kurzy, některé i on-line, které se pokouší účastníky navést k tomu, jak s tímto problémem naložit. Správný význam slova prokrastinace však mnoha lidem uniká. A právě i díky tomu je poměrně náročné poznat, jestli se náhodou netýká i vás.

5 rad, jak vyhrát nad prokrastinací

Prokrastinace se nerovná lenost

Přestože mezi tato dvě podstatná jména se často vkládá rovnítko, jejich význam je odlišný. Lenost je totiž něco, co jednou za čas postihne každého z nás. Čeká nás třeba úkol, do kterého se nám nechce, tak jej odsuneme na jindy. To ještě není problém. Ten vzniká až ve chvíli, kdy začneme povinnosti zanedbávat pravidelně.

Při prokrastinaci netrávíme čas produktivně

Produktivním trávením času přitom ani zdaleka nemyslíme rozvahy o kvantové fyzice. Může jít odpočinek, sportování, trávení času s přáteli či třeba o úklid. Většina lidí však během prokrastinace svůj čas vysloveně promarní, nejčastěji brouzdáním po internetu, a zejména pak po sociálních sítích. Jista sami uznáte, že při takové činnosti nikdo nenačerpá energii k plnění svých povinností.

Jediným štěstím je v takovém případě fakt, že s prokrastinací lze zatočit. Pokud tedy máte pocit, že se vás opravdu týká, a že vám narušuje vaše pracovní či studijní snažení, přečtěte si následující rady.

5 rad, jak vyhrát nad prokrastinací

1) Napište si, co vše musíte udělat

Pokud už nějaký čas bojujete s tím, že většinu svých úkolů odkládáte, napište si raději jejich seznam. Možná vás překvapí, o jaké úkoly vlastně půjde. Jakmile je totiž vložíte na papír, můžete snáze rozklíčovat, co vám dělá problém. Jde o konkrétní typ úkolů, které máte vykonávat v práci či ve škole? O úklid? Nebo snad o cvičení? Jakmile totiž rozpoznáte, co přesně je pro vás náročné, můžete s tím posléze mnohem lépe pracovat.

2) Co děláte místo vašich úkolů?

Následně se zaměřte na tzv. náhradní činnost. Co děláte, když odložíte vaše úkoly? Může jít třeba o již zmíněné brouzdání po internetu, o zbytečně dlouhé vyspávání, nebo třeba o nadměrný úklid domácnosti. Jakmile toto chování odhalíte, budete jej příště moci snáze zastavit.

3) Zjistěte, proč prokrastinujete

5 rad, jak vyhrát nad prokrastinací

Rozhodně není od věci zjistit, co přesně vás k prokrastinaci vede. Může jít o strach, nezájem, nudu, nebo třeba o vaši nedostatečnou znalost dané oblasti. Zkuste si všechny vaše pocity zapsat a zvážit, nakolik jste schopní a ochotní s nimi pracovat. A pokud žádný důvod neodhalíte? Bez obav, i tak lze s prokrastinací pracovat.

4) Vytyčte si cíle

Důležité je, aby se jednalo o cíle reálné! Stejně jako při hubnutí, ani při překonávání prokrastinace si nemůžete říct, že všechno bude ze dne na den jiné. Raději si proto stanovte pomalou cestu k tomu, jak začít své úkoly znovu plnit. Berte přitom ohled i na to, jak je který úkol důležitý. Priority jsou v tomto případě důležité. Přečtěte si tedy něco o time-magementu a pamatujte, že pokud si stanovíte nereálné cíle, brzy se nejspíš znovu vrhnete do hlubin prokrastinace.

5) Nezapomeňte se pochválit

Pokud se vám bude dařit plnit stanovené úkoly, které jste předtím odkládali, určitě se nezapomeňte poplácat po zádech. Jde totiž o skvělý pokrok, který si jistě zaslouží vaši pozornost. Můžete se i odměnit malým dárkem (třeba ve formě procházky či dobrého jídla). A pokud se vám nedaří? Můžete zkusit znovu přehodnotit vaše cíle. V případě, že to ani napodruhé nedopadne dobře, nebojte se obrátit o pomoc k odborníkovi.

Možná odkládáte úkoly, protože vás vaše práce neuspokojuje. Přečtěte si článek 5 signálů, které napovídají, že je čas změnit zaměstnání.

Kategorizováno v:

Rady a návody,

Poslední aktualizace: 24. 5. 2022