4 strategie, jak zastavit úzkostné myšlenky
19. 01. 2021, Kategorie Rady a návody
163 shlédnutí

4 strategie, jak zastavit úzkostné myšlenky

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-stop-anxious-thoughts-from-a-clinical-psychologist

Myšlenky nemusí vyjadřovat realitu, ale někdy mohou být docela přesvědčivé. A v dobách nejistoty (což je zatím každý den roku 2021) mohou úzkostné myšlenky pohltit naši mysl.

„Úzkost je velmi častá reakce na neznámo, protože jej cítí jako hrozbu pro naši duševní, fyzickou nebo emocionální stabilitu,“ říká klinická psycholožka Ayanna Abrams, Psy.D. „Když úzkost překročí určitý práh, může to omezit naši schopnost efektivně řešit problémy, začít ovlivňovat naše fyzické zdraví, donutit nás společensky se stáhnout a zanechat v nás pocit vyčerpání, zmatku a nenaplnění.“


A i když nemůžeme vždy ovládat své myšlenky, Abrams nám připomíná, že můžeme ovládat naši reakci na ně. Zde je několik strategií, jak zpracovat úzkostné myšlenky, které se objevují, a získat větší stabilitu:

1) Považujte za pravdivé to, co skutečně prožíváte

Když nejistota ohledně budoucnosti začne ovlivňovat vaši zkušenost se současností, Abrams doporučuje připomenout si skutečnou realitu. Rozhlédněte se kolem sebe a zvažte skutečné, hmatatelné věci, které jsou kolem vás. „Tím se znovu propojíte se svými smysly a tělem, které se může cítit klidnější a bezpečnější i uprostřed nejistoty,“ dodává. Když se zaměříte na kladné stránky vašeho života, uleví se vám a snáz projdete náročnými zkouškami.

2) Pamatujte, k čemu slouží úzkost

4 strategie, jak zastavit úzkostné myšlenky

Omílání myšlenek podporuje odpor. Jinými slovy, když se snažíme je ze všech sil potlačit, mají tendenci se vracet mnohem silnější. Proto Abrams říká, že během úzkostných okamžiků je nutné si připomenout, že „vaše úzkost se vás snaží před něčím chránit, i když si toho nejste vědomi.“

Další věc, kterou si musíte pamatovat, je, že cílem není zbavit se stresu a úzkosti. Stres je nevyhnutelnou součástí života a naším úkolem je přijmout ho, jak nejlépe umíme, jak přichází - a odchází. „Úzkost se často zesiluje, protože se ji rychle a agresivně snažíme potlačit nebo popřít, že existuje. Rozdílný přístup je, že ji necháte procházet skrz vás, a uvědomujete si, že se nakonec oslabí,“ říká Abrams.


3) Využívejte cvičení bdělé pozornosti, jako je hluboké dýchání nebo vizualizace

Slyšeli jste o nich milionkrát - a je to proto, že fungují! Jakýkoli nástroj, který vám pomůže znovu se spojit se svým tělem a s přítomným okamžikem, bude vaším spojencem, když se objeví úzkostné myšlenky. Abrams nedá dopustit na hluboké dýchání, počítání a vizualizaci (příjemných zážitků, nadějí, snů atd.). Mezi další postupy, které pomohou uklidnit reakci nervového systému, patří pohybové aktivity, pobyt v zeleni a užívání uklidňujících potravinových doplňků.

4) Sledujte své úzkostné myšlenky, abyste zjistili, co je vyvolává

4 strategie, jak zastavit úzkostné myšlenky

„Mít opakovaně stejné myšlenky může být frustrující a vyčerpávající,“ říká Abrams. „Sledování nebo zapisování, kdy tyto myšlenky začínají, co v danou chvíli děláte, co se děje kolem vás, vám může pomoci zjistit, zda ve vašem prostředí mohou být spouštěče.“ Například si můžete všimnout, že sledování zpráv nebo sociálních médií ve vás často vyvolává úzkost. Pořiďte si zápisník - nebo si dělejte poznámky v mobilu - kde si můžete rychle zapsat, co děláte, když si všimnete, že vás začnou ovládat úzkostné myšlenky. Pak můžete vysledovat spouštěče v průběhu času a vyhnout se jim.

Nakonec Abrams říká, že v době obav je důležité pamatovat na podporu, která je vám k dispozici: „Pokud je pro vás obtížné poradit si sami, vyhledání podpory vašich blízkých nebo terapie vám může nabídnout obrovskou úlevu a různá doporučení, abyste si dokázali poradit, když se objeví úzkost.“ Společně to zvládneme.

Další tipy, které opravdu pomáhají ke zvládnutí dnů, kdy se život zdá být břemenem, můžete najít v článku Jak si poradit, když vás skličuje podzimní úzkost

 

Máte domácího mazlíčka?
Ano (73 %)
Ne (22 %)
Nevím (5 %)

Oblíbené články

5 tipů, co dělat, když se vám do ničeho nechce 5 tipů, co dělat, když se vám do ničeho nechce

3 důvody, proč sportovat #LikeAGirl 3 důvody, proč sportovat #LikeAGirl

7 otázek, ve kterých by měl mít každý pár jasno, než si pořídí dítě 7 otázek, ve kterých by měl mít každý pár jasno, než si pořídí dítě

5 tipů, jak přepravovat psa v autě 5 tipů, jak přepravovat psa v autě

7 věcí, které by si muži přáli, aby o nich ženy věděly 7 věcí, které by si muži přáli, aby o nich ženy věděly

10 věcí, podle kterých poznáte, že už vás nemiluje 10 věcí, podle kterých poznáte, že už vás nemiluje

3 důvody, proč mít na zahradě hmyzí hotel 3 důvody, proč mít na zahradě hmyzí hotel

5 tipů, jak co nejrychleji získat dlouhé vlasy 5 tipů, jak co nejrychleji získat dlouhé vlasy

5 důvodů, proč si začít psát deník 5 důvodů, proč si začít psát deník

10 signálů, podle kterých poznáte, že se příliš stresujete 10 signálů, podle kterých poznáte, že se příliš stresujete

8 tipů na lepší sex 8 tipů na lepší sex

9 tipů jak úspěšně projít zkoušky 9 tipů jak úspěšně projít zkoušky

Komentáře

    Vložit nový komentář